Polemika UIKS i Sajma knjiga
Udruženje izdavača i knjižara Srbije (UIKS) izrazilo je nezadovoljstvo povećanjem cena izlagačkog prostora do 20 odsto na 56. Sajmu knjiga u Beogradu i ocenilo da je reč o “još jednom ataku na već osiromašenu kulturu”. Odbor Sajma knjiga uzvratio je da su cene za 20 odsto povećane samo u hali 1, u kojoj je i najveća potražnja za izložbenim prostorom, dok su u pojedinim halama čak i snižene.
Udruženje izdavača i knjižara Srbije (UIKS) izrazilo je nezadovoljstvo povećanjem cena izlagačkog prostora do 20 odsto na 56. Sajmu knjiga u Beogradu i ocenilo da je reč o “još jednom ataku na već osiromašenu kulturu”. Odbor Sajma knjiga uzvratio je da su cene za 20 odsto povećane samo u hali 1, u kojoj je i najveća potražnja za izložbenim prostorom, dok su u pojedinim halama čak i snižene.
UIKS je saopštilo da je sa svojih 120 članova sa nevericom primilo vest da su “u godini sveopšte ekonomske krize i privrednog zaostajanja, u godini kada je promet u maloprodaji opao za 19 posto, a tržište knjiga još i više, organizatori Beogradskog sajma knjiga odlučili da povećaju cene izlagačkog prostora čak i do 20 posto".
Rukovodstvo UIKS je navelo i da je Savet Sajma knjiga odbio predlog za sniženje cena ulaznica sa 250 na 150 dinara na račun povećanja cena izlagačkog prostora.
Prema navodima UIKS, Savet Sajma knjiga odbio je saradnju sa tim udruženjem, uključujući i direktnu komunikaciju prilikom organizacije te najposećenije manifestacije u oblasti kulture u Beogradu.
Demantujući nepostojanje komunikacije sa UIKS, Odbor Sajma knjiga
saopštio je i da se UIKS oglasilo o uslovima izlaganja tri meseca po njihovom objavljivanju i u trenutku kada je 458 učesnika, među kojima je i većina članova tog udruženja, prihvatila ponuđene uslove učešća.
“Cene za učešće na Sajmu su povećane za 20% samo u hali 1 u kojoj vlada najveća potražnja za izložbenim prostorom, u ostalim halama cene su povećane za 10-15% ili snižene za 23% (ukidanjem knjižara u delu hale 4)”, saopštio je Odbor Sajma knjiga, dodajući da je, i pored povećanih cena, tražnja za zakupom prostora u hali 1 prevazišla njen kapacitet za oko 3000m2, što ne odražava visok nivo cena, već obrnuto.
Sajamski Odbor je istakao i da se za tu manifestaciju prijavilo više učesnika nego 2010. godine, te da je, prema željama izlagača, trajanje Sajma knjiga produženo za jedan dan, a radno vreme za jedan sat.
Odbor Sajma istakao je i da je učesnicima na raspolaganju besplatno korišćenje sala za promociju, te da organizatori i ove godine pokrivaju deo troškova boravka gostiju (pisaca) izdavača i samog UIKS.
Prema navodima Sajma knjiga, cene učešća su višestruko niže od cena na bilo kojoj drugoj manifestaciji koja se održava na Beogradskom sajmu i u okruženju. Takođe, učesnici su oslobođeni i plaćanja izlagačke upisnine koja na drugim manifestacijama iznosi sto i više evra.
Napominjući i da je cena ulaznica na Sajmu knjiga nepromenjena već treću godinu za redom, Odbor je naveo i da se UIKS obratilo javnosti u trenutku kada je objavljena raspodela izložbenog prostora sa kojom se to udruženje “unapred u načelu saglasilo”.
Prema navodima Odbora Sajma knjiga, raspodelom prostora svi izlagači su ravnopravno tretirani, za šta bi, kako je navedeno, i UIKS po funkciji trebalo da se založi.
Međunarodni sajam knjiga u Beogradu predstaviće od 23. do 30. oktobra više od 800 izdavača iz Srbije i inostranstva, uz zemlje portugalskog govornog područja u statusu počasnog gosta, a kao i do sada, obuhvata predstavljanje pisaca, promocije, sajamski forum na aktuelne teme, radionice, izložbe i druge prateće programe.
Portugalski jezik, kojim govori 250 miliona ljudi u svetu, ima ove godine status počasnog gosta, pa će umesto jedne zemlje, počasno mesto imati osam luzofonih zemalja (Angola, Brazil, Gvineja Bisao, Zelenortska ostrva, Istočni Timor, Mozambik, Portugal, Sao Tome e Prinsipe).
Angola, Brazil i Portugal, koji imaju ambasade u Srbiji, pripremaju u ime ostalih luzofonih zemalja raznoliki književni i kulturni program, uz prisustvo autora i umetnika koji će predstaviti knjige i kulturu zemlje iz koje dolaze.
Na 56. Sajmu knjiga, čiji je slogan “Knjige spajaju ljude”, učestvuju i izdavači iz Austrije, Nemačke, Francuske, Holandije, Španije, Češke, Rumunije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Izraela, Irana, Japana, Kine, Rusije i Belorusije.
Sajt Sajma knjiga je www.beogradskisajamknjiga.com
(SEEcult.org)