Političnost performansa
Novi broj TkH časopisa za teoriju izvođačkih umetnosti, realizovan kao deo aktivnosti projekta BCC i Raškolovano znanje, posvećen je temi
“Političnost performansa” kojom se otvara veći prostor za promišljanje te dve, kako se čini, nepomirljive pojave.
Tema broja deo je istraživačkog projekta TkH-a “Performans i javnost” realizovanog u Les Laboratoires d’Aubervilliers.
Društveni položaj umetnosti, posmatran iz jedne šire povesne perspektive, čini se marginalnim, što bi se moglo iskoristiti kao polazište za razmišljanje o tome šta bi danas političnost performansa uopšte mogla da znači, naveli su u uvodnoj reči urednici broja Ana Vujanović i Aldo Milohnić.
Takođe, kako su dodali, čini se da je politička važnost umetnosti dovedena u pitanje, komercijalizacijom i komodifikacijom kroz industrije zabave i kreativne industrije, barem delimičnim prisvajanjem njene političke važnosti od strane masmedija, kao i ukupnom “estetizacijom života” tokom 20. veka. Ali u isto vreme, sama tema privlači pažnju sve većeg broja umetnika i teoretičara.
Uvođenjem pojma političnosti u naslovu izdanja, naglašava se da usredsređenost nije na bilo kojoj posebnoj politici izvođačkih umetnosti, već je cilj io da se pokuša da se sagleda političnost performansa kao aspekt umetničke prakse koji se odnosi na načine na koje ona dejstvuje i interveniše u javnoj sferi, u vezi s raspravama i sukobima oko pitanja: subjekata i objekata koji u njoj učestvuju; raspodele mêsta i moći među njima; kao i ideoloških diskursa koji oblikuju zajednički simbolički i čulni poredak društva, a koji utiče na njegove materijalne strukture i deobe.
Namera urednika 19. broja TkH časopisa nije bila zagovaranje političkog performansa, niti razvrstavanje performansa po uobičajenim kategorijama (angažovan, larpurlartistički...). Umesto toga, želja je bila da se podstakne kritičko i analitičko promišljanje jedne široke i složene mreže političnosti, kao aspekta koji odlikuje baš svaki performans - bio on navodno političan ili apolitičan, transformativan ili pokoran, rezistentan ili saučesnički - kao društveni događaj koji se odvija u javnoj sferi.
Autori su: Janelle Reinelt, Aleksandra Jovićević, Ana Vujanović, Bojana Kunst, Sezgin Boynik, Gerald Raunig, Aldo Milohnić, Gregory Sholette & Jelena Vesić, The Art and/as Politics Group (Aneta Stojnić, Ana Isaković, Marko Đorđević i Sava Jokić) projekta Raškolovano znanje.
Pdf izdanje novog broja TkH časopisa, kao i prethodna izdanja, moguće je naći na sajtu tkh-generator.net, odnosno OVDE
U Beogradu je časopis moguće kupiti u knjižarama Beopolis i Aleksandar Bjelić, po ceni od 700 dinara.
Projekat je podržan od Evropske unije, Švajcarskog programa za kulturu Zapadnog Balkana i Skupštine grada Beograda.
(SEEcult.org)