Politikina nagrada Sanji Latinović
“Politikinu” nagradu za najbolju izložbu u 2022. godini dobila je umetnica Sanja Latinović za izložbu “Prepreke ili pragovi”, održanu u Salonu Muzeja savremene umetnosti u junu 2022. godine, u saradnji sa kustoskinjom Unom Popović.
Na izložbi “Prepreke ili pragovi” Sanja Latinović je, kako je istakao žiri, izvela upečatljiv performans “Do not cross” (prethodno dva puta izveden u Švajcarskoj), tokom kojeg je simbolično prekoračivala staklenu prepreku ili prag. Reč je o performansu velikog intenziteta, pre svega mentalnog, fizičkog i za publiku emotivnog.
Performans Do Not Cross na otvaranju izložbe u Salonu MSUB, foto: VM/SEEcult
Na izložbi “Prepreke ili pragovi”, koja je obuhvatala izbor radova od 2008. do 2022. godine, prikazano je pet ključnih javnih performansa u formatu video-dokumentacije (Akvarijum, Otklon, Do not cross, Ispred zida, Movements: White), dva video performansa – “Napuštena”, realizovan na master klasu Marine Abramović, i “Ptica”. Pri kraju izložbe izveden je kolektivni performans “Movements: White”, koji je Sanja Latinović osmislila sa umetnikom Rankom Đankovićem, a izveden je kao njihov prvi zajednički rad 2012. godine.
Prema navodima žirija “Politikine” nagrade, koji su činili istoričari umetnosti – Ljiljana Ćinkul, likovna kritičarka “Politike”, profesorka na Katedri istorije umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu Simona Čupić, kustoskinja MSUB Svetlana Mitić i nezavisni kustos Saša Janjić (predsednik), kao i urednica Kulturnog dodatka lista “Politika” Marija Đorđević, Sanja Latinović izdvojila se u prošlogodišnjoj produkciji kao laureat u vrlo ujednačenoj konkurenciji među prvih pet izložbi (Dragana Žarevac, Nevena Hadži-Jovančić, Lana Vasiljević, Nemanja Lađić).
Performans Do Not Cross na otvaranju izložbe u Salonu MSUB, foto: VM/SEEcult
Povodom nagrade, Sanja Latinović je izjavila je da se nije nadala, ali ju je obradovala ta vest, a dobila ju je nakon što je propustila telefonski poziv.
“Propušten poziv u 11.10. Pitam se da li da pozovem ovaj broj, ne volim nepoznate brojeve, uglavnom ne slute na nešto dobro. U glavi mi je kako me verovatno zovu iz Poreske uprave da mi jave kako neki dokument nisam dostavila. Ipak se odlučujem da pozovem, javlja se prijatni ženski glas i obaveštava me da sam ovogodišnja dobitnica „Politikine” nagrade! Nije Poreska, nije banka, nisu ‘Dormeo’ jastuci! ‘Politikina’ nagrada! Aaaaa! Prodrala sam se nepoznatoj ženi u slušalicu. Nije da se nisam nadala tom pozivu, ali ipak jako me je obradovala ove vest! Na nepoznate brojeve ipak se treba javljati”, izjavila je Sanja Latinović, objavila je “Politika”.
Sanja Latinović (1983) završila je Fakultet likovnih umetnosti u Beogradu, Odsek vajarstvo u klasi Mrđana Bajića. Master studije završila je 2016. na Odseku za performans u Bernu. Iako po vokaciji vajarka, rad uglavnom fokusira na performansu, videu i foto-dokumentaciji, birajući ih kao polja umetničkog izraza kroz koje preispituje i sam medij skulpture. Tematske preokupacije su joj usmerene na problematizovanje funkcionisanja individue danas, na svakodnevna suočavanja sa brojnim i različitim oblicima društvenih determinisanosti, imperativa, pritisaka.
U periodu između 2009. i 2014. bila je član umetničke grupe “Treći Beograd”. Inicirala je 2019. godine formiranje grupe “04”, koju čini generacija diplomiranih vajara Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu (2004), kojoj je i sama pripadala. Njihovo polje interesovanja je bazirano na poziciji umetnika u društvu.
Prema navodima Une Popović u katalogu nagrađene izložbe, interesovanje i preusmeravanje Sanje Latinović za performans, nakon završenih studija vajarstva, može se, između ostalog, definisati i tezom o prekoračenju praga, iz poznatog u ono neizvesno, ali potrebno. “Ona pristupa iz jednog, po formatu poznatog procesa rada u kompleksniji, drugi, iz jednog nivoa realnosti u složeniji, iz fizičkog u čulni prostor”, navela je Una Popović.
Sanja Latinović je 80. laureat i ujedno tek 12. žena koja je dobila “Politikinu” nagradu.
Od osnivanja “Politikine” nagrade 1932. godine (usled ratnih i posleratnih okolnosti dodeljivana je sa prekidom do 1957, a nakon toga u kontinuitetu), laureatkinje bile su i Olga Jevrić (1960), Milica Stevanović (1975), Bosiljka Kićevac (1975), Olga Jančić (1977), Dubravka Sambolec (1983), Ljubica Cuca Sokić (1995), Goranka Matić (2003), Anica Vučetić (2008), Marija Dragojlović (2009), Biljana Đurđević (2012), i Isidora Ilić kao članica dua “Doplgenger” (2015).
U najužem izboru za Politikinu nagradu za najbolju izložbu u 2022. godini bile su i Dragana Žarevac (Odgovor je u prevodu, Savremena galerija u Subotici), Nemanja Lađić (Sigurna distanca, Salon MSUB), Lana Vasiljević (Mnogougao, Galerija "Novembar" u Beogradu) i Nevena Hadži Jovančić (Vrlo lični pogled na..., Muzej Zepter).
U užem izboru bili su i: Žolt Kovač, Katarina Alempijević, Dragoslav Krnajski, diSTRUKTURA i Nikola Božović.
Među dobitnicima “Politikine” nagrade su: Vladan Radovanović (2021), Zoran Naskovski (2020), Perica Donkov (2019), Gabriel Glid (2018), Mileta Prodanović (2017), Zdravko Joksimović (2016), umetnički par Doplgenger - Isidora Ilić i Boško Prostran (2015), Balint Sombati (2014), Čedomir Vasić (2013), Biljana Đurđević (2012), Nikola Džafo (2011), Bojan Bem (2010), Marija Dragojlović i Dragoljub Raša Todosijević (2009), Anica Vučetić (2008), Predrag Nešković (2007), Bora Iljovski (2006), Vladimir Perić (2005), Aleksandar Rafajlović (2004), Goranka Matić (2003)... Među ranijim dobitnicima su i Dušan Otašević, Ljubica Cuca Sokić, Milovan DeStil Marković...
(SEEcult.org)