• Search form

19.01.2015 | 12:14

Preminula Marina Viculin

Preminula Marina Viculin

Upravnica Klovićevih dvora u Zagrebu dr Marina Viculin, istoričarka umetnosti, likovna kritičarka i kustoskinja, preminula je 19. januara u 58. godini. Ispraćaj Marine Viculin biće u krugu uže porodice, saopštila je Galerija Klovićevi dvori.

Marina Viculin bila je na čelu Galerije Klovićevi dvori od 2012. godine, a nedavno je u Zagrebu primila francuski Orden umetnosti i književnosti u rangu viteza, koji joj je dodeljen u znak priznanja za doprinos umetničkoj saradnji Francuske i Hrvatske.

Rođena 13. februara 1957. godine u Zagrebu, Marina Viculin je 1982. diplomirala istoriju umetnosti i komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, a magistrirala je 1987. godine na Sorboni temom “Citat u francuskom slikarstvu osamdesetih godina”. Kod mentora Sergea Lemoinea doktorirala je na Paris IV – Sorbonne tezom: “Pripovest o Novim tendencijama”.

Galerija Klovićevi dvori, u kojoj je Marina Viculin radila od 1989. godine, organizovala je za vreme njenog mandata veliku izložbu Pabla PikasaRemek dela iz Muzeja Picasso, Pariz”, čija je bila kustoskinja.

Bila je i kustoskinja izložbi “Edgar Degas – skulpture” i “Martin Arnold, ledeni zagrljaj”.

Marina Viculin je, između ostalog, bila od 1996. do 1998. izvršna direktorka Zagrebačkog salona (dok se održavao u Galeriji Klovićevi dvori).

U Klovićevim dvorima radila je od 1999. godine velike retrospektivne izložbe fotografije (Braut, Posavec, Vesović, Klarica, Nenad Gattin) i manje kustoske fotografske snapshotove u Kuli Lotrščak (Kučera, Merc, Šolić, Rasol, Efendić, Posavec, Vesović, Dabac, Kožarić, Bavoljak, Herceg, Jurjević, Radić...). Zamislila je i realizovala sa autorkom Anne Baldassari, kustoskinjom fotografije u pariskom Muzeju Pikaso, izložbu “Dora Maar i Picašo – dodir pogledima” održanu u Klovićevim dvorima 2004. godine, a 2007. godine sa Jean-Michel Forayom realizovala je izložbu “Marc Chagall – priča nad pričama”.

Pokrenula je 2006. udruženje Punta Arta sa umetnikom Vedranom Perkovom. Taj projekt se odvijao na ostrvu Zlarinu kroz umetničke rezidencije i izložbe, težići preispitivanju recepcije savremene umetnosti u uslovima ostrveske sredine.

Sa Igorom Kuduzom napravila je 2007. godine autorsku izložbu “Volimo li gledati druge ljude?” u Umetničkom paviljonu, u organizaciji Hrvatskog foto-saveza. Iste godine realizovala je autorski projekat grupne izložbe bazirane na rezidenciji umetnika na osrtvu Zlarinu “Otočka karta” (Radić, Vodopija, Žanić, Kuduz, Kovač, Martek, Artuković, Eškinja, Perkov, Ivana Jelavić, Labrović, Cvijanović, Meštrović, Mujičić), te isložbu Igora Kuduza u osječkoj galeriji Waldinger, kao i izložbe Ivana Posavaca i Nike Radić. U Galeriji Klovićevi dvori bila je kustoskinja i izložbe izložba savremene umetnosti srednje i istočne Evrope i ex-Jugoslavije “Oltari avangarde” (sa Jadranom Adamovićem).

Marina Viculin je 2007. godine postavila i retrospektivnu izložbu Ivana Faktora u Galeriji Klovićevi dvori, te monografsku izložbu Petra Dabca, a bila je i kustoskinja izložbe autora Radoslava Tomića “Tizian, Tintoretto, Veronese, veliki majstori renesanse”.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r