• Search form

16.01.2024 | 20:21

Pravnička drama o suđenju zbog seksualnog nasilja

Pravnička drama o suđenju zbog seksualnog nasilja

Monodrama „Prima facie“ australijske autorke Suzi Miler, u režiji Anje Suše, biće premijerno izvedena 26. januara u Bitef teatru, a glumica i producentkinja Maša Dakić najavljuje taj komad kao pravničku dramu o sudskom procesu zbog seksualnog nasilja, čija je žrtva jedna inače uspešna advokatica.

„Kada sam pre dve godine došla do ovog teksta odmah sam pomislila: moram to da uradim“, izjavila je 16. janura na konferenciji za novinare Maša Dakić, dodajući da se u producentske vode upustila s ciljem da se žene osnaže da prijave nasilje.

Autorka komada „Prima facie“ (latinski - na prvi pogled ili na osnovu prvog utiska) Suzi Miler bivša je advokatica, sa iskustvom u zastupanju ljudskih i dečjih prava. Njen komad premijerno je izveden 2019. godine u Sidneju i dobio pozorišne nagrade u Australiji, Americi i Engleskoj. Dozvola za izvođenje u Srbiji dobijena je uz uslov da tekst prevede sudski tumač, zbog precizne pravne terminologije, što je učinila Biljana Popmijatov.

„Glavna tema predstave je seksualno zlostavljanje i sudski procesi o tome. Tekst je specifičan jer govori iz perspektive advokata“, rekla je Maša Dakić, ističući da je rad na predstavi podržalo i pomoglo svojom ekspertizom više advokatskih kancelarija, kao i Kancelarija za zaštitu ravnopravnosti.

Maša Dakić je insisitrala da predstavu režira Anja Suša, koja živi u Švedskoj, gde predaje na univerzitetu, pa su probe održane u dva bloka – u avgustu i decembru.

Autor scenskog pokreta, inače glumac i reditelj Damjan Kecojević, izjavio je – u svoje i u ime rediteljke Suše, da ovaj komad po načinu na koji je pisan „ne pripada njenom rediteljskom rukopisu“.

„Ali baš to je ono što je ispalo interesantno, da tekst koji više pripada Brodveju i na neki način je komercijalne forme, dopadne u ruke Anji, koja beži od komercijalnosti“, rekao je Kecojević, dodajući da je „Maša okupila ekipu i našla zavidnu količinu novca“, koja odgovara normalnom gradskom budžetu za jednu pozorišnu produkciju.

U ekipi je i Ade Humonen, koji je radio dizajn zvuka i za švedsku predstavu Anje Suše „Žan“, koja je osvojila Gran pri „Mira Trailović“ na Bitefu 2023.

Zajedničko za te dve predstave, smatra Kecojević, jeste to što obe tretiraju heroine u antičkom smislu reči.

„Neko se odluči na herojski potez iako od toga neće imati benefit, iako zna da je to nešto osuđeno na propast. Taj neko učini veliki napor da bar za milimetar pomeri stvari“, rekao je Kecojević, izrazivši nadu da bi se uz češće prijavljivanje nasilja smanjila sekundarna viktimizacija.

Predstavnica poverenice za zaštitu ravnopravnosti Danijela Šegan izjavila je da su kroz istraživanje o tome zašto žene ne prijavljuju nasilje ustanovili da je razlog to što ne veruju instituicjama, a tu su i razlozi ekonomske i porodične prirode.

„Podržali smo ovu predstavu jer živimo u patrijarhalnom društvu, a smatramo da kultura može da doprinese razbijanju stereotipa i predrasuda“, rekla je Danijela Šegan.

Advokatica Jelena Tanasić ocenila je da predstava „otvara Pandorinu kutiju pravosudnog sistema, tretmana državnih organa, a i društvene okoline i sekundarne viktimizacije tokom procesa suđenja“.

„Junakinja drame dolazi iz pravosudnog sistema, veruje u njega, ispituje žrtve, zbunjuje ih. A kada se desi da je ona žrtva, sistem se obrušava na nju. I inače kada se žrtva požali, s hladnoćom se tretira na sudu. Treba menjati svest u toj oblasti“, rekla je Jelena Tanasić.

Advokat Zoran Naumović dodao je da je „šok za žrtve i to kada spoznaju da životna istina i sudska istina ne moraju da budu isto“.

„Ovaj komad predstavlja kritički prikaz pravosudnog sistema. Naš i anglosaksonski sistem nisu isti, ali je problem vanteritorijalan. Važno je da kao društvo uočimo neke pojave i otvorimo raspravu, a i da podržimo pojedince koji deluju u tom smeru“, izjavio je Naumović.

Prema kritici Njujork tajmsa, brodvejska pozornica se pretvara u neku vrstu striptiz kluba za advokate, ogoljujući pravdu pred našim očima i zalažući se za radikalnu reformu pravnog postupka u slučajevima seksualnog nasilja. Gardijan je naveo da je pravosudni sistem koji prosuđuje o saučesništvu žrtve dijabolična patrijarhalna zamka koja nastoji da onemogući žene da bilo šta dokažu i zapravo ih izlaže ponovnom silovanju optužujući ih za saučesništvo u zločinu. Dejli Bist je ocenio da je komad „Prima facie“ otvorena polemika protiv patrijahalnog zakonodavstva koje i dalje ugrožava žrtve seksualnog nasilja.

Jelena Bogavac je istakla da su u Bitef teatru ponosni na ovu predstavu i da se ne seća da su ikada imali ovakav „pravnički žanr“.

Kostimografkinja je Maja Mirković, scenografkinja Marija Mitrić, kompozitor Karl Andreas Humonen, dizajner Slavimir Stojanović. Izvršni producent je Olivera Kecojević, stručni saradnik advokat Mirjana Milović, a produkciju realizuju Udruženje građana Gorgone i Bitef teatar.

Predstavu su pomogli ambasada Australije i mnogi sponzori.

Pretpremijera je 25. januara i biće humanitarnog karaktera. U februaru će se igrati desetak puta u Beogradu, a od marta po drugim gradovima, uz organizovanje diskusija posle predstave.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.