• Search form

26.03.2014 | 23:36

Pokretne umetničke kolonije

Pokretne umetničke kolonije

Zemunski mali umetnički centar – ZMUC organizuje od 28. marta u Centru za kulturu Sopot izložbu “Pokretne umetničke kolonije - iz gradova duhova u umetničke rezidencije” sa radovima nastalim u okviru projekta koji traga za novim modelima saradnje postojećih umetničkih kolonija i organizacija na Balkanu.

Izložba obuhvata radove nastale u okviru regionalne lend art kolonije “Tihe komšije”, održane proteklog leta u selu Babe kod Beograda, koja je tematski bila posvećena beskućnicima kao najvećim gubitnicima tranzicije.

Na izložbi učestvuje desetoro umetnika iz regiona - Rene Rusjan i Boštjan Potokar (Slovenija), Kostas Koča i Eros Dibra (Albanija), Vladimir Frelih (Hrvatska) i Vukašin Šoć, Ivan Topalović, Marko Mamuzić, Goran Orge Nikolić i Jovan Babić Foske (Srbija).

Izložba obuhvata pet video radova i jedan dokumentarni film autora koji su učestvovali na prvoj rezidenciji u Babama, čija je kustoskinja bila Valentina Koča (Koça) iz Zeta centra u Tirani.

Rezultat 15-dnevne rezidencije u Babama je i više skulptura i intrevencija u prostoru.

       Super Mario, Kostas Koča

Režiser i montažer (Marko Mamuzić i Goran Orge Nikolić) snimali su kadrove filma “Pokretne kolonije 2013” na lokalitetima mobilnih rezidencija u Babama, Reževićima u Crnoj Gori i selu Pentar u Albaniji, ali i na dve dugogodišnje umetničke kolonije u Srbiji - Teri u Kikindi i Jalovičkoj likovnoj koloniji (JLK) u Jaloviku.

Preuzimajući ideju čerge od Roma, uz pretpostavku da je izmeštanje neophodan deo života i rada savremenog umetnika, ZMUC sa partnerima iz regiona želi da pokretnim kolonijama omogući učesnicima da putuju, žive i rade na različitim umetničkim kolonijama u regionu.

Cilj je da se, uprkos državnim granicama, socijalnom i materijalnom položaju umetnika i publike, poboljša njihova komunikacija, a osnovni pokretač je potreba za neposrednom razmenom ideja i iskustava u interdisciplinarnoj i eksperimentalnoj umetničkoj praksi na Balkanu.

U želji da unese promene u sistem rada tradicionalnih kolonija, ZMUC je od jula do oktobra 2013. snimio dokumentarni film o iskustvima sa kolonija i rezidencija u Srbiji, Crnoj Gori i Albaniji. U njihov rad se decenijama ulagalo i one su značajan resurs, ali se danas doživljavaju kao svojevrsni anahronizam.

Kao referentne kolonije izabrane su dve izrazito različite po organizaciji – Terra i Jalovička, koje uz novoosnovane rezidencije u selima Babe, Reževići i Pentar, predstavljaju početak nove saradnje organizacija u Srbiji, Crnoj Gori i Albaniji. Pretvaranjem dva privatna prostora u Srbiji i Crnoj Gori u javne, stalne rezidencijalne centre, umetnicima je omogućen duži boravak i rad izvan matične sredine, što je danas prevlađujući metod umetničkog stvaralaštva.

Gostovanje istih umetnika na različitim kolonijama izazovno je kako za same umetnike, tako i organizatore i publiku.

Balkansko kulturno nasleđe, nomadska tradicija i evropski multimedijalni model, povezivanjem lokalne i regionalne scene preko zajedničkih programa, donose novu kulturnu perspektivu na Balkanu.

Postavljajući pitanje da li je tradicionalnost mana ili prednost, ideja ZMUC -a je da stvori alternativna mesta i pravce za umetničko delovanje u balkanskim selim, iz kojih se ponekad, sa kulturne margine, čuju važni glasovi.

Krajnji cilj projekta je otvaranje tri rezidencijalna umetnička intredisciplinarna centra u tri balkanske države - Srbiji (Babe), Crnoj Gori (Reževići) i Albaniji (Pentar).

ZMUC realizuje projekat “Pokretne umetničke kolonije” u saradnji sa Zeta centrom u Tirani i udruženjem Za Druga u Petrovcu u Crnoj Gori, uz podršku Evropske kulturne fondacije i Ministarstva kulture i medija Srbije.

Izložba u Sopotu biće otvorena do 4. aprila.

Katalog je moguće preuzeti OVDE

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r