• Search form

26.07.2016 | 13:43

Poziv na panel o Magacinu

Poziv na panel o Magacinu

Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS) poziva na panel diskusiju “Magacin – uvek otvorena vrata” koja će biti održana 29. jula u Magacinu u Kraljevića Marka, u želji da predstavi javnosti uspešne rezultate uvođenja koncepta Otvorenog kalendara, obim produkcije i značaj prostora Magacina za kulturni život grada, čiji je status još uvek neizvestan.

Diskusija će biti stoga prilika za aktuelizovanje teme statusa Magacina i definisanje pravca budućeg delovanja Asocijacije NKSS u okviru tog jedinstvenog prostora u gradu, ali i šireg broja njegovih korisnika.

Devet godina od formiranja tog kulturnog centra, a oko godinu i po dana nakon pokretanja novog modela funkcionisanja zasnovanog na principima otvorenog kalendara, Magacin postiže veoma uspešne rezultate kako u broju programa i dešavanja, tako i u njihovom kvalitetu, raznovrsnosti i dostupnosti.

Ne računajući organizacije koje redovno koriste kancelarije, u prvih sedam meseci ove godine održana su 594 dešavanja, čak 45 organizacija i pojedinaca koristilo je prostor, a dnevno je prosečno održavano tri događaja.

Poređenja radi, kako je navela NKSS, formalni korisnik tog prostora, Dom omladine Beograda, u periodu od 7 meseci sprovede oko 900 programa uz veliki broj zaposlenih, naplatu karata i značajna budžetska sredstva.

“Ove fascinantne brojke govore ne samo o tome koliko je jedan ovakav prostor potreban, već i o uspešnosti njegovog dosadašnjeg vođenja i funkcionisanju modela koji podrazumeva principe dostupnosti velikom broju organizacija, zajedničkog rada i deljenja, otvorenosti i tolerancije, a bazira se na mehanizmu otvorenog kalendara koji sve organizacije mogu da koriste”, istakla je NKSS.

Nakon uvođenja minimuma za iznos koja pojedine organizacije mogu dobiti na godišnjem konkursu Ministarstva kulture, koji je male i nove organizacije ostavio bez jedinog izvora sredstava, Magacin kao resurs centar dobija dodatno na značaju. Ipak, kako je navela NKSS, očigledno je da to sve nije bilo dovoljno da se Magacin, jedan od retkih pozitivnih primera na sceni, sačuva i da se napokon reši pravni status organizacija koje ga koriste. Čak suprotno, Magacin je na stalnom udaru interesa pojedinaca koji bi u njemu radije videli neku komercijalnu delatnost, pa smo tako imali pokušaj izbacivanja organizacija koje u njemu rade 2014, kao i najnovije namere da se prostor oslobodi od umetnika i lukrativnije upotrebi, navela je NKSS.

Asocijacija NKSS podsetila je da je u protekle dve godine pokušala da zajedno sa DOB-om, kao formalnim korisnikom Magacina, kao i sa Sekretarijatom za kulturu grada Beograda, pronađe rešenja kako bi taj prostor zadržao dosadašnju namenu, nastavio da ostvaruje uspešne rezultate i da bude otvoren i dostupan organizacijama koje se bave savremenim umetničkim stvaralaštvom uz maksimalno iskorišćenje i deljenje prostora. Nažalost, predlozi Asocijacije NKSS nisu naišli na razumevanje.

Na panelu će govoriti: Marijana Cvetković (Stanica Servis za savremeni ples), Zoran Bukvić (Ulice za bicikliste), Milan Mijatović (Poezin) i Goran Denić (ZMUC), a moderatorka razgovora, koji počinje u 19 sati, biće Milica Pekić (Kiosk).

Slučaj Magacina ponovo je javno aktuelizovan početkom 2015. godine - osam godina nakon što su tadašnje gradske vlasti potpisale sa DOB-om ugovor na osnovu kojeg je raspisan konkurs za izbor organizacija koje bi u naredne dve godine koristile kancelarijski prostor i organizovale programe u saradnji sa drugim organizacijama sa nezavisne kulturne scene. Budući da se posle konkursa ispostavilo da prostor - bivše Nolitovo skladište, treba renovirati, a za to nije bilo sredstava, ni ugovori nisu potpisani. Uprkos tome, Magacin je svečano otvoren 1. juna 2007. godine, ali je njegov status ostao nerešen do danas.

Magacinu, kao i problemu javnih prostora za kulturu uopste, posvećen je i poslednji broj MANEK-a, časopisa NKSS, čije je elektronsko izdanje moguće preuzeti OVDE

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r