• Search form

15.03.2016 | 18:32

Ponovo novi koncept BFDKF-a

Ponovo novi koncept BFDKF-a

Beogradski festival dokumentarnog i kratkometražnog filma (BFDKF) prikazaće od 20. do 26. marta u Domu omladine Beograda 78 filmova u takmičarskim i 31 u revijalnim selekcijama, najavili su novi umetnički direktor Nenad Popović i koordinatorka programa Nada Savić.

Koncept te tradicionalne manifestacije, koja se odrzava 63. put, donekle je izmenjen, sa ciljem da u prvom planu bude film, a ne TV dokumentarac.

„U vreme kada ima puno festivala važno je da se konkretni festival pozicionira originalnim pristupom. Smanjili smo broj naslova po selekcijama i fokusirali se na filmsku formu, filmski jezik, bez ostvarenja televizijskog izraz ma koliko bila važna ili dobro obrađena njihova tema“, izjavio je Nenad Popović na konferenciji za novinare 15. marta u Skupštini Beograda, koja je osnivač BFDKF-a.

Takmičarske selekcije su: domaća, regionalna (Jugoistočna Evropa) i međunarodna, svaka u po tri kategorije kratkog filma - dokumentarni, igrani i animirani, kao i selekcija dugometražnog dokumentarnog filma iz regiona.

Dva žirija, čija će imena biti objavljena naknadno, odlučiće o ukupno 15 nagrada: Gran pri, najbolji film po selekcijama i kategorijama i za autorski doprinos – za kameru, montažu i za dizajn zvuka ili kompoziciju.

Na svečanom otvaranju 20. marta biće uručena nagrada za životno delo. Ime dobitnika još nije objavljeno.

Na otvaranju 63. BFKDF-a biće prikazana dva filma u konkurenciji: kratki dokumentarac „VarićelaViktora Kozakovskog (Norveška, Danska, Švedska, Rusija) o dve devojčice u ruskoj baletskoj školi i dugi dokumentarac „Porodični posaoAngeliki Aristomenipulu (Grčka) o tri generacije etno muzičara sa Krita.

Regionalni program kratkih dokumentaraca obuhvata pet filmova: „Ja mogu da govorimMirze Skenderagića i „Mogao bi da bude filmKumjane Novakove (Bosna i Hercegovina),  „Ana trgJelene Novaković i „Gradonačelnik DenisDarija Juričana (Hrvatska) i „Prirodno zanimanjeFlorina Andreskua (Rumunija).

U selekciji domaćeg kratkog dokumentarca je sedam filmova: „VijetnamJovane Kovanović, „Pogledi zatvorenih očijuDore Filipović, „RingišpilLuke Popadića, „Just Another Day in EgiptNikole Ilića i Korine Švingruber Ilić, „Dolce vitaAne Trebše, „Treći prostorDraga Latinovića i Ilije Galonje i „Ukras svetaStefana Krasića.

Međunarodni takmičarski program u toj kategoriji donosi šest filmova iz Kanade, Finske, Poljske, Indije, Portugalije i Mađarske. 

U konkurenciji kratkog igranog filma iz regiona učestvuje šest fimova, po dva iz Hrvatske i Crne Gore i po jedan iz Rumunije i Makedonije. Domaća selekcija ima šest, a međunarodna pet kratkih igranih filmova i to tri iz Belgije i po jedan iz Poljske i Holandije.

U oblasti animiranog filma u regionalnoj selekciji je 12 ostvarenja, od kojih čak deset iz Hrvatske, uz po jedno iz Slovenije i Bugarske. U konkurenciji je i devet domaćih i 15 animiranih filmova iz evropskih zemalja, među kojima ponovo najviše – četiri iz Belgije.

Takmičarski program dugometražnog dokumentarca, uz „Porodični posaoAngeliki Aristomenipulu (Grčka), prikazuje „DomMetoda Peveca (Slovenija), „PotopJelene Jovčić i „MaskeBrankice Drašković (Srbija), „SpomenikIgora Grubića (Hrvatska) i „KembridžEldore Trajkove (Bugarska).

Kategorije eksperimentalnog filma ovoga puta nema.

Nenad Popović je izjavio da želi prvo da vidi kakve su evropske tendencije u toj oblasti, a osim toga, kako je podsetio, Beograd već ima festival Alternative fim/video u Domu kulture Studentski grad.

Iz revijalnog programa umetnički direktor je istakao dugometražne dokumentarce „Neobična ljubavna veza sa egom Ester Hault (Holandija), „Čak Noris protiv komunizmaIlinke Kalugaeranu (Nemačka), „Kapije jagnjetaAudriusa Stonisa (Litvanija), dugometražni animirani film „Hotel sa 12 zvezdicaBorislava Šajtinca (Francuska)...

Biće prikazan i izbor švajcarskih filmova sa festivala Kurzfilmtage, uz radionicu sa selektorom tog programa Kristijanom Štarkom.

U pratećem programu biće predstavljeno DVD izdanje „Istorija animiranog filma u Srbiji“. 

Sekretar za kulturu Beograda Vladan Vukosavljević istakao je da je iz budžeta za 63. BFDKF izdvojeno sedam miliona dinara, što je oko 15 posto više nego prošle godine.

„To je stimulativni dodatak. Očekujemo bolji kvalitet,  korak po korak, kao i za druge manifestacije čiji je osnivač Grad“, rekao je Vukosavljević i podsetio da su nekada na beogradskom „Kratkom metru“ svoje prve nagrade osvajali izuzetni autori kao što su Stjepan Zaninović, Krsto Škanata, Ante Babaja, Stole Popov, Bata Čengić, Puriša Đorđević, Dušan Makavejev, Dušan Vukotić...

Predsednik Odbora BFDKF-a, zamenik gradonačelnika Beograda Andreja Mladenović, istakao je da je BFDKF festival sa najdužom tradicijom u Srbiji i regionu i jedan od najstarijih u Evropi.

„Ponosni smo što možemo da nastavimo tu tradiciju i nastojimo da podignemo kvalitet“, rekao je Mladenović.

Partner festivala je Filmski centar Srbije, čiji je direktor Boban Jevtić najavio  finansijsku podršku za nagrade, kao i organizovanje dve radionice – Kafeterija i Filmske sveske. Cilj radionica je da se razvije dijalog sa publikom, kao i sa filmskim profesionalcima, odnosno da se obnovi filmska kritika koja je, prema oceni Jevtića, u Srbiji na izdisaju.

BFDKF je održan i 2015. godine prema novoj koncepciji, a imperativ je bio, kako je tada izjavio gradski sekretar za kulturu Vladan Vukosavljević – povećanje broja gledalaca.

62. BFDKF prikazao je u martu ove godine oko 150 filmova u Domu sindikata i delom u bioskopu “Fontana” i Domu kulture Studentski grad.

Domaći i regionalni autori takmičili su se za ukupno oko 30 nagrada.

Najboljim domaćim dugometražnim dokumentarnim filmom na 62. BFDKF-u proglašen je film Želimira ŽilnikaLogBook Serbistan” (Destinacija Srbistan) o azilantima u Srbiji, dok je u regionalnoj konkurenciji pobedio hrvatski film “Potrošeni” o generaciji starijoj od 55 godina, u režiji Boruta Šeparovića. U međunarodnom takmičarskom programu pobedio je poljski film “15 ćoškova svetaZuzane Solakijevič o eksperimentalnoj elektronskoj muzici.

BFDKF je 2015. godine prvi put organizovao Cebef, koji stoji i iza Belefa, Bemusa, Sofesta i beogradskog međunarodnog festivala Fest.

Beogradski festival dokumentarnog i kratkometražnog filma potiče od Festivala jugoslovenskog filma, osnovanog 1953. u Puli. Na pulskom festivalu prikazivani su i igrani i dokumentarni filmovi, a pošto su vremenom dokumentarni i kratkometražni filmovi bivali sve prisutniji, 1959. odlučeno je da se osnuje novi festival, pa je u Beogradu pokrenut Jugoslovenski festival dokumentarnog i kratkometražnog filma. Tokom duge istorije, Beogradski festival imao je i uspone i padove, a prvi preokret desio se kasnih 70-ih, kada su filmovi iz inostranstva izbačeni, broj gostiju smanjen, ujedno i broj (i kvalitet) pratećih programa, i to sve kao posledica nedostatka sredstava.

Jedno od najznačajnijih festivalskih izdanja bilo je 1999. godine - u vreme NATO bombardovanja. Festival nije otkazan, ali je premešten iz Doma sindikata u nešto sigurniju salu Doma omladine. Festival je nedugo zatim proslavio 50. rođendan (2003), a od 2004. godine je međunarodnog karaktera.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r