• Search form

21.10.2019 | 12:03

Ponovo pozorište u Vranju

Ponovo pozorište u Vranju

Zgrada Narodnog pozorišta “Bora Stanković” u Vranju, stradala 2012. godine u požaru, konačno je rekonstruisana i spremna za publiku, a svečano će je otvoriti 21. oktobra predsednik Srbije Aleksandar Vučić, dok je ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević uputio čestitku i izrazio žaljenje zbog sprečenosti da prisustvuje ceremoniji.

U rekonstrukciju zgrade vranjskog teatra, koja je izgorela u julu 2012. godine u požaru podmetnutom u susednoj letnjoj diskoteci "Paladijum", uloženo je, 368 miliona dinara, a sredstva su obezbedili Vlada Srbije, lokalna samouprava i brojni donatori.

Zgrada će svečano biti otvorena operom Petra Konjovića “Koštana”, prema istoimenoj dramskoj priči Bore Stankovića, koju će Narodno pozorište iz Beograda izvesti pod vođstvom dirigentkinje Ane Zorane Brajović, u režiji Juga Radivojevića, odnedavno v.d. direktora Beogradskog dramskog pozorišta.

To će biti prvi put da će vranjska publika biti u prilici da u svom gradu pogleda opersku predstavu.

Prema rečima gradonačelnika Vranja Slobodana Milenkovića, rekonstrukcija zgrade lokalnog teatra “bez sumnje je najvažniji događaj za sve Vranjance, ali i građane celog juga Srbije”. Objekat će, kako je istakao, imati multifunkcionalnu ulogu, pa će Vranjanci nakon 30 godina ponovo dobiti i bioskop.

Već 22. oktobra biće izvedena i prva premijera – “Nečista krv” Bore Stankovića, u dramatizaciji Tijane Grumić i režiji Juga Đorđevića.

Nakon sedam godina, 23. oktobra počeće i 39. Borini pozorišni dani, a taj festival, pod simboličnim sloganom “Povratak kući”, otvoriće predstava Narodnog pozorišta u Beogradu “Rodoljupci” prema tekstu Jovana Sterije Popovića, u režiji Andraša Urbana.

“Obećanje da će 39. Borini pozorišni dani biti održani u obnovljenoj zgradi smo ispunili, a zasluga pripada državnom vrhu, lokalnoj samoupravi, kompanijama i pojedincima, koji su dali veliki doprinos da Vranje dobije ovako velelepan objekat”, istakao je gradonačelnik na nedavnoj konferenciji za novinare, na kojoj je i gradska većnica za kulturu Zorica Jović istakla da će Pozorište “Bora Stanković” “biti centar kulturnih dešavanja, mesto za inspiraciju i stvaranje inovativnih umetničkih sadržaja”.

Direktor Pozorišta “Bora Stanković” Nenad Jović zahvalio je svima na podršci u proteklih sedam godina, kada je ansambl radio u krajnje neprimerenim uslovima, na šta je umetnički direktor Bojan Jovanović dodao da nova zgrada ima veliki značaj ne samo u tehnološkom, već i psihološkom smislu.

Nakon požara u julu 2012. godine, od zgrade vranjskog teatra, stare tada 120 godina, ostali su bili samo zidovi.

Osim velike scene, vranjsko pozorište imaće sada i malu scenu, pogodnu za izvođenje kamernih i kabaretskh predstava.

Povodom otvaranja zgrade rekonstruisanog Narodnog pozorišta “Bora Stanković”, ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević uputio je 21. oktobra telegram u kojem je u ime Ministarstva kulture i informisanja i u svoje lično najsrdačnije čestitao svim zaposlenima u tom teatru, rukovodstvu i građanima Vranja na ponovnom otvaranju te teatarske kuće, “značajne ne samo za Vranje i jug Srbije, već i čitavu srpsku kulturu”.

“Uspešna obnova pozorišta rezultat je zajedničkog rada i uloženih napora Vlade Republike Srbije, Ministarstva kulture i informisanja i Grada Vranja, što je dobar primer produktivne saradnje različitih nivoa vlasti. Verujemo da sve građane Srbije i Vranja raduje to što će večeras, nakon sedam dugih godina, glumci vranjanskog pozorišta igrati u svojoj kući, koja nosi ime velikog srpskog pisca. U današnjem slavljeničkom danu, ne smemo zaboraviti da je Pozorište ‘Bora Stanković’ vredno radilo tokom prethodnih sedam godina i da ga okolnosti nisu sprečile da realizuje čak 30 premijera i osvoji brojne nagrade”, istakao je Vukosavljević i dodao da je ponosan zbog toga što je Ministarstvo kulture i informisanja “učestvovalo u obnavljanju te kuće pozorišnog stvaralaštva dugog trajanja”.

Ujedno, Vukosavljević je izrazio žaljenje što zbog “neodložnih i unapred planiranih obaveza u sedištu Uneska” neće biti u prilici da prisustvuje otvaranju rekonstruisane zgrade, saopštilo je Ministarstvo kulture.

U okviru svečanosti povodom otvaranja nove zgrade, Narodno pozorište u Beogradu izvelo je 20. oktobra interaktivnu opersku predstavu za decu “Bastijen i Bastijena” Volfganga Amadeusa Mocarta, pod dirigentskom upravom Stefana Zekića, u režiji Ane Grigorović. Otvorena je i izložba “Nečista krv i Koštana na sceni Narodnog pozorišta” autora Dragana Stevovića i Dragice Gaćeše.

U čast predsednika i drugih očekivanih zvanica, obližnja zgrada starog hotela, nekadašnje kockarnice, prekrivena je ciradama sa naslikanim originalnim izgledom fasade kako njena dotrajalost ne bi kvarila opšti utisak, što je izazvalo ovih dana i mnogobrojne komentare u medijima i na društvenim mrežama.

Zgrada Pozorišta "Bora Stanković" je kulturni i istorijski spomenik, a izgradio ju je 1892. godine trgovac Janča Jovanović. Do požara su sala i scena bile na istim temeljima, a novi deo i adaptacija urađeni su 1993. i 1998. godine.

Prvu pozorišnu predstavu Vranjanci su odigrali 30. januara 1896. godine, a 1924. godine formirano je "Pozorište građanske kasine", kada je u Vranju počeo organizovani pozorišni život.

Okružno narodno pozorište u Vranju osnovano je u aprilu 1946. godine i uspešno je radilo do kraja avgusta 1954. godine. Potom je usledio period uspešnog delovanja amaterskog pozorišta, sa stalnim repertoarom, brojnom publikom i nagradama na republičkim i jugoslovenskim festivalima. Pozorište "Bora Stanković" se 5. septembra 1997. godine ponovo pridružilo porodici profesionalnih pozorišta Srbije.

Nakon stradanja zgrade vranjskog teatra, organizovano je više akcija za prikupljanje pomoći za njenu obnovu, čiji je završetak prvobitno bio planiran za početak 2013. godine.

Radovi na obnovi zgrade počeli su u februaru 2014. godine performansom dela glumačkog ansambla na zgarištu nekadašnje scene. Za tu prvu fazu radova izdvojeno je 31,5 milion dinara.

*Foto: vranje.rs

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r