Podrška za obnovu Memorijalnog kompleksa Boško Buha
Ministarstvo kulture Srbije potvrdilo je posvećenost pronalasku odgovarajućeg rešenja za revitalizaciju Memorijalnog kompleksa “Boško Buha” na Jabuci kod Prijepolja i izrazilo spremnost da u procesu osmišljavanja dalje namene tog spomenika kulture od izuzetnog značaja učestvuje i građanska inicijativa koja se već nekoliko godina bavi pitanjem očuvanja i obnove tog kompleksa.
Pomoćnica ministra za kulturno nasleđe i digitalizaciju Danijela Vanušić, koja se sastala 27. marta s predstavnicima Inicijative za obnovu Memorijalnog kompleksa “Boško Buha”, naglasila je da je stav Ministarstva kulture da neće biti javne prodaje tog kompleksa, s obzirom na to da se radi o kulturnom dobru od izuzetnog značaja koje po zakonu ne može biti predmet prodaje bez prethodno pribavljenih saglasnosti nadležnih organa i institucija. Ministarstvo kulture je zbog toga u dva navrata već obustavilo javnu licitaciju.
Na sastanaku je ukazano da je Republički zavod za zaštitu spomenika kulture, kao nadležna ustanova zaštite, izvršila uvid u stanje Memorijalnog kompleksa “Boško Buha” i radi na utvrđivanju mera zaštite, prikupljanju celokupne neophodne tehničke i istoriografske dokumentacije u cilju pripreme detaljnog programa zaštite, revitalizacije i uređenja kompleksa, na osnovu kojeg će biti donet dinamički plan aktivnosti u cilju zaštite i očuvanja Memorijalnog kompleksa, saopštilo je Ministarstvo kulture.
Ministarstvo kulture će, u saradnji sa Republičkom direkcijom za imovinu, Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Ministarstvom finansija, raditi na rešavanju imovinsko-pravnih pitanja, rekla je Danijela Vanušić. S obzirom na to da je zaštita ratnih vojnih memorijala regulisana zakonom koji je u nadležnosti Ministarstva za rad, boračka i socijalna pitanja, sva pitanja će se rešavati u zajedničkoj saradnji, navedeno je u saopštenju.
Kao posebno značajno, naglašeno je i da je potrebno da se, paralelno sa rešavanjem imovinsko-pravnih pitanja, radi i na studiji izvodljivosti koja će ukazati na najbolja rešenja u vidu dalje namene tog kompleksa i njegove samoodrživosti.
Dogovoreno je da će Inicijativa za obnovu Memorijalnog kompleksa “Boško Buha” učestvovati u predlaganju najboljih rešenja za razvoj turističkih i obrazovnih programa namenjeni deci i mladima.
Inicijativa za obnovu Memorijalnog kompleksa “Boško Buha” konstatovala je posle sastanka u Ministarstvu kulture da je u ovom trenutku najvažnije da sve što pripada Memorijalu “Buha” ne može da se prodaje, da neće biti licitacije i da će se nastojati da se uradi sanacija oštećenja po hitnom postupku. Inicijativa je prenela i utisak da može računati na saradnju institucija i građana Prijepolja.
Memorijalni kompleks “Boško Buha” krajem januara 2022. godine ponovo je izbavljen od prodaje odustajanjem Agencije za licenciranje stečajnih upravnika od tog poteza. Inicijativa za obnovu tog kulturnog dobra to je pozdravila, ali je i zatražila od nadležnih da pronađu za njega trajno rešenje i vrate ga u javno vlasništvo kako ponovo ne bi došlo u opasnost.
Početkom 2019. godine takođe je bila najavljena prodaja objekata Memorijalnog kompleksa “Boško Buha”, ali je nakon burnih reakcija stručne i šire javnosti otkazana nedelju dana uoči planiranog javnog nadmetanja u Beogradu.
Memorijalni kompleks “Boško Buha” jedan je od najznačajnijih memorijalnih prostora u Srbiji, a podignut je uglavnom dobrovoljnim prilozima iz cele Jugoslavije. Kuriozitet je da su i deca skupljala i odvajala svoj novac za podizanje tog spomen-kompleksa, koji je proglašen 1986. godine kulturnim dobrom od izuzetnog nacionalnog značaja. Do početka 90-ih i raspada SFRJ bio je jedna od najposećenijih turističkih destinacija, koju su obilazile mnoge školske ekskurzije. U tom kompleksu su i prvih godina po raspadu Jugoslavije organizovani edukativni i kreativni programi za decu iz regiona.
Spomenik Bošku Buhi na Jabuci, foto: Sanja Kesić Ristić/SEEcult
Memorijalni kompleks “Boško Buha” podizan je od druge polovine šezdesetih do 1974. godine, kada je stavljen na raspolaganje hiljadama dečaka i devojčica koji su dolazili u to odmaralište ne samo da uče, već i da se druže i igraju. Podignut je u slavu Boška Buhe, najmlađeg nosioca Ordena narodnog heroja u Jugoslaviji, koji je kao 17-godišnjak poginuo na Jabuci 1943. godine.
Fotografije sa sastanka: Goran Zlatković/MK
(SEEcult.org)