• Search form

13.04.2014 | 21:18

Politike iznutra

Izložba “Politike iznutra” Centra za savremenu umetnost Celja predstavlja kroz radove Fokus Grupe, IC-98, IRWIN-a, Boruta Peterlina, Nives Sertić, Jonasa Staala i Hito Steyerl, različite umetničke pozicije u odnosu na ideologije slike, njenu reprezentacijsku ulogu i strategije njene dekonstrukcije (subverzije).

Politike iznutra

Izložba “Politike iznutra” Centra za savremenu umetnost Celja predstavlja kroz radove Fokus Grupe, IC-98, IRWIN-a, Boruta Peterlina, Nives Sertić, Jonasa Staala i Hito Steyerl, različite umetničke pozicije u odnosu na ideologije slike, njenu reprezentacijsku ulogu i strategije njene dekonstrukcije (subverzije).

Izložba će biti otvorena 17. aprila u Galeriji savremene umetnosti i Likovnom salonu u Celju, a prema koncepciji kustoskinje Irene Borić, razmatra aspekt političkog unutar polja umetnosti, kao i političnost načina gledanja umetnosti danas.

Koncepcijski, izložba polazi od televizijske serije "Načini gledanja" (Ways of Seeing) emitovane 1972. na Bi-Bi-Si-ju, čiji je autor John Berger prepoznao političko kao već upisano unutar polja umetnosti.

Razmatrajući Bergerove misli o reprezentaciji, izložba naglašava dve pretpostavke, od kojih se prva bavi kontekstom umetničkih praksi, bilo da ga određuju različiti politički, ekonomski i društveni činioci ili je nanovo stvoren. Druga teza odnosi se na strategije izlaganja i medijaciju proizvedenih značenja.

        Hito Steyerl, HOW NOT TO BE SEEN A Fucking Didactic Educational .Mov File, 2013

Uprkos ambivalentnosti koja dopušta pregovaranje između različitih čitanja, konstrukcija i proizvodnja značenja uslovljena je specifičnom, često ideološkom pozadinom. Iz tog razloga, izložba ne dotiče isključivo sadržaj umetničkog rada, već njegove ideološke konstrukte, postavljajući pitanja o uzrocima i posledicama reprezentacije, njenom poreklu, sadržaju, namernim i skrivenim značenjima i specifičnom korištenju vizuelnog jezika i poruke, navela je Irena Borić.

Borut Peterlin u foto seriji “Flower Power” pokazuje da značenje nije jednostavno dato, već se može podrivati iznutra, dekonstruisati i iznova stvoriti. Iako je značenje fotografija unapred osmišljeno u svrhu isticanja moći političara, Peterlin im uskraćuje pravo na moć prenoseći je na dekorativne cvetne aranžmane. Istaknuto cveće tako postaje glavni protagonista zadate scene, dok političari ostaju samo prisutni, a njihova relevantnost upitna.

       Borut Peterlin, Flower Power, 2008-2013.

Dok su u fotografijama Peterlina političari izgubili važnost, u radu Jonasa StaalaArt, Property of Politics” lokalni roterdamski političari imaju ulogu medijatora. Rad je uobličen kao izložba pomalo neobičnih umetničkih radova, jer su njihovi vlasnici političke stranke koje su učestvovale na izborima za Gradsko veće Roterdama 2010. Dok su ta dela unutar stranačkih kancelarija delovala kao umetnost, izmeštena u galerijski prostor dobila su reprezentacijsku ulogu pojedinih ideologija.

U radu “Kapital 1986-2013” grupa IRWIN koristi slike prisvojene iz soc-realističkog, nacističkog i folk konteksta na vrlo precizan, ponavljajući i programatski način. Slike prisvojene iz konteksta prepunog ideoloških konotacija komponovanjem u jednu kompoziciju odriču tim znakovima originalan sadržaj iako je upravo on razlog njihova odabira. Sastavljene kao ikone, one uokviruju poznati repozitorij stvarajući istovremeno kontekst svoje reprezentacije. Teritorija ikone naglašena je lovačkim trofejima koji ikonama daju legitimitet neupitne svete prisutnosti.

U studiji slučaja hrvatskog nacionalizma 90-ih, Fokus Grupa (Iva Kovač i Elvis Krstulović) povezuje jezik nacionalizma s diskursom prirode i seksualnosti. U novom radu “P.H.S.H.S.” Fokus Grupe “Oltar domovineKuzme Kovačića pretvoren je u kubuse u razmeri 1:1, i prenamenjen u nameštaj koji otvara ideološki dispozitiv slike hrvatskog nacionalizma.

        IC-98 Abendland: The Place That Was Promised, 2013

Dok Fokus Grupa koristi dokumentarnu građu, IC-98 polazi od mita gradeći tako fiktivni narativ. U video animaciji “Abendland: The Place That Was Promised” suprotstavljena je mitološka prošlost i fiktivna budućnost. U ideji o mogućoj budućnosti, IC-98 opisuje vrlo staro, nakrivljeno drvo koje iscrpljuje svoju okolinu. Mitskom snu o Zapadu kao mestu bogatstva je suprotstavljena slika njegove mračne budućnosti.

Hito Steyerl u videu “HOW NOT TO BE SEEN A Fucking Didactic Educational .Mov File.” pokazuje kako biti nevidljiv/a kada se slike nalaze svuda. Iako se prvenstveno bavi digitalnom slikom i njenom rezolucijom kao indikatorom veće ili manje vidljivosti, u svom radu postavlja pitanje o onima koji, nezavisno od preciznosti slike, ostaju nevidljivi, odnosno o diskrepanciji između izuzetno moćnih i onih politički izuzetih.

Site-specific performansom “Sve što vidim se krećeNives Sertić pristupa pitanju gledanja tražeći odgovor u kreiranju svojevrsne koreografije. Mogu li načini gledanja postati ujedno i fizički put do gledanja? Pokret i pogled isprepleteni su kroz niz datih smerova koji rezultiraju u ludičkoj koreografiji zamišljenih staza, formi i geometrijskih oblika.

Izložba će biti otvorena do 8. juna u Galeriji savremene umetnosti i Likovnom salonu u Celju, a podržali su je Grad Celje, FRAME i Ministarstvo kulture Hrvatske.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.