Polovna budućnost
Odabrani predmeti iz kolekcije Muzeja detinjstva umetnika Vladimira Perića, ovogodišnjeg predstavnika Srbije na 55. Bijenalu u Veneciji, biće predstavljeni od 18. decembra u Muzeju istorije Jugoslavije (MIJ) - na izložbi “Istorija = polovna budućnost” koja kroz različite fragmente preispituje složeni odnos detinjstva, prošlosti i budućnosti.
Osnovno polazište Perića i kustoskinje Milice Stojanov je da ne postoji celovitost ni kada je materijalnost u pitanju, niti kada je u pitanju pisanje istorije. Istorija se uvek sastavlja i prepravlja od raznih fragmenata, i to uvek iz pozicije budućnosti.
Na izložbi će biti izloženi odabrani predmeti iz kolekcije Muzeja detinjstva: fotografije, spomenari, igračka Paja Patak proizvedena u jugoslovenskoj fabrici Biserka, ploča sa muzikom za decu iz 60-ih godina… kroz zajednicku interpretaciju umetnika i kustosa koji predmete vide i kao svedočanstva prošlosti i kao materijal za umetničko stvaralaštvo.
Perić je 2006. počeo desetogodišnji projekat Muzej detinjstva, nakon decenijskog rada u okviru grupe Talent Factory. Projektu se kasnije pridružila i kustoskinja Milica Stojanov.
Muzej detinjstva istražuje, sistematizuje i interpretira svedočanstva detinjstva (ambalažu, igračke, literaturu, garderobu, fotografije itd, većinom pronađene na buvljim pijacama), koja su najpre vezana za socio-kulturni prostor Jugoslavije, ali imaju i univerzalnu vrednost, razumljivu i bez znanja o istorijskoj i kulturnoj konotaciji.
Muzej detinjstva istražuje složeni koncept detinjstva i povezanih kategorija poput sećanja, identiteta, intimnih i kolektivnih narativa, koristeći muzeološki i antropološki pristup, u kombinaciji sa specifičnim autorskim pristupom, oličenom u kolekcionarskoj pasioniranosti i interpretaciji prožetoj umetničkim promišljanjem i ličnim odnosom autora prema detinjstvu. Za sada Muzej detinjstva postoji u virtuelnoj formi, dok se publici prikazuje kroz izložbe, predavanja i prezentacije.
Zamišljeno je da se zbirka od nekoliko stotina hiljada predmeta koje je Perić skupljao tokom prethodne dve decenije nađe u u realnom fizičkom prostoru Muzeja detinjstva 2016. godine.
Perić je sa Milošem Tomićem predstavljao Srbiju na nedavno završenom 55. Bijenalu u Veneciji - izložbom “Nema ničega između nas”, na kojoj je takođe predstavio deo kolekcije Muzeja detinjstva - instalaciju “Tapet za dečju sobu” sa elementima igračke sa likom Mikija Mausa.
Perić (1962) je dobitnik “Politikine” nagrade 2006. godine za izložbu “Made in Yugoslavia” u Galeriji Haos u Beogradu.
Studirao je grafiku i fotografiju na Fakultetu primenjenih umetnosti i dizajna u Beogradu. Izlagao je samostalno i na kolektivnim izložbama pod pseudonimom Talent i kao član grupe Talent Factory. Radove je objavljivao u časopisima: Domus, How, Graphics International, Blue, European Photography, Kvadart, Eterna, Reč, New Moment, Remont Art Magazin…
Izložba “Istorija = polovna budućnost” u MIJ biće otvorena do 12. januara 2014. godine, a obuhvata vođenja, razgovor sa autorima i susrete sa ljudima koji bi želeli da doniraju predmete Muzeju detinjstva.
(SEEcult.org)