Popularizovanje matematike
Kako bi građanima približio matematiku, naizgled ozbiljnu, strašnu i dosadnu disciplinu i pokazao i njena druga lica – matematiku kao igru i strast – Centar za promociju nauke je sa Matematičkim institutom SANU, kao i brojnim strukovnim partnerima, pokroviteljima i sponzorima, pokrenuo nacionalnu naučno-popularnu manifestaciju „Maj mesec matematike – M3“. U okviru te manifestacije, priređene su i dve sasvim nesvakidašnje izložbe, koje publici pružaju mogućnost da na postavljenim eksponatima isprobavaju već stečena ili otkrivaju nova (sa)znanja o toj nauci.
Interaktivna izložba „Imaginary“, koja u Galeriji nauke i tehnike SANU traje od 27. aprila do 28. maja, posetiocima omogućava da oblike poput srca, pomorandže, jabuke, limuna i smokve, pogledaju očima matematičara. Korišćenjem grafičkog softvera, proizvode se 3D prikazi objekata, iza kojih stoje sasvim jednostavne matematičke formule, čijim menjanjem se menjaju i oblici i uviđa načina koji su algebra i geometrija povezane.
Jedinstvena postavke te izložbe spaja matematiku i umetnost na neposredan i atraktivan način, a njen dalji sadržaj oblikuju sami posetioci kroz kreativno istraživanje tako što mogu da se igraju raznim analitičkim jednačinama i vide koji se oblici kriju iza njih. Učesnici interaktivnog dela izložbe „Imaginary“, koju je osmislio autorski tim Instituta za matematička istraživanja iz Obervolfaha (Nemačka), mogu sa sobom da ponesu za uspomenu razglednicu sa slikama objekata koje su sami napravili.
Velika matematička izložba „Računam na matematiku“ ispred i u prostoru Galerije u Robnoj kući „Beograd“, od 4. do 28. maja, uzbudljiva je postavka koja prikazuje matematiku u svakodnevnom životu, u prirodi i tehnici. Posetici su u prilici da upoznaju neverovatan svet matematike kroz dela vrsnih matematičara i umetnika. Proporatna publikacija istog naziva, štampana je uz podršku nemačke ambasade u Beogradu, a tekstove za nju su napisali Marija Vidić i Slobodan Bubnjević, uz uvodne priloge direktora Matematičkog instituta SANU prof. dr Zorana Markovića i direktorke CPN Aleksandre Drecun.
Centralna izložba manifestacije „Maj mesec matematike“ predstavlja veliki broj do sada neviđenih interaktivnih eksponata i interaktivnih sadržaja kojima je cilj da matematiku prikaže onakvom kakva zapravo jeste – kao igru, strast i kreativnu veštinu na (vrlo tananoj) granici umetnosti i nauke, a posebno se izdvajaju eksponati „Pčela i matematika“, kao i specijalno dizajnirana „Galtonova daska“, uz matematičke grafike Anatolija Fomenka.
Posetioci svih uzrasta imaju priliku da pogledaju izložbu švajcarskog umetnika Eugena Josta „Sve je broj“ (Univerzitet Bajrot, Nemačka), koji je inspiraciju pronašao u uverenju pitagorejaca da su brojevi skriveni iza svega što nas okružuje – od harmonije u muzici do orbita planeta.
Postavkom „Vizuelna matematika“, profesor Jablan Slavik predstavlja značaj modularnosti, rekombinacije i drugo, a da bi se u potpunosti razumeli, radovi su praćeni kratkim komentarima koji tumače matematičke kontekste na kojima su bazirani Kohova krivina, elementi teorije čvorova i drugo.
Posetioci mogu učestvovati i u igri „Tangram“, koja je bila jedna od velikih strasti Napoleona Bonaparte i Edgara Alana Poa, te pokazati koliko su snalažljivi u „Lavirintu“. Takođe se mogu rešavati jednačine kako bi se sprečilo potonuće piratskog broda ili pak provozati „Kockocikl“ – bicikl sa kvadratnim točkovima, napraviti svoj ešerovski mozaik, složiti slagalicu „Tetraksis“, takmičiti se u slaganju „Rubikove kocke“ i još mnogo toga.
Padagoški muzej u Beogradu, istim povodom, publici će od 15. maja ponuditi izložbu „Matematika nije bauk“, koja će se moći pogledati tokom narednih mesec dana. Posetioci će imati priliku da vide kako je izgledalo izučavanje matematike u Srbiji od sredine 19. veka do danas. Potom će na festivalu Mikser u Savamali, od 25. maja do 2. juna, na izložbi „Systema“, biti predstavljeni radovi izabrani na konkursu za plakat na temu „Nastanak harmonije“, koji je raspisao CPN.
Pažljivo je osmišljen i prateći program popularnih matematičkih predavanja u prostoru Galerije RK „Beograd“, takmičenja i otvorene, kao i školske i predškolske radionice. Dan srpskih matematičara povod je da za upućeniju publiku Univerzitet u Beogradu organizuje jednodnevni seminar o životu i delu čuvenih naučnika i univerzitetskih profesora Mihaila Petrovića – Mike Alasa i Milutina Milankovića, 28. maja u Svečanoj sali Rektorata. Domaći pokrovitelj manifestacije „Maj mesec matematike“ je predsednik SANU, akademik Nikola Hajdin, a međunarodni prof. dr Ginter Cigler iz Nemačkog matematičkog društva (DMV).
Knjiga i filmovi o matematici
CPN je, u saradnji s Matematičkim institutom SANU i Zavodom za udžbenike, objavio povodom manifestacije „Maj mesec matematike“ srpsko izdanje knjige prof. dr Gintera M. Ciglera „Smem li da brojim? – matematičke priče“ (Gunther M. Ziegler: Darf ich Zahlen, Minhen 2010). Galerija nauke i tehnike SANU nije mogla primiti nedavno sve koji su, u okruženju izložbe „Imaginary“, hteli pratiti predstavljanje knjig, a govorili su autor, prevodilac Aleksandar Lipkovski, akademik Zoran Petrović, direktor GNT SANU i Dobrivoje Lale Erić, urednik programa te manifestacije.
Matematički filmski maraton biće održan u dvorištu Rektorata Univerziteta u Beogradu, 19. i 26. maja, a tokom meseca i u Muzeju Jugoslovenske kinoteke. Na otvorenim projekcijama biće prikazani filmovi „Šešir profesora Koste Vujića“ Zdravka Šotre – nastao prema romanu Milovana Vitezovića, „21 gram“ Alehandra Gonzaleza Inaritua o istraživanju koje dokazuje taj mali gubitak težine koji sledi posle smrti, pa se kaže da je 21 gram težina ljudske duše, zatim „Kocka 2: Hiperkocka“ Andžeja Sekule, „Žućko – više od igre“ Gordana Matića – priča o renesansnoj ličnosti Radivoja Koraća, „21“ Roberta Luketića o studentima matematike koji su majstori u veštini brojanja karata, „Dobri Vil Hanting“ Gas Van Santa o genijalnom domaru Tehničkog fakulteta u Masačusetsu, „Blistavi um“ Rona Hauarda – biografija matematičara i nobelovca Džona Neša, te „Tehnotajz – Edit i ja“ Alekse Gajića, dugometražni animirani film o devojci koja neguje autističnog matematičkog genija Abela.
Dimitrije Stefanović