Pravo na krov nad glavom
Regionalni centar za manjine i Kulturni centar Rex organizuju 8. aprila, povodom Međunarodnog dana Roma, projekciju filma “Gazela. Privremeno sklonište za 100 do 500 godina”, uz razgovor o pravu na stanovanje Roma/kinja, s posebnim osvrtom na prinudna iseljenja. Kao učesnici razgovora najavljeni su Sian Jones (Amnesty International), Elena Wasylew (Amnesty International), Borka Vasić (Regionalni centar za manjine), Milan Antonijević (Komitet pravnika za ljudska prava) i umetnica Rena Raedle, koautorka filma "Gazela. Privremeno sklonište za 100 do 500 godina".
Regionalni centar za manjine i Kulturni centar Rex organizuju 8. aprila, povodom Međunarodnog dana Roma, projekciju filma “Gazela. Privremeno sklonište za 100 do 500 godina”, uz razgovor o pravu na stanovanje Roma/kinja, s posebnim osvrtom na prinudna iseljenja.
Kao učesnici razgovora najavljeni su Sian Jones (Amnesty International), Elena Wasylew (Amnesty International), Borka Vasić (Regionalni centar za manjine), Milan Antonijević (Komitet pravnika za ljudska prava) i umetnica Rena Raedle, koautorka filma "Gazela. Privremeno sklonište za 100 do 500 godina".
Ističući da je krov nad glavom ljudsko pravo, organizatori napominju da su izuzetno loši uslovi života u neformalnim romskim naseljima, prinudna iseljenja i rezidencijalna segregiranost naselja, stvarnost za nekoliko stotina hiljada Roma i Romkinja koji žive u gotovo 600 neformalnih naselja u čitavoj Srbiji.
Bez mogućnosti da ostvare jedno od osnovnih prava - pravo na stanovanje (koje uključuje, između ostalog, i zakonom garantovanu sigurnost stambenog statusa, kuće od kvalitetnog materijala i prateću infrastrukturu), onemogućeno im je da žive dostojanstveno i uživaju sva druga prava.
Prema navodima organizatora “Romskog dana” u Rexu, država permanentno krši pravo na stanovanje Roma i Romnkinja koji žive u neformalnim naseljima, iako joj to nalažu obaveze koje proističu iz međunarodnih dokumenata koje je ratifikovala.
“U naročito teškom položaju su stanovnici/e naselja koje žive u stalnom strahu od prinudnih iseljenja. Ova iseljenja, koja su najučestalija na teritoriji Beograda, gde se nalazi oko 150 neformalnih naselja, najčešće se dešavaju protiv volje i bez konsultacija sa lokalnim stanovništvom, prate ih uništavanje njihove imovine, i smeštanje u neadekvatne stambene objekte koje su najčešće geografski segregirane”, naveli su organizatori programa.
U razgovoru će biti reči i o potrebi zakona koji će regulisati stanovanje, a naročito prinudna iseljenja iz perspektive ljudskih prava, kao i načinima odgovora na poteze gradskih vlasti i načinima na koje stanovnici/ce samih naselja mogu biti uključeni u borbu za svoja prava.
Posle razgovora biće prikazan video zapis sa Dečjeg pesničenja, održanog 3. aprila u romskom naselju u Rakovici.
(SEEcult.org)