Pošto sloboda?
Internacionalni festival alternativnog i novog teatra (INFANT) postavlja u 43. izdanju pitanje cene slobode, koje će od 25. juna do 1. jula u Novom Sadu istražiti kroz deset predstava u selekciji Jelene Kajgo, odnosno kroz tekstove Šekspira, Tolera, Ibzena, Vegela... i režije Torbice, Mladenovića, Estarasa, Koležnika, Urbana...
Program 43. INFANT-a, objedinjen provokativnim sloganom “Pošto sloboda?”, preispituje lične i društvene mehanizme koji uslovlјavaju slobodu pojedinca i iskušavaju njegovu savest.
Predstave 43. INFANT-a trebalo bi da podstaknu publiku da se zapita da li je sloboda postala roba koju je moguće kupiti i prodati i koliko je njena cena.
Festival počinje u Srpskom narodnom pozorištu koreografijom “Samo moje” Ane Dublјević i Igora Koruge, a prve večeri biće otvorena i izložba “Susret” i održan koncert benda JAL (Josip A Lisac) u KCNS-u.
Predstava “Samo moje” nastala je u produkciji Stanice - Servisa za savremeni ples iz Beograda, uz podršku mreže Departures and Arrivals (DNA) kroz program “Kreativna Evropa”, te Ministarstva kulture i informisanja Srbije i Bitef teatra. Bavi se istraživanjem tzv. negativnih osećanja pojedinca kao nezanemarlјivim odlikama današnjeg svakodnevnog života u kapitalističkom društvu. Inspiracija za istraživanje, pored ličnih iskustava autora, potiče i iz rada američke teoretičarke Ann Cvetkovich, koja tretira ta emotivna stanja pre kao društvene i kulturološke označitelјe nego kao medicinska stanja pojedinca. Rad podržava javno prihvatanje takvih osećanja na kolektivnom nivou kao potencijalno polazište za stvaranje novih oblika zajedništva, solidarnosti i društveno-političnog delovanja.
Samo moje, foto: Vladimir Opsenica
Publika će videti i predstave “Julije Cezar” Grada Teatra Budva, Centar za kulturu Svilajnac i Narodnog pozorišta Sombor, “Heda Gabler” Slovenskog narodnog gledališča Maribor, “Čudna petlja” Pozorišta “Deže Kostolanji” iz Subotice, Pozorišnog udruženja “Letnji bioskop” i KCNS-a, “What Is Europe?” Scene MESS iz Sarajeva, “Konstelacije” Ateljea 212 iz Beograda, “Dnevnik jednog ludaka” Moving Music Theatre iz Makedonije, “Budućnost pročitana u betonu i kamenu” Teorije koja hoda - TkH iz Beograda i DasArts iz Holandije, “Hinkeman” Zagrebačkog kazališta mladih, te solo “La esclava” Lisi Estaràs iz Belgije.
Šekspirov “Julije Cezar”, u adaptaciji i režiji Kokana Mladenovića, ukazuje na varljivost slobode i krah plemenitih revolucionarnih ideja do koga dolazi u susretu sa lјudskom pohlepom i vlastolјublјem. Ibzenova junakinja Heda Gabler pokazuje da nesloboda ima visoku cenu. Inscenacija Mateje Koležnik u izvođenju SNG Maribor pruža laboratorijsku analizu likova i njihovih odnosa. U uzbudlјivoj postavci Tolerovog čuvenog dela “Slučaj Hinkeman”, sa ansamblom ZKM-a, mladi Igor Vuk Torbica kreira mračnu, snažnu, uznemirujuću predstavu. Andraš Urban u predstavi “Šta je Evropa?” (What Is Europe) pozorišne trupe festivala MESS bavi se pitanjem koliko su političke ideje i odluke evropskih lidera u sprezi sa njenim istorijskim i kulturnim nasleđem. Bojan Đorđev u predstavi-hepeningu “Budućnost pročitana u betonu i kamenu” ispituje gde je sloboda izvojevana u NOB-u, da li je preživela i u kom obliku?
Heda Gabler, foto: Damjan Švarc
Rad Lisi Estaras, koreografkinje čuvene francuske trupe C de la B, koja u saradnji sa belgijskom autorkom Asselјen Parolin izvodi svoj solo komad “La Esclava”, svojevrsna je autorska introspekcija u kojoj ispituje odnos prema istoriji i svetu.
Publika 43. INFANT-a videće i “Kontelacije” Saše Milosavić Dejvis, “Čudnu petlјu” Deneša Debreja, kao i mono-operu Marjana Nećaka, makedonskog kompozitora i reditelјa koji, baveći se Gogolјevim “Dnevnikom jednog ludaka”, zaklјučuje: “Svako ko se bori za normalnost ispada lud”.
I ove godine sastavljanje programa, kako je navela Jelena Kajgo na najavnoj konferenciji za novinare, vođeno je idejom da ne učestvuje veliki broj produkcija, već da to budu predstave vrhunskog kvaliteta, bez obzira na to što budžet u velikoj meri to ograničava.
Hinkeman, foto: Marko Ercegović
INFANT nije dobio finansijsku podršku ni Republike, ni Pokrajine, ali je, kako je rekao izvršni producent Simon Grabovac, zahvalan Gradu Novom Sadu što ga od početka podržava na pravi način.
Prema rečima Jelene Kajgo, možda je danas i suvišno postaviti pitanje da li sloboda ima cenu, jer je zapravo pitanje samo kolika je ta cena.
“Šta gubimo, šta dobijamo, šta smo spremni da žrtvujemo, čega da se odreknemo, koga ili šta da izneverimo. Ili smo, pak, spremni da platimo visoku cenu, ali da sačuvamo svoju slobodu i integritet. U senci bujanja desničarskih struja u Evropi, u senci terorističkih napada, talasa izbeglica, društvenih malverzacija, surovih poslodavaca... kolika je i kakva je ta sloboda. Ona koja se, ako ste prestupnik, može kupiti od sudije ili od vršioca vlasti. I ona koja se može kupiti ćutanjem i pokoravanjem”, navela je Jelena Kajgo povodom koncepcije 43. INFANT-a, koji organizuje Kulturni centar Novog Sada (KCNS).
Predstave će biti izvođene u SNP-u, Novosadskom pozorištu i KCNS-u, a tradicionalno ih prate okrugli stolovi.
Proglašenje pobednika biće u Letnjem bioskopu KCNS-a, uz koncert DTA benda.
Prošle godine, na 42. INFANT-u, nagrada za najuspešniju predstavu u celini ravnopravno je dodeljena predstavama “Prošlost” Konstance Makras i Dorkiparka iz Nemačke i “Kratka priča o antihristu” Andraša Urbana i Bitef teatra iz Beograda.
Festivalski sajt je infant.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)