• Search form

29.03.2020 | 14:03

Predlozi medijske koalicije Vladi Srbije za pomoć medijima

Predlozi medijske koalicije Vladi Srbije za pomoć medijima

Medijska koalicija uputila je Vladi Srbije predloge mera za pomoć medijima i ublažavanje negativnih posledica vanrednog stanja po njihov ekonomski opstanak, kao i zaštitu radnih prava novinara i drugih medijskih radnika, kako bi se osigurao nesmetan protok informacija i potpuno i pravovremeno informisanje javnosti.  

Medijska i novinarska udruženja – Asocijacija onlajn medija (AOM), Asocijacija medija, Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM), Asocijacija lokalnih nezavisnih medija “Lokal pres”, Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV), kao i Granski sindikat kulture, umetnosti i medija “Nezavisnost”, naglasili su u dopisu Vladi Srbije da se mediji trenutno suočavaju sa brojnim problemima - od nedostatka opreme (rukavica i zaštitnih maski) i dezinfekcionih sredstava za bezbedan rad na terenu, preko povećanog obima posla i potrebe za većaim angažmanom, dramatičnog umanjenja prihoda usled gubitka prihoda od reklama i drugih poslovnih prihoda, nelikvidnosti i problema u naplati potraživanja (na primer, plaćanje servisa novinskih agencija) do odlaganja rokova za sprovođenje projektnog sufinansiranja i drugih javnih konkursa.

Foto: Gordon Johnson / Pixabay

Zato je neophodno, kako su ukazali, da državni organi predvide mere koje će ublažiti negativne efekte vanrednog stanja na rad medijskih kuća i novinara, a novinarska i medijska udruženja su predočila najhitnije mere koje se tiču bezbednosti na radu, radnih prava i ekonomske održivosti.

Posebno je ukazano da su lokalni mediji i slobodni novinari naročito ugroženi, te da njihova ionako teška ekonomska pozicija postaje još teža i potpuno ekonomski neodrživa, saopštio je NUNS.

Naglašavajući potrebu građana da u ovim trenucima budu pravilno informisani, kao i potrebu za medijima koji su kredibilni i plasiraju tačne i proverene informacije, kako na nacionalnom, tako i na lokalnom nivou, medijska i novinarska udruženja naglasila su da je neophodno da državni organi predvide mere koje će ublažiti negativne efekte vanrednog stanja da bi se zaštitilo informisanje građana.

Kao najhitnije mere, predloženo je obezbeđivanje zaštitne opreme za medijske radnike koji svoj posao obavljaju i tokom trajanja pandemije (podela zaštitne opreme mogla bi da se organizuje u koordinaciji sa lokalnim samoupravama ili apotekarskim ustanovama), zatim omogućavanje učešća na konferencijama za medije i putem onlajn platformi sa mogućnošću postavljanja pitanja.

Mere za ublažavanje ekonomskih efekata krize podrazumevaju: umanjenje ili oslobođenje od plaćanja doprinosa i poreza na zarade za vreme trajanja vanrednog stanja (potencijalno meru produžiti do kraja kalendarske godine); umanjenje ili oslobađanje od plaćanja poreza na dobit za vreme trajanja vanrednog stanja (potencijalno meru produžiti do kraja kalendarske godine); oslobođenje od naplate komunalnih naknada i ostalih nameta gradova i opština, uključujući porez na imovinu, u vreme trajanja vanrednog stanja (potencijalno meru produžiti do kraja kalendarske godine); uvođenje trajne mere oslobađanja plaćanja PDV-a; preduzetnicima koji su obveznici poreza na prihode od samostalne delatnosti na paušalno utvrđeni prihod treba umanjiti obaveze po osnovu poreza na prihod od samostalne delatnosti i pripadajućih doprinosa za obavezno socijalno osiguranje za 2020. godinu; subvencionisanje cene štampe za lokalne medije do maksimalnog tiraža od 6000 primeraka; isplata novca prema ugovorima zaključenih putem javnih konkursa za sufinansiranje proizvodnje medijskih sadržaja od javnog interesa u što kraćem roku; potpuna obustava naknada koje mediji plaćaju RATEL-u, REM-u, ETV-u, kao i organizacijama za kolektivno ostvarivanje autorskih prava SOKOJ, OFPS i PI u vreme trajanja vanrednog stanja; formiranje posebnog fonda za pravovremeno i istinito izveštavanje o vanrednom stanju, kao i borbi protiv dezinformacija (ovaj fond treba da bude otvoren i za novinare koji su u statusu frilensera); uvođenje podsticajnih mera koje će društveno odgovorna lica i firme stimulisati za ulaganja u lokalne medije.

Predložene su i mere za zaštitu radnih prava novinara i medijskih radnika: predvideti plaćeno odsustvo zbog eventualnog bolovanja za frilensere na način da im bude isplaćena prosečna mesečna nadoknada na nivou države, te obezbediti da frilenserima država plati poreze i dopriinose za vreme trajanja krize i dva meseca nakon toga.

Foto: Mudassar Iqbal / Pixabay

Predložene mere i uslovi, kako je napomenuto, mogu da važe isključivo za medije koji ne otpuštaju radnike u vreme važenja vanrednog stanja i koji se pridržavaju etičkih standarda u izveštavanju.

Veliki broj država je već uveo mere za pomoć medijima i slobodnim novinarima te smatramo da će i naša država pokazati razumevanje i uvažiti zahteve medijske i novinarske zajednice i uvideti važnost postojanja profesionalnih medija u ovakvim okolnostima

Medijska i novinarska udruženja naglasila su da je veliki broj država već uveo mere za pomoć medijima i slobodnim novinarima, a izrazila su uverenje da će i Vlada Srbije pokazati razumevanje i uvažiti zahteve medijske i novinarske zajednice.  

Udruženje novinara Srbije (UNS) odvojeno je zatražilo da Vlada Srbije u svoj program podrške privredi u doba pandemije prioritetno uvrsti mala i srednja preduzeća, među kojima je i najveći broj medija u Srbiji.

"Vanredno stanje uvelo je medije u zonu strahovitog rizika za opstanak. Ako Vlada Srbije u ovom trenutku ne pomogne ugroženoj novinarskoj industriji, bez koje nema demokratskog uređenja zemlje, nesagledivo veliki broj novinara pridružiće se kolegama koji su već ostali bez posla što će dovesti do smanjenja raznovrsnosti medija i informacija koje građani dobijaju", naveo je UNS u saopštenju i posebno zatražio podršku za štampane i lokalne medije, kao trenutno najugroženije.

UNS je pozvao i Ministarstvo kulture i informisanja da što pre okonča sve konkurse za sufinansiranje projekata i podeli sredstva koja su predviđena budžetom za ovu godinu.

UNS zahteva da pomoć ugroženim medijima obuhvati najmanje sledeće mere: oslobođenje od plaćanja poreza na dobit, doprinosa i poreza na zarade dok traje vanredno stanje i naredna tri meseca; oslobođenje od naplate komunalnih naknada i ostalih nameta gradova i opština uključujući porez na imovinu dok traje vanredno stanje i naredna tri meseca i uvođenje trajne mere plaćanja PDV-a po naplati.

Podsećajući da većina evropskih država sufinansira medije na različite načine, kao i to da je budžetska pomoć medijima predviđena i nedavno usvojenom Medijskom strategijom, UNS je naglasio da je u ovom trenutku važno da mediji, kao i druga mala i srednja preduzeća, dobiju finansijsku podršku kako ne bi morali da otpuštaju radnike ili da potpuno prekinu poslovanje.

UNS je posebno pozvao lokalne samouprave u kojima su okončani konkursi za sufinansiranje projekata u oblasti javnog informisanja da bez odlaganja isplate novac medijima, a da se u opštinama i gradovima u kojima konkursne komisije nisu zasedele organizuje rad ovih tela na daljinu.

Prema navodima UNS-a, neophodno je i da opštine i gradovi, koji još nisu raspisali medijske konkurse, sredstva u budžetu opredele medijima za izveštavanje u vanrednim okolnostima, a da u toj raspodeli učestvuju komisije sačinjene od predstavnika novinarskih udruženja i medijskih asocijacija.

Prema podacima UNS-a, 123 lokalne samouprave do danas su raspisale medijske konkurse, polovina njih objavila je rešenja o raspodeli novca medijima, a Grad Novi Sad i Opština Medveđa obustavili su konkurse.

UNS je pozvao opštine i gradove i da pravovremeno i potpuno informišu novinare lokalnih medija o stanju zdravlja stanovništva kako bi građani bili profesionalno informisani o pitanjima od značaja za javnost. 

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r