Pregršt zahteva Ministarstvu kulture, prihvaćen poziv na razgovor
Umetnici i kulturni radnici, na poziv Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS), izneli su 8. juna ispred Ministarstva kulture Srbije niz zahteva za radikalnu promenu kulturne politike, koji će biti i predmet razgovora na koji su nadležni pozvali predstavnike NKSS, nakon što je ta asocijacija objavila nedavno proglas povodom rezultata godišnjeg konkursa za savremeno stvaralaštvo i najavila protestni otvoreni forum.
“Umetnik je društveni delatnik”, “Umetnost = borba”, “Hoćemo plaćeni godišnji odmor”, “Nećemo prostakluk, hoćemo kulturu!”, “Umetnički rad je društveni rad”, “Javni i civilni sektor = uspeh”, “Ateljei umetnicima”, “Za novi audi ima, za kulturu nema, ostavka!”, “Samostalni umetnici u mraku”, “Umetnik nije dužnik”, “Ginem, ginem da dug skinem (umetnik)”, “Dodela sredstava sebi”, “Diskreciono pravo na muljačinu”, “Za našu decu 20% manje”, “Folk savremena umetnost” – neki su od natpisa postavljeni na parolama na zgradi Ministarstva kulture i okolini, gde je više od 200 učesnika protesta blokiralo privremeno saobraćaj u Vlajkovićevoj ulici.
Akteri i akterke kulturne scene i drugi zainteresovani okupili su se da bi “glasno pozvali Ministarstvo kulture na odgovornost za kršenje zakona, konkursnih procedura, netransparentnost u većini aspekata rada, snižavanje budžeta i lošu raspodelu sredstava”, poručeno je na početku protesta, na kojem je pročitan i proglas NKSS koji je bio povod da ministarka kulture Maja Gojković dan uoči protesta pozove predstavnike te asocijacije na “sastanak i otvoreni razgovor”.
Ministarstvo kulture navelo je u tom pozivu, koje je objavilo na svom sajtu, da je “uvek spremno na konstruktivan pristup i dijalog sa pojedincima i organizacijama koje deluju na polju kulture”. “Ministarstvo je otvoreno i za razgovor o dodatnom unapređenju konkursnih procedura i optimizaciju njihovog trajanja, kao i za sva druga pitanja od značaja za unapređenje rada umetnika u našoj zemlji”, navedeno je.
Prvobitni zahtevi, koji je NKSS predložila za raspravu na javnom forumu, dopunjeni su nizom novih koje su tokom protestnog skupa i javnog foruma izneli predstavnici organizacija aktivnih u oblasti kulture i umetnosti, uz opšti zaključak da pritisak treba nastaviti.
Među njima su zahtevi koji se odnose na godišnji konkurs Ministarstva kulture kao mehanizma podrške akterima kulturne scene (transparentnu komisiju i javnost njenog rada, obrazloženja rezultata konkursa, reprezentativnost komisije u pogledu poznavanja savremene umetničke scene, itd), zatim zahtev za uvođenje roka za žalbu na rezultate konkursa, koju treba da rešava samo Ministarstvo, a ne nadležni sud, budući da se sudskom odlukom ne može osporiti legitimnost samog konkursnog procesa, te ukidanje diskrecionog fonda ministra kulture, kojim se netransparentno distribuiraju sredstva građana i građanki Srbije. Zatraženo je i uspostavljanje strukturne višegodišnje podrške organizacijama civilnog sektora u kulturi, poput primera u pojedinim zemljama u regionu i šire, kao i osmišljavanje brzih mehanizama za nivelisanje situacije koja će nastati ako ostanu trenutni rezultati konkursa. U suprotnom, kako je ocenjeno, konkursni proces je potpuno obesmišljen ovakvim rezultatima i kašnjenjem njihovog objaljivanja, te je potrebno poništiti rezultate konkursa.
Zatraženo je i učešće aktera iz polja kulture u procesima odlučivanja o pitanjima kulturne politike koja se odnose na njih, kao i osnivanje tima u samom Ministarstvu kulture koji bi bio nadležan za rad sa udruženjima, kako reprezentativnim, tako i nezavisnim, i koji bi bio direktna linija za komunikaciju i zajedničko rešavanje određenih problema.
Učesnici protesta naglasili su i da je potrebno da budžet za konkursno sufinansiranje programa ne bude ispod 1%, s obzirom na to da je ove godine 0,72% ukupnog budzeta (2022. godine 0.78%).
Više učesnika protesta iznelo je i zahteve Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS), koje se pridružilo inicijativi NKSS, a odnose se na rešavanje duga samostalnih umetnika za koji nisu sami odgovorni, već lokalne samouprave koje im nisu blagovremeno uplaćivale doprinose za penzijsko i zdravstveno osiguranje.
Predstavnici ULUS-a traže i rešavanje pitanja ateljea umetnika, a zauzimaju se i za povećanje budžeta za kulturu.
Predsednica UO NKSS Vida Knežević naglasila je da protest nije organizovan samo zbog stanja na nezavisnoj sceni, već je reč o svim ljudima koji su zaposleni u sektoru kulture. "Svi radimo zajedno, naši programi su često po galerijama, muzejima, domovima kulture... Problem je to što godinama unazad zbog neoliberalnih mera štednje zapošljavanje nije bilo dozvoljeno. Ljudi na nezavisnoj sceni prinuđeni su da tu budu, jer nemaju gde drugde da rade. S druge strane, većina produkcije dešava se van institucionalnog polja. Pozivamo zato i one koji su zaposleni u institucijama kulture da se pridruže, ne samo kao pojedinci, već i sindikati, koji postoje, ali nisu glasni, vidljivi i ne adresiraju probleme teške situacije u kojoj radimo i živimo", rekla je Vida Knežević.
"Jedino zajedno možemo da promenimo sistemski stvari, ne samo pojedinačne slučajeve, već i zakone", poručila je predsednica UO NKSS.
Okupljeni su, inače, burno negodovali i zbog nezvanične informacije da se savetnik u Ministarstvu kulture za vizuelne umetnosti Dimitrije Tadić, šef Deska Kreativne Evrope u Srbiji, našao pred smenom zbog prisustva nedavnom građanskom protestu protiv nasilja. Tu informaciju prenela je Nina Mihaljinac sa Unesko katedre za kulturnu politiku i menadžment pri Univerzitetu umetnosti, napominjući da nije dobila od Tadića odobrenje da je javno saopšti i da još nije poznato kakva je njegova dalja sudbina u Ministarstvu.
(SEEcult.org)