• Search form

20.12.2018 | 14:32

Prazni prostori građanstva

Prazni prostori građanstva

Galerija Hestia u Beogradu predstavlja izložbu “Fragmenti I”  albanskog umetnika Vangjuša Velahua (Vangjush Vellahu), koji živi i radi u Berlinu, a serijom video zapisa skreće pažnju na kontraste života u niz delimično priznatih država.

Više od kinematografske ideje, "Fragments I" je serija video zapisa koji detaljno opisuju putovanje kroz necelovite socio-političke pulsare: Republiku Abhaziju - entitet ograničenog priznanja; Varošu - tihi grad u Turskoj Republici Severni Kipar, koju je priznala samo Turska; zatim kroz "polje crnih ptica" (Kosovo polje) na Kosovu - entitetu ograničenog priznanja; te ivice regiona Činvali u Južnoj Osetiji - delimično priznatoj državi: Republiku Nagorno-Karabah ili Republiku Arcah – entitet koji nijedna suverena država nije priznala, Transnistriju ili Pridnestrovsku Moldavsku Republiku - samoproglašenu, nepriznatu, autonomnu teritorijalnu jedinicu sa posebnim pravnim statusom.

“Kontrasti i ‘sukobi koji čine vidljivim prazne prostore građanstva’ predstavljaju opskurnost kapitalocena na drugačiji način. Mnogo više nego samo kapitalistički robovi, građani nepriznatih država su žrtve konflikata. Ali šta je ovde manje od dva zla? Na žalost, borba za opstanak je mnogo teža od borbe protiv instrumentalizacije, iako to nisu nužno međusobno isključive borbe. Ali hajde da ne ulazimo još u to”, navela je kustoskinja izložbe Maja Ćirić.

Na otvaranju izložbe, 15. decembra predstavljena je i velahuova knjiga "Where Stories Cut Across Land", u izdanju Archive Books iz Berlina, uz podršku Arthur Boskamp Stiftung i Hestia Art Residency & Exhibitions Bureau.

Knjiga sadrži tekstove samog autora, Maje Ćirić, Jasmine Metwaly i Joerga Franzbeckera.

Vangjuš Velahu, rođen 1987. u Pogradecu u Albaniji, bavi se video radovima, objektima i arhivima sa fokusom na različite forme naracije specifične za određene zajednice, te istražuje kako se kolektivno sećanje o autoritarnim režimima produkuje i pamti u zajednicama na koje utiče. Njegovi radovi odnose se i na urbane istorije entiteta koje formiraju ideološke i političke stavove koji ostaju na marginama. Njegova putovanja često imaju oblik putopisnih rekonfiguracija kojima pokušava da redefiniše popularno shvatanje toga šta granice i geografske teritorije predstavljaju danas.

Velahu je od 2014. godine i deo grupe mladih umetnika Nucleu 0000 u Bukureštu, gde je i diplomirao na Nacionalnom univerzitetu umetnosti i završio master studije.

Izlagao je samostalno u Bukureštu, a učestvovao je na grupnim izložbama u nemačkoj, Grčkoj, Italiji, Albaniji, Češkoj i Rumuniji.

Izložba "Fragments I" u galeriji Hestia biće otvorena do 24. februara 2019.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r