• Search form

03.05.2019 | 21:49

Posle Venecije u Prodajnoj

Posle Venecije u Prodajnoj

Prodajna galerija Beograd predstavlja, povodom predstojećeg Bijenala umetnosti u Veneciji, zajedničku izložbu Vladislava Šćepanovića, Dragana Zdravkovića, Ivana Grubanova i Vladimira Perića, profesora i docenata Fakulteta primenjenih umetnosti (FPU) u Beogradu, koji su predstavljali Srbiju na protekla tri izdanja Venecijanskog bijenala.

Na izložbi “Šćepanović / Zdravković / Grubanov / Perić”, otvorenoj 3. maja, četvorica autora predstavila su se radovima odabranim posebno za tu priliku - slikama velikih formata, fotografskim i predmetnim instalacijama.

Šćepanović, koji je komesar učešća Srbije na predstojećem 58. Bijenalu u Veneciji, predstavio se sa Zdravkovićem i Milenom Dragićević u nacionalnom paviljonu 2017. godine - izložbom “Enklavija: slikarstvo, posledica ovakvog života”, čiji je kustos bio Nikola Šuica, a komesar v.d. direktor Muzeja savremene umetnosti u Beogradu Slobodan Nakarada. Ivan Grubanov predstavljao je Srbiju na 56. Venecijanskom bijenalu 2015. godine izložbom “Ujedinjene mrtve nacije”, čija je kustoskinja i komesar bila Lidija Merenik, dok je Vladimir Perić učestvovao sa Milošem Tomićem na izložbi “Nema ničega između nas” na 55. Bijenalu 2013. godine, čiji je komesar bila nezavisna kustoskinja Maja Ćirić.

Povodom njihove zajedničke izložbe u Prodajnoj, istoričarka umetnosti Slavica Obradinović navela je da je umetnost četvorice autora “u bliskoj vezi sa aktuelnim svetskim istraživanjima i stremljenjima u slikarstvu”.

Navodeći da su “stasali u epohi čijem smo kraju svedočili, ali su ujedno u nastajanju novog doba uspeli da opstanu kao pojedinci, ličnosti, umetnici”, Slavica Obradinović ocenila je u tekstu za katalog izložbe “Šćepanović / Zdravković / Grubanov / Perić” da na četvoricu autora “snažno deluje društveni kontekst u kojem su se formirali, kao i geografija podneblja iz kojeg su potekli”.

“Taj okvir ih nije oslabio, niti pokorio već je u njima probudio snažan kreativan potencijal, kao odgovor na stvarnost. U osnovi umetničkog izraza nalaze se intelektualni, iskustveni, lični slojevi bića, a pre svega sećanje na vreme koje im je prethodilo. Pronašli su način da odgovore novoj ulozi umetnosti koja je angažovana, koja osvešćuje. Duboko potkovani teorijskim znanjem, nisu opteretili svoje stvaralaštvo time, već su, naprotiv, uz pomoć teorije umetnosti, usvojili nove vidove izražavanja. Sva četvorica deluju u aktuelnom vremenu, tumačenje umetnosti ih ne zaokuplja, a kroz različite medije, od štafelajne slike, preko redy-made-a, objekata, performansa, video radova ostvaruju autentična dela kojima su dali kontinuitet našoj umetničkoj sceni, koja nije zamrla, niti nestala i koja danas komunicira sa globalnom umetničkom scenom”, navela je Slavica Obradinović.

Vladislav Šćepanović, rođen 1971. u Nikšiću u Crnoj Gori, diplomirao je 1994. godine slikarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti na Cetinju. Magistrirao je 1997. na FPU u Beogradu (Zidno slikarstvo), a doktorirao je 2009. na interdisciplinarnim doktorskim studijama Univerziteta umetnosti u Beogradu (Teorija umetnosti i medija). Redovan je profesor na FPU. Bio je 2013. godine v.d. direktora MSUB-a, a i sada je među kandidatima za tu funkciju, na osnovu javnog konkursa.

Dragan Zdravković, rođen 1969. u Beogradu, diplomirao je slikarstvo 1994. i magistrirao 1999. na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Na FLU je i doktorirao 2018. godine, a radi na FPU od 2014. kao docent.

Ivan Grubanov, rođen 1976. u Beogradu, završio je osnovne studije slikarstva 1999. na FLU u Beogradu, na kojem je završio i master 2001. godine, a potom se specijalizovao na Rijksakademie van Beeldende Кunsten u Amsterdamu (2002-2004). Doktorirao je u oblasti umetnosti 2016. godine na Univerzitetu u Luvenu u Belgiji, a takođe radi na FPU kao docent.

Vladimir Perić, rođen 1962. u Beogradu, studirao je grafiku i fotografiju na FPU. Od 1986. do 1996. izlagao je pod pseudonimom Talent, a od 1996. do 2006. kao član grupe Talent Factory. Od 2006. radi na projektu Muzej detinjstva. Takođe radi na FPU, u zvanju docenta.

Izložba “Šćepanović / Zdravković / Grubanov / Perić” biće otvorena u Prodajnoj galeriji do 20. maja.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r