• Search form

03.09.2018 | 15:48

Pozicija umetnika danas

Pozicija umetnika danas

Beogradski umetnik Arion Asllani predstavlja se od 7. septembra u Blok galeriji na Novom Beogradu izložbom “Terensko pozicioniranje (pozicija umetnika danas)” koja obuhvata nekoliko segmenata radova zasnovanih na konceptu actionart – umetničke platforme za aktivno mapiranje realnosti.

Terensko pozicioniranje” predstavlja recentnu umetničku, odnosno društveno-političku aktivnu mapu actionart umetnika na terenu (aktivna pozicija umetnika u realnom okruženju). Umetnik izlazi na čulni teren, sa sobom nosi opremu pomoću koje realizuje prekomponovanje svoje čulne spoznaje. U pitanju je blok malog formata, crtaći materijal, kamera ili portabl audio snimač …

Izložba obuhvata i diptih malog formata koji, prema rečima Asllanija, predstavlja portabl terensku paradigmu. Umetnik funkcioniše na tom formatu jer je prenosiv na terenu i kao takav omogućava uvid u širu vizuelnu kompoziciju. Asllani tim radom do kraja afirmiše tezu Gastona Bašlara o velikom sadržanom u malom - nema opšteg uvida bez šire slike. Umetnik kroz actionart delanje markira sebe kao art entitet u datom ponuđenom sistemu. Terenski crteži (actionart) imaju pre svega za cilj da opišu stanje, a ne da odgovore na postavljeno pitanje. Asllani tu postavlja pitanja isključivo u vidu teza, koristeći diptih kao jednu od vizuelnih matrica koje otvaraju novo polje čulne spoznaje.

Diptih kao terenska paradigma

Izložba obuhvata i video instalaciju Frames, kao vizuelnu terensku platformu, koju čini nekoliko video isečaka sa terena koji prate umetnika na njegovom putu. Asllani u tim video radovima pokušava da rekreira momentum par excelence sa svojih crteža, kao i svoja razmišljanja o vizuelnom i savremenom, pored formalno-likovnih problema koji se javljaju na samom terenu. Krajnji cilj je da crtež, fotografija i video prođu kroz filter actionart platforme. Umetnik kreira na terenu, definiše svoju poziciju umetnika kroz sopstveno partikularno mapiranje, stavljajući sebe u situaciju nekoga ko želi pre da spozna nego da objasni.

Asllani kroz actionart postaje svestan svoje pozicije na terenu (umetnika u savremenom društvu danas), pokušavajući da kroz terenski rad markira svesno-odgovornog učesnika na umetničkoj, odnosno društveno-političkoj mapi današnjice.

Frames kao vizuelna terenska platforma

Kao multidisciplinarna umetnička praksa, koja proizlazi iz višegodišnje kreativne umetničke prakse, actionart predstavlja deliberantan postupak mapiranja/demapiranja socijalnih fenomena u art kontinuumu. U kristalizaciji pojma actionart, kako navodi Asllani, bitno je naglasiti da postoji fenomen koji reprezentuje stanje manifestovano kroz različite medije, odnosno različite forme u svom konačnom ishodu (crtež, slika, video, teatar, peformans, art instalacija, video instalacija, akcija na terenu). Kao stanje, actionart predstavlja kreativno stanje, umetničku strategiju/transgresiju/trening u političkom, društveno odnosno kulturnom diskursu.

Arion Asllani, rođen u Beogradu 1980, diplomirao je 2005. godine na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, a bavi se slikartsvom, crtežom, art instalacijom, performansom, teatrom i videom.

Od 2000. izlagao na sedam samostalnih i na više od 50 kolektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Stvaralački angažman vezuje za mnoge nevladine organizacije, institucije kulture, pozorišta, teatarske trupe. Autor je različitih vizuelno-likovnih projekata, kojima britkim i često duhovitim konceptima komentariše različite teme od socio-političkog diskursa ovdašnje sredine i globalnih previranja do čisto umetničkih/likovno-formalnih pitanja.

Asllani je član Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS) od 2007. godine. Povodom stanja u tom udruženju, uoči poslednje Skupštine ULUS-a u aprilu ove godine izveo je protesnu umetničku akciju koja je izazvala veliku pažnju javnosti.

Izložbu u Blok galeriji otvoriće umetnik Vladan Jeremić, a biće je moguće pogledati do 19. septembra.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r