• Search form

22.09.2014 | 18:01

Pogled na istoriju Rexa

Pogled na istoriju Rexa

Kulturni centar Rex predstavlja svoju 20-godišnju istoriju izložbom sa radovima Darinke Pop Mitić, Ane Džokić i Marka Neelena (STEALTH), Dragana Stojmenovića i Vahide Ramujkić, koji su u različitim prilikama i na različite načine sarađivali sa tim nezavisnij kulturnim centrom u Beogradu.

Umetnici su pozvani da urade radove na temu “Pogled unazad”, a publika ih može videti od 23. septembra do 6. oktobra u Rexu, do kada će biti organizovani i razgovori sa autorima koji će biti i svojevrsna vođenja kroz teme njihovih radova i cele postavke.

Budući da je jedan od prepoznatljivih oblika produkcije Rexa zasnovan na pozivima umetnicima i drugim stvaraocima da odgovaraju na različite teme, i 20-godišnjica postojanja tog nezavisnog kulturnog centra obeležava se jednim takvim projektom.

Radovi na izložbi “Pogled unazad” odnose se na Rexovu istoriju, organizaciju, produkciju i karakterističnu ulogu na sceni i u društvu u kojem je nastao i deluje već 20 godina.

Kao i svako predstavljanje istorijskih procesa, činjenica, narativa, i ovo će se odvijati putem interakcije subjektivnih i objektivnih doživljaja, razumevanja i pamćenja, naveo je Rex, u nadi da će izložba pomoći da se bolje razumeju iskustva i prošlost, a time i moguća budućnost – kako njega samog, tako i svih koji su u njega rado dolazili i u njemu radili ili sarađivali.

Mural Darinke Pop Mitić sastoji se od prikaza nekih ključnih društvenih i političkih dešavanja iz 90-ih godina 20. veka, koja su u velikoj meri uticala na stvaranje i artikulisanje potrebe za kulturnom produkcijom drugačijih aspiracija i perspektiva od onih koje su tada bile hegemone ili dominantne.

Crteži su poslagani kao slojevi ispod slike zgrade Rexa, obrazujući “tlo” na kojem on i počiva. Priča o tome kako je izgledao politički i društveni milje koji je stvarao jednu novu kulturnu politiku i njen kulturni centar je i priča uz koju je autorka i stasavala.

Prema njenim rečima, izložbe i diskusije o savremenoj umetnosti 90-ih su neka vrsta uvertire za mural.

Predstavljanje rada i razgovor sa umetnicom biće 26. septembra u 14 sati.

Darinka Pop Mitić (1975), vizuelna umetnica iz Beograda, u više navrata je kao autorka sarađivala na različitim projektima Rexa, doživljavajući ga najčešće kao mesto gde se moglo čuti suprotno mišljenje i gde se moglo otvoreno i kritički diskutovati.

Rad Vahide Ramujkić predstavlja pokušaj kolaborativne vizuelizacije geneze i analize Rexovog postanka i razvitka kroz mnogobrojne projekte, inicijative, događaje, ideje, nastale ili realizovane u proteklih 20 godina. Na osnovu sakupljene faktografije i razgovora s neposrednim inicijatorima, nosiocima ili učesnicima tih projekata, događaja i inicijativa, posetioci će moći da se upoznaju sa opsegom tematika i aktivnosti iniciranih i rađenih u Rexu, kao plodnom tlu za kreiranje jedne kompleksne, kreativne i raznovrsne scene. Otvarajući mogućnost retrospektivne evaluacije, ova istorijska šema biće predstavljena u otvorenoj formi, podložnoj za dalja dopisivanja i dodavanja novih podataka koji će se prikupljati i putem specifičnih razgovora koji će se voditi tokom trajanja izložbe.

Predstavljanje rada i razgovor sa umetnicom biće održano 2. oktobra u 14 sati, a svi nekadašnji saradnici i saradnice Rexa pozvani su da tokom trajanja izložbe kontaktiraju umetnicu radi daljeg prikupljanja i predstavljanja podataka (vahida@irational.org).

Vahida Ramujkić (1973), vizuelna umetnica koja je u poslednjoj deceniji živela i radila u Barseloni, a u poslednjih sedam godina održava biblioteku i radionice “Istorije u raspravi” u zemljama bivše Jugoslavije, sarađivala je sa Rexom kao autorka u nekoliko navrata i na više projekata (Kaluđerica od A do Š, Mikrokulture). Učestvovala je i na Rexovim radionicama 90-ih, a trenutno sarađuje na realizaciji seminara “Kratka istorija Kosova”.

Rad (u pripremi) Dragana Stojmenovića čini izbor i istraživanje potencijala izmeštanja i rekontekstualizacije video rada “ŠumZorana Todorovića, sa idejom stvaranja osnova za njegovo novo čitanje u novom kontekstu - autor predlaže da se taj rad izloži u holu Doma Narodne skupštine Srbije.

Izvesna dokumentarnost osnovnog koncepta, minimalno režirano zastupanje aktera u autorskom pristupu zabeleženom u prostorima pod nadzorom države, u ovom slučaju i novom kontekstu, pokušava da ispita mogućnost i ostvari interakciju autora, aktera i sistema moći kojem se oni obraćaju. Neposredna interakcija politički angažovane umetnosti i predstavnika naroda kao simbola realne političke moći realizuje se kao spoj strategije rekontekstualizacije i uvođenja umetnosti novih medija na neočekivanom i nekonvencionalnom mestu - prostoru političke moći, sa nadom u pozitivan ishod za samu recepciju i razumevanje savremene kulture i umetnosti od strane narodnih poslanika.

Takva koncepcija evocira i projekte Rexa koji su se bavili pitanjima dostupnosti i decentralizacije savremene umetnosti.

Budući da je rad u pripremi, naknadno će biti objavljeno kada će biti održana diskusija o njemu.

Dragan Stojmenović (1974) je etnolog i antropolog, a radi kao bibliotekar Zavičajnog odeljenja Narodne bibioteke Bor. Učestvovao je kao koorganizator i autor u nizu projekata Rexa i drugih saradničkih organizacija i institucija (Slike tranzicije, Javna tajna, Misli o drugima misli o sebi, Mapiranje interkulturnog dijaloga u Republici Srbiji, U, IZ, KA, ZA - Trajni čas umetnosti, KEF...).

Tokom trajanja izložbe, Ana Džokić i Mark Neelen, kao učesnici i stvaraoci Rexove prošlosti, započeće projekat “Šta će se (za)desiti?” kojim istražuju pitanje Rexove budućnosti.

Poznajući dosadašnju ulogu i funkciju Rexa, oni postavljaju pitanje koja je uloga koju bi Rex trebao ili mogao da preuzme na sebe u vremenu koje dolazi? Projekat “Šta će se (za)desiti?” biće baziran na razgovorima sa ljudima koji u rukama imaju ključ Rexove sadašnjice. Dok pitanje “Šta će se (za)desiti?”, istaknuto postavljeno u velikoj sali Rexa, traži odgovore o njegovoj budućnosti, bilo kroz preciziranu agendu, bilo kao najverovatniji nastavak svega onoga što je Rex već radio i radi, procesualni rad dvoje autora teži da ponudi okvir za diskusiju, zasnovanu na scenarijima za moguću, verovatnu ili neočekivanu Rexovu budućnost.

Razgovor o tom radu i njegovim mogućim rezultatima biće naknadno zakazan.

Ana Džokić (1970) i Mark Neelen (1970) arhitekte i aktivisti, zajedno rade kao STEALTH.unlimited od 2000. godine na projektima istraživanja, analize i intervenisanja u urbanim i suburbanim sredinama u regionu, Evropi i svetu. Više puta su učestvovali u projektima realizovanim u Rexu, upoznavši se sa obimom i nivoom podrške za razvoj ideja i projekata (Projekt X, 1996; radionica i izložba sa Dizajn akademijom iz Ajndhovena 2002/3). S Markom Aksentijevićem i Rexom inicirali su 2010. platformu “Ko gradi grad”.

Koncept izložbe “Pogled unazad” osmislio je Nebojša Milikić, koji je sa Dušicom Parezanović obavio i selekciju autorki i autora.

Rex je 20 godina turbulentne istorije, tokom koje je realizovao više od 4.000 programa i privukao više od 400.000 posetilaca, proslavio i 21. septembra celodnevnim “Rođendanskim piknikom” u Jevrejskoj ulici, kojim je okupio brojnu publiku, saradnike i prijatelje.

Izložbu “Pogled unazad” podržalo je Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r