• Search form

09.11.2022 | 10:16

Pozorište čuda, spoj nauke i umetnosti

Pozorište čuda, spoj nauke i umetnosti

Laboratorija interaktivnih umetnosti Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu organizuje od 10. do 14. novembra na više lokacija drugo izdanje festivala “Pozorište čuda”, koji na nesvakidašnji način spaja nauku i umetnost.

Festival je deo međunarodnog projekta CURIOUS, čiji je cilj približavanje nauke i umetnosti, te uspostavljanje izvođačkih umetnosti kao snažnog alata za promociju naučnih dostignuća koja mogu dati odgovore na ključne izazove današnjice.

Glavni program Pozorišta čuda čine inovativni formati - artscience produkcije i augmented lectures - proširena, scenski uobličena predavanja koja nastaju kokreacijom naučnika i umetnika, dok je prateći program fokusiran na promišljanje novih mogućnosti i perspektiva naučne komunikacije kroz uspostavljanje dijaloga sa umetničkim praksama.

Publiku očekuje čak deset 10 izvođenja u produkciji partnerskih organizacija na projektu CURIOUS iz Srbije (Laboratorija interaktivnih umetnosti), Italije (Arditodesio), Bugarske (Arte Urbana Collectif) i Belgije (Arenberg), koje će ih povesti na putovanje kroz najrazličitije naučne dicipline i teme - od fenomena sinestezije, preko porekla svetlosti, neuobičajene upotrebe geografskih karata, unutrašnjeg života biljaka, do kvantne mehanike i najnovijih teorija o nastanku Solarnog sistema.

Program počinje 10. novembra na sceni “Mata Milošević” FDU artscience predstavom “Život, vaseljena i sve ostalo” autora Pavla Dinulovića, nakon čega u Astronomskoj laboratoriji sledi augmented lecture "Berilijum" autorki Biljane Stankov, Milice Stojšić i Tare Manić.

Prošireno predavanje "Vidi muziku! Slušaj slike! najavljeno je za 11. novembar na FDU, a etnomuzikološkinja Jelena Joković i vizuelni umetnik Aleksandar Lazar će izvesti eksperiment sa trubom i tonoskopom pomoću kojeg će publici vizuelno prikazati muzičke elemente koji se uobičajeno prepoznaju i interpretiraju samo putem čula sluha.

Drugi dan Pozorišta čuda obuhvata i predavanje "Evergreen" Tijane Jakovljević, Jane Baljak i Anje Čuković, koje postavlja pitanje da li bismo bolje razumeli biljke ukoliko bismo ih čuli.

Predavanje "Uzbudljivi svet mapa" biće održano 12. novembra u Bitef teatru, u produkciji Arte Urbana Collectifa iz Bugarske, a publiku će geografkinja Evgenija Sarafova i video umetnik Nikola Nalbantov
upoznati sa istorijom karata, njihovom upotrebom, kao i njhovim neočekivanim i inovativnim primenama.

U Narodnom pozorištu 12. novembra biće održano i predavanje "Šta je život?" u produkciji Arditodesio iz Italije, čiji su autori Gianluca Lattanzi i Maura Pettorruso. Taj rad inspirisan je istoimenom serijom predavanja čuvenog fizičara Ervina Šredingera, koji se za vreme Drugog svetskog rata sklonište našao u Irskoj, a okružen izveštajima o smrti, doveo je u pitanje procese koji omogućavaju da se život širi na planeti širi. Zakoni statističke i kvantne mehanike obezbedili su mu (otkrili) skicu molekula koji je morao da bude dovoljno velik da zadrži sve informacije, ali i dovoljno mali, da bude sadržan u ćeliji. Devet godina kasnije, DNK je otkriven, što je pokrenulo revoluciju u nauci o životu, koja je navela čoveka i da manipuliše genetskim kodom, reprogramira ćelije i dizajnira vakcine.

Festivalski program 13. novembra otvara predavanje "Proširena sinteza" u Magacinu u Kraljevića Marka, produkcija belgijskog Arenberga, čije autorke Rosie Broadhead i Kaivalya Brewerton postavljaju pitanje gde priroda počinje i gde se završava u ljudskom telu. Polifono predavanje naglašava vrednost ravnoteže naših tela u različitim okruženjima. Sledi predstava "Princip neizvesnosti" u Ateljeu 212, produkcija Arditodesio iz Italije, čiji su autori Andrea Brunello, Enrico Merlin i Michela Marelli.

Poslednjeg dana festivala “Pozorište čuda” u Teatru Vuk biće održano predavanje "Biodizajn" u produkciji Laboratorije interaktivnih umetnosti FDU, čiji su autori Biljana Jović, Ivan Lušičić Liik i Iva Olujić, koji postavljaju pitanje kako vidimo svet oko nas.

Za samu završnicu najavljena je predstava “Dug put do zvezda” u Zvezdara teatru, u produkciji Arte Urbana Collectifa iz Bugarske, čiji su autori Vimitar Uzunov, Andrea Brunello i Vladimir Bozhilov, a posvećena je najnovijim naučnim teorijama o nastanku Solarnog sistema i života uopšte. Predstava vodi duboko do filozofskih pitanja koja se namecću u svetu astrobiologije – moderne discipline koja povezuje astrofiziku, biologiju, hemiju, geologiju i filozofiju. Aktuelna astrobiološka istraživanja usmerena su na potragu za nastanjivim egzoplanetama u dubokom svemiru. Možemo li tamo pronaći drugu planetu Zemlju, ili možda smisao samog života – pitanje je koje postavlja “Dug put do zvezda”.

Ulaz na sve programe je besplatan, a zbog ograničenog kapaciteta prostora, zainteresovani bi trebalo da popune formular na ovom linku.

Program sa satnicom nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org.

Međunarodni projekat CURIOUS, u okviru kojeg se održava “Pozorište čuda” podržan je od programa Kreativna Evropa, Ministarstva kulture Srbije, Italijanskog instituta za kulturu u Beogradu i EU Delegacije u Srbiji, kroz program EU za tebe.

*Foto: Zdravko Dulović

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r