• Search form

29.03.2014 | 17:14

Pokazni apel MSUB-a

Pokazni apel MSUB-a

Muzej savremene umetnosti u Beogradu, zatvoren već sedam godina zbog odlaganja završetka rekonstrukcije, gostuje u Muzeju istorije Jugoslavije reprezentativnim izborom sto dela jugoslovenske i srpske moderne umetnosti iz prve polovine 20. veka, koji je izazvao ogromno interesovanje stručne i šire javnosti, a organizovan je kao pokazna izložba dela bogatih zbirki MSUB-a i ujedno kao apel na nadležne da konačno omoguće otvaranje stalne postavke u zdanju na Ušću.

Otvaranju izložbe “100 dela iz zbirki MSU. Jugoslovenska umetnost od 1900. do 1945”, čiji je autor Dejan Sretenović, prisustvovalo je 29. marta više stotina posetilaca, među kojima su bili i brojni umetnici različitih generacija, kustosi i drugi profesionalci, zainteresovani da vide neka od najznačajnijih dela jugoslovenske i srpske umetnosti iz zbirki MSUB-a, koja su većinom činila i prvu stalnu postavku tog muzeja otvorenog 1965.

“Ova dela nisu mogla dugo da se vide, a zahvaljujući MIJ, koji je pokazao šta je prava kolegijalna saradnja u trenucima kada su ovakve izložbe nemoguće, uspeli smo da je izvedemo”, rekao je v.d. direktora MSUB Vladislav Šćepanović, koji je najavio za sledeću godinu, kada se navršava 50 godina postojanja tog muzeja, izložbu koja će obuhvatiti drugi deo 20. veka.

Šćepanović je izrazio nadu da će 2016. godine biti završena rekonstrukcija MSUB-a i da će naredna, treća  studijska izložba biti organizovana u stalnom muzejskom prostoru na Ušću.

Kritičku notu dodao je i akademik i slikar Dušan Otašević, koji je zvanično otvorio izložbu, ocenjujući da je kultura danas u Srbiji prekrivena teškim slojem “bahatog nipodaštavanja i neodgovornog neprepoznavanja”. Gustina tog taloga se iz dana u dan povećava i zato se, kako je istakao Otašević, radujemo svakoj izdatoj knjizi, svakoj pozorišnoj premijeri, svakom koncertu, svakoj izložbi…

“Ovom izložbom odajemo poštovanje i zahvalnost onima koji su nama osvetljavali put i učinimo sve da onima sutra ostavimo ono što su nama ostavili ovi umetnici juče”, poručio je Otašević.

I autor izložbe “100 dela MSU”, Dejan Sretenović, skrenuo je pažnju na posledice sedmogodišnjeg odsustva stalne postavke MSUB-a.

Iako je MSUB proteklih godina predstavljao delove iz svojih zbirki na povremenim gostujućim studijskim i monografskim izložbama, to ne može da bude kompenzacija za nepostojanje reprezerntativne stalne postavke umetnosti 20. veka u glavnom gradu Srbije, rekao je Sretenović.

“Ideja ove izložbe je da se ova nemoguća situacija premosti i da se publici koja je upoznata sa našim zbirkama one reafirmišu, a da se druge strane mlađim generacijama, koje nisu imale priliku da dođu u zdanje na Ušću, omogući da se upoznaju sa ovim izuzetno značajnim segmentom naše umetničke baštine”, rekao je Sretenović.

Sretenović je odabrao za izložbu dela Đorđa Andrejevića Kuna, Antuna Augustinčića, Jovana Bijelića, Marka Čelebonovića, Avgusta Černigoja, Marijana Detonija, Petra Dobrovića, Lojze Dolinara, Vilka Gecana, Krste Hegedušića, Riharda Jakopiča, Ignjata Joba, Milana Konjovića, France i Tone Kralja, Frana Kršinića, Mirka Kujačića, Mila Milunovića, Petra Palavičinija, Milene Pavlović Barili, Mihaila Petrova, Nadežde Petrović, Zore Petrović, Vase Pomorišca, Ivana Radovića, Marka Ristića, Tome Rosandića, Veljka Stanojevića, Eduarda Stepančiča, Sretena Stojanovića, Zlatka Šulentića, Save Šumanovića, Ivana Tabakovića, Vana Živadinovića Bora i dr.

Izložba prati početke moderne umetnosti (simbolizam, plenerizam, impresionizam, ekspresionizam), preko tendencija karakterističnih za 20-godine prošlog veka (sezanizam, poskubizam, apstrakcija, “povratak redu”), sve do umetnosti 30-ih, kada dominiraju intimizam, poetski realizam, ekspresionizam bioje i socijalna umetnost. Poseban prostor dodeljen je istorijskim avangardama (zenitizam, konstruktivizam, nadrealizam).

Ideja o izložbi dela zbirke iz prve polovine 20. veka - prve faze jugoslovenskog modernizma, zasnovana je na činjenici da je MSUB osnovan 1965. godine kao jugoslovenska institucija, namenjena prikupljanju i proučavanju jugoslovenske umetnosti 20. veka.

“Ovo je pokazna izložba koja ima za cilj da predstavi značajne autore i dela, kao i karakteristične pojave u umetnosti ovog perioda. Izložba nema ambiciju da interveniše u narativ istorije jugoslovenske moderne umetnosti. To je posao koji nam predstoji sa stalnom postavkom i iziskuje duži ozbiljniji period istraživanja i rada”, rekao je Sretenović, dodajući da, osim što publici pokazuje deo važne baštine, koja čini trećinu zbirki MSUB-a, izložba predstavlja i apel nadležnima da se što pre reši problem rekonstrukcije muzejske zgrade na Ušću.

V.d. direktor MSUB-a nedavno se požalio na nedostatak razumevanja Ministarstva kulture i informisanja Srbije za završetak rekonstrukcije tog muzeja, kao i na izostanak finansijske podrške organizovanju izložbe. Iako je Ministarstvo negiralo te navode, Šćepanović ih je ponovio u saopštenju, a da su odnosi u međuvremenu bar izglađeni, ukazuje prisustvo državnog sekretara u Ministarstvu kulture Dejana Ristića otvaranju izložbe.

Izložbu su, između ostalih, obišli i bivši ministri kulture Bratislav Petković i Predrag Marković.

Glavni donator izložbe je Elektroprivreda Srbije, a Šćepanović je posebno zahvalio i kolegama u MSUB-u i medijima na podrsci.

Izložbu prati reprezentativni katalog, koji je uredila Aleksandra Mirčić, a uz tekstove Sretenovića i Žane Gvozdenović, sadrži reprodukcije svih 100 odabranih umetničkih dela u koloru.

Prateći program izložbe, čija je kustoskinja Mišela Blanuša, obuhvata predavanja i tematska vođenja, kao i edukativne radionice.

Već 30. marta Žana Gvozdenović održaće vođenje na temu “Pijana lađa”, posvećeno slici Save Šumanovića iz 1927. godine, koja zauzima jedno od centralnih mesta postavke u MIJ.

Za 5. april najavljeno je predavanje Sretenovića “Kolekcija, kontekst, narativ”, a 12. aprila Mišela Blanuša održaće vođenje na temu “Socijalna umetnost u Jugoslaviji između dva rata”.

Najavljeno je i predavanje “Creative Commons, Copyright i Copyfight”, kao i tematska vođenja “Slika i reč srpske avangarde”, “Intimizam u srpskom slikarstvu”, “Tokovi moderne skulpture” i “Crtež u jugoslovenskoj umetnosti prve polovine 20. veka”.

Kustoskinja Vesna Milić i umetnica Katarina Bunuševac održaće 5. i 6. aprila, 26. i 27. aprila i 10. i 11. maja edukativne radionice Omladinskog, odnosno Dečjeg kluba MSUB. Za 17. april i 15. maj najavljena je radionica za decu i omladinu ometenu u razvoju, a 17. maja biće održan i seminar Nastavničkog kluba MSUB-a.

Izložba će biti otvorena u MIJ do 18. maja svakim danom od 10 do 18 časova, osim ponedeljkom.

Cena ulaznice za izložbu je 300 dinara, a prateći programi su besplatni.

(SEEcult.org)

digitalizacija, narodni muzej kraljevo
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r