• Search form

26.01.2010 | 15:01

Prelazi u kineskom TC-u

Projekat “Prelazi” grupe anonymous said: posvećen je umetničkom aktiviranju Kineskog tržnog centra na Novom Beogradu, a predstaviće tokom februara grupu umetnika koji prepoznaju Blok 70 kao važan deo grada, ali ukazuju i na alijenaciju i kontradiktorna osećanja koja se vezuju za taj prostor.

Prelazi u kineskom TC-u

Projekat “Prelazi” grupe anonymous said: posvećen je umetničkom aktiviranju Kineskog tržnog centra na Novom Beogradu, a predstaviće tokom februara grupu umetnika koji prepoznaju Blok 70 kao važan deo grada, ali ukazuju i na alijenaciju i kontradiktorna osećanja koja se vezuju za taj prostor.

U projektu “Prelazi” (过渡), koji je inspirisan prostorom Kineskog tržnog centra, kao i aktuelnim sociološkim i ekonomskim dešavanjima, učestvuju autori različitih estetskih senzibiliteta i profesionalnih usmerenja Stefan Arsenijević (思特凡阿森尼耶维奇), Nebojša Cvetković (内博伊沙茨韦特科维奇), Kontrastudio (后方工作室), Aleksandar Maćašev (亚历山大马恰舍夫), Igor Milovanović (伊戈米洛瓦诺维奇) i Verica Sokanović (韦丽察苏康维奇), a predstavljaju se radovima koji pokrivaju različita područja vizuelnih umetnosti - od ilustracije, dizajna do filma i arhitekture.

Odgovarajući na prostorne karakteristike i značaj Kineskog tržnog centra, autori koriste lokalna iskustva, poput Aleksandra Maćaševa, koji u radu “REC > PLAY > PRINT” problematizuje pitanja ekonomskih uslova vezanih za kinesku kulturu na prostornom uzorku od par kvadratnih kilometara na Menhetnu, na osnovu iskustva života i rada u Njujorku.

Kontrastudio iz Niša radom “Made in China” takođe se obraća fenomenu kineskog proizvoda, dok Nebojša Cvetković u okviru prepoznatljivog autorskog senzibiliteta podseća na složeni odnos motiva kineske tradicionalne kulture i izazova savremene umetničke produkcije, odnosno prihvatanja kulture kao robe - putem dobrodošlice koju upućuje “Maneki Neko” ili “Mačka koja maše”, kao jedan od najprepoznatljivijih kineskih ornamenata.

Iskustvo prostora, kao osnova celokupnog društvenog iskustva nalazi se u srži rada Stefana Arsenijevića, nagrađivanog filmskog reditelja mlađe generacije, koji radom “Kineska kutija” postavlja pitanja o tome šta nam iskustvo prostora govori o nama samima, ispituje fiksirane koordinate prostornog sistema i individue u njemu i čiji rad funkcioniše kao svojevrsni tribute Kineskom tržnom centru.

Igor Milovanović koristi estetiku kineske revolucije i praznične tonove muzičkih kutija povezujući lokalni problem sa pitanjem globalne potrebe za pravdom, odnoseći se i na fenomen građenja, ali i nestalnosti propagandnih sistema i kampanja.

“Kineska replika” Verice Sokanović, ručno iscrtanim predmetima masovne proizvodnje koji se najčešće kupuju u Kineskom tržnom centru, problematizuje pitanje multipliciranosti kroz sasvim intimnu selekciju predmeta i apliciranih objekata, kao čin oslobađanja predmeta masovnosti individualnim iscrtavanjem svakog izabranog predmeta ponaosob i ličnom selekcijom apliciranih objekata.

“Prelazi” su, u okviru postojećih resursa, postavljeni kao pilot projekat umetničkog aktiviranja prostora Kineskog tržnog centra.

Postavljajući balans postojećim modelima prezentacije i produkcije, cilj projekta je kreiranje imaginativnih prostora, u kojima je omogućeno stvaranje različitih mogućih budućnosti.

Projekat su podržali Ministarstvo kulture Srbije, Sekretarijat za kulturu grada i ENJUB.

Svečano otvaranje izložbe “Prelazi” biće 1. februara na centralnom ulazu Kineskog tržnog centra (kod OMV pumpe).

Izložba će biti otvorena do 1. marta.

Sajt grupe anonymous said: je www.anonymoussaid.org

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Radost zudnjet
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r