Poetski grad u Magacinu
Poezin organizuje 26. septembra u Magacinu u Kraljevića Marka u Beogradu festival Poetski grad, tematski određen savremenom poezijom koja nastaje i izvodi se u velikim gradovima, a takmičarskog je karaktera i okupiće autore iz Beograda i drugih većih gradova u Srbiji, koji pišu i izvode poeziju.
Poetsko takmičenje u Magacinu organizovano je radi afirmacije i promocije stvaralaštva sveže autorske svesti. Urbani ritam, disidentski tonovi i nezdravo jaka volja za dobrom artističkom vožnjom, kako je naveo Poezin, bili su jedini preduslovi za učešće na festivalu Poetski grad.
Na osnovu javnog poziva Poezina, a prema izboru Ivane Peško, Milana Mijatovića i Siniše Stojanović, na festivalu Poetski grad ucestvovaće: Bojan Ilić Bokerini (Niš), Damir Nedić (Kragujevac), Đorđe Đorđević (Beograd), Nikola Oravec (Novi Sad), Radovan Božović (Beograd), Dragana Bečejski (Pančevo), Marija Pejin (Beograd), Ivan Vujetić (Beograd), Mladen Lukešević (Beograd), Borislav Stanić (Subotica), Periša Armuš Beli (Beograd) i Momčilo Bakrač (Vrbas).
Na poziv Udruženja građana Poezin stiglo je 30 prijava zainteresovanih autora.
Autorske pesme u živom izvođenju (čitanju) nisu smele biti duže od četiri minuta, pri čemu se utvrđeno vreme ne sme drastično prekršiti. U polufinalu takmičenja, autori će izvoditi po dve pesme (po jedna pesma u svakom krugu čitanja), a četvoro plasiranih u finale takmičenja izvodiće po jednu pesmu.
Petočlani žiri će sistemom bodovanja takmičara izabrati pobednika koji će dobiti novčanu nagradu u iznosu od 10.000 dinara.
Članovi festivalskog žirija su: Dragoslava Barzut, Goran Živković, Anna Rostokina, Ilija Rajačić i Sanja Grujić.
Voditeljka večeri biće Ivana Peško, moderatorka književnih večeri u Beogradskom čitalištu.
Kao muzička podrška, nastupiće Miloš "Sick Mick" Perić (vokal, usna harmonika i gitara), a ulaz je besplatan.
Pokrovitelj i glavni sponzor festivala Poetski grad je Sekretarijat za kulturu grada Beograda.
Udruženje građana Poezin organizuje festivale i poetske događaje kako bi što više mladih ljudi uputilo u savremene poetske tokove i stvorilo novu pesničku scenu u Srbiji.
Prema navodima Poezina, u Beogradu, koji je oduvek važio za pesnički jaku sredinu, poslednjih godina pojavila se potreba za savremenijim vidovima pesničkog izraza. Poezija je danas promenila svoje obličje i, kao i drugi aspekti kulture, postala je dinamičnija i svedenija, izvođačka. Iz te potrebe je nastao i Poezin.
(SEEcult.org)