• Search form

09.03.2015 | 11:03

Post War i kriza heroja

Post War i kriza heroja

Umetnička grupa Dim Tim predstavila je u Prodajnoj galeriji Beograd, na izložbi “Post War”, ciklus radova koji su paradigma teme rata, žrtve i sećanja.

Umetnici Danijela Mršulja Vasić i Milenko Vasić, koji deluju od 2012. godine kao Dim Tim, nastupaju iz pozicije savremenih istraživača, hroničara ili kolekcionara čitavog korpusa nasleđenih ideja o humanitetu i društvenim utopijama - od modela rusoovskog “društvenog ugovora”, projektovanog na život pojedinca i njegov kolektivitet, nauku iz vremena prosvetiteljstva, do utopijskih gestova svakodnevice, nauka nasleđenih iz vremena istorijskih avangardi i njihovih programskih kreda, a sada intuitivno, ili i sistemski integrisanih u habitus i emancipatorsko delovanje savremenog čoveka.

Prema navodima umetnika, u atmosferi potpune destabilizacije, ekonomske i političke fluktuacije, arogantnih/veštačkih načina za izazivanje rata i težnje velikih sila za dominacijom, teško je na pravi način pozicionirati dešavanja u svetu danas. Upravo takva situacija izazvala je 2014. godine dosta polemike u vezi sa mišlјenjem o uticaju i snage lobija koji su usmeravali istoriju u poslednjih sto godina i diktirali tokove o kojima je sa pozicije nekog ko živi u drugoj deceniji XXI veka teško govoriti, a da se u nečemu ne naruši istina.

      Prodajna galerija, Post War

“Jedina istina jeste da su ta previranja odnela previše života i izlišno je u ovom trenutku raspravlјati o tome ko je bio Dobar a ko Loš”, naveo je Dim Tim, koji projektom “Post War” aktuelizuje jednu od kontroverznih tema čoveka XXI veka - pitanje sećanja i uloge/pozicije žrtve u kolektivnoj memoriji, ukazujući i na poziciju aktuelne politike i menjanje-izvrtanje istorije prema potrebama političkih i korporativnih elita.

“Vlada kriza heroja iz originalnog istorijskog konteksta. Nije li rat postao samo spektakl i higijena sveta (kako tvrdi futurista Marineti), a ne tragična epizoda civilizacije. Treba li menjati opšteprihvaćenu definiciju fon Klauzevica da je rat sastavni deo opštih političkih odnosa i nastavak politike uz primenu drugih sredstava”, naveo je Dim Tim povodom izložbe.

        Na granici Evrope - An Europas Grenze, akrilik na platnu, 100x150 cm, 2014.

Dim Tim u recentnim radovima istražuje vezu između njihove političke i psihološke supstance i njihovog specifičnog stila i medijuma.

Veličine slika su iste kao u ranijem ciklusu “Metamorfoze” - dakle modularna platna dimenzija 100x50 cm koja su grupisana u forme poliptiha.

Akrilna boja je raspoređena i deskriptivna kod novih realističnih slika. Opuštena formalna stilska aproprijacija iz istorijskog nemačkog ekspresionizma (pre svega filma, kao odgovora na depresivnu realnost svakodnevnog života) u smislu sveta svetlosti i senke, treba da donese nešto od kafkijanskog i vagnerovskog u smislu semantičko-muzičkog refleksa koji se može naći u nekoliko slika o ratu.

      Osvajači moraju umreti - Invaders Must Die, akrilik na platnu 100x150 cm, 2014.

“Uvezali smo nešto od ratnih i posleratnih scena i života i destilovali ih kao postwar alkohol za njihove često gorke esencije u tonskim, sivim slikama čija je poetika kombinacija zapažanja činjenica i neopuštene nesigurnosti koja traje do danas. Naravno, ukoliko su ti obuzdani pomešani tonovi nastali i proporcionalno naneseni da (s)tvore vizuelnu muziku. Naš kolorit čine boje Bauhausa, dakle crna, bela, siva i njih smo se uz srebrnu striktno držali i na ovim novim slikama. Tonske vrednosti slike se menjaju tokom dana i uslovlјene su svetlom koje konzumiraju za svoju energetsku iluziju. Ta siva može biti jedno od najvećih oružja u arsenalu slikara, ona deluje u ovom slučaju kao forenzički alat i ima sigurnost naučnog dokaza”, naveo je Dim Tim koji izložbom “Post War” osvetlјava kroz ratove izvor ideja i teorija koje je umetnost apsorbovala, preplićući političku sa ličnom sferom, jer “umetnik nema prava na evaziju”.

      Odgurni nebo - Push the Sky Away, mixed media, 96x46x40 cm, 2015.

“... ovde figuracija i narativ predstavlјaju lično osećanje, refleks ličnog i prepričanog sećanja i deo su unutrašnjeg pejzaža... Da li je spolјnji pejzaž političkih i socijalnih događaja ostao van našeg domašaja? Da li je istorija javno ili privatno dobro? Postaje li i istorijsko iskustvo privatno vlasništvo...?”, pitanja su koje postavlja Dim Tim.

       Metropolis, Akrilik na platnu, 100x300 cm, 2014.

Prema navodima istoričarke umetnosti Jelene Krivokapić, najbliže određenje za formalne uzore Dim Tima i moguću plastičku aproprijaciju elemenata jeste umetnost međuratne avangarde, kao što su futurizam, kubo-futurizam, kubizam, konstruktivizam, suprematizam ili interdisciplinarna komunikacija aktera i dela delotvorno organizovanih oko institucije Bauhausa. U tom smislu, ključ za razumevanje i rekonstrukciju čitavih mreža utopijske arhitekture i militarističkih postrojbi predočenih u formi modularnog platna dimenzija 100x50 cm i grupisanih u forme diptiha i triptiha, crteža, zidnih asamblaža i ready-made objekata – postaju formativna uloga kocke i kvadrata, najmanjeg zajedničkog sadržaoca i kritičke okosnice, plastičkog i konceptualnog nosioca novog “društvenog ugovora” i instalacije posebno kreirane za prostor Prodajne galerije.

Izložba “Post War” otvorena je u Prodajnoj galeriji do 23. marta.

(SEEcult.org)

Dnevnik/Diary, Raša Todosijević, 54. Bijenale, Venecija
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r