Podrška za mobilnost više od 250 umetnika u Evropi
Pilot-projekat posvećen mobilnosti umetnika i profesionalaca u kulturi i-Portunus rezultirao je, na osnovu dva dosadašnja poziva, finansijskom podrškom za više od 250 pojedinaca aktivnih u oblasti izvođačkih i vizuelnih umetnosti u Evropi, za šta je izdvojeno ukupno oko pola miliona evra. Među umetnicima i profesionalcima podržanim na osnovu prva dva poziva je i oko 25 iz Srbije, Slovenije, Hrvatske, Severne Makedonije i Crne Gore, a zanimljivo je da su se neke od zemalja u regionu pojavile i kao najpopularnije destinacije za mobilnost.
Poslednji, treći poziv u okviru prvog ciklusa i-Portunus biće raspisan 14. avgusta, a kao i prva dva, namenjen je umetnicima i profesionalcima u oblasti izvođačkih i vizuelnih umetnosti iz zemalja koje su članice programa Kreativna Evropa.
Projekat i-Portunus testira različite pristupe u pružanju podrške kratkoročnoj mobilnosti umetnika i profesionalaca u kulturi, a razultati tog pilot projekta biće korišćeni u definisanju novog programa Kreativna Evropa za period od 2021. do 2027.
Na osnovu tri poziva, realizovana od aprila do septembra, ukupno je predviđena podrška za između 350 i 500 kratkoročnih putovanja umetnika aktivnih u oblasti vizuelnih i izvođačkih umetnosti (pozorište i umetnička igra). Kratkoročna mobilnost odnosi se pritom na period između 15 i 85 dana, pri čemu je neophodno imati određen i dobro definisan cilj mobilnosti, kao što su razvoj međunarodne saradnje, angažovanje u produkciono orijentisanoj rezidenciji, profesionalni razvoj, prezentacija rada u drugoj zemlji ili razvoj projekata sa lokalnim zajednicama u stranoj zemlji.
Na osnovu prvog poziva, na koji je od 17. aprila do 15. maja stiglo više od 1.200 validnih prijava, podržana je mobilnost 122 umetnika i profesionalca u kulturi ukupnim iznosom od 252.300 evra. Od toga je odobreno 31% za vizuelne umetnosti, a 69% za izvođačke, a 17% projekata bilo je iz zemalja koje nisu članice Evropske unije. Većina podržanih aplikanata su između 25 i 44 godine, a više je podržano žena (63%) nego muškaraca.
I iz našeg regiona podržano je više kandidata u oblasti izvođačkih nego vizuelnih umetnosti. Podršku u oblasti vizuelnih dobili su Aleksandar Crnogorac iz Srbije i Renata Poljak iz Hrvatske, a u oblasti izvođačkih Benedikt Heigle, Gordana Žikić i Jasna Jovićević iz Srbije, Aleksandar Georgiev i Nina Nikolić iz Severne Makedonije i Eva Nina Lampič iz Slovenije.
Prema statističkim podacima prvog poziva konkursa i-Portunus, najviše zahteva odnosilo se na podršku za produkcijski orijentisane rezidencije (39 %), te za međunarodnu saradnju (35 %), a potom za profesionalni razvoj (12 %), kulturnu razmenu (8 %) i prezentacije (7 %).
Najpopularnije destinacije za projekte mobilnosti bile su Italija (16 %), Nemačka (13 %), Belgija (10 %), Srbija (9 %), Francuska (7 %) i Ukrajina (6 %).
Podrška je tražena za mobilnost u još oko 25 zemalja, a zemlje za koje nije bilo zahteva su Bosna i Hercegovina, Kipar, Češka, Irska, Malta, Moldavija, Severna Makedonija i Velika Britanija.
Nešto više od polovine odabranih kandidata (54,9 %) tražilo je podršku za mobilnost u trajanju od 15 do 29 dana, što podrazumeva iznos od 1.500 evra, četvrtina se prijavila za boravak od 30 do 59 dana (2.400 evra), 10,07 % tražilo je podršku za period od 60 do 84 dana, a 9,8 % za 85 dana (3.000 evra).
Na drugi poziv, koji je bio otvoren od 3. do 24. juna, stiglo je 710 prijava koje su se odnosile na oko 1.140 pojedinaca ili članova umetničkih grupa, a finansijska podrška odobrena je za 131 umetnika i profesionalca u kulturi u ukupnom iznosu od 249.900 evra.
Među njima je i petnaestak umetnika i radnika u kulturi iz regiona, a ponovo ih je bilo više iz izvdojačkih umetnosti nego iz vizuelnih.
Podršku u oblasti izvođačkih umetnosti dobili su Antonia Kuzmanić iz Hrvatske, Barbara Poček iz Slovenije, Elena Prenđova i Ivanka Apostolova iz Severne Makedonije, te Igor Koruga, Iva Brdar, Ksenija Đurović, Ana Vuković i Mirjana Dragosavljević iz Srbije. U oblasti vizuelnih umetnosti podržani su Irena Lagator Pejović iz Crne Gore, Jovan Ćurčić iz Srbije, te Neža Knez, Danilo Milanović, Tone Poljanes i Luka Erdani iz Slovenije.
I na evropskom nivou više je podržanih u oblasti izvođačkih umetnosti (73%), a ponovo je bilo više žena (62%). Takođe, i ovoga puta najviše je tražena podrška za mobilnost za produkciono orijentisane rezidencije (32%) i međunarodnu saradnju (31%), a nešto manje za profesionalni razvoj (23%).
Najpopularnije destinacije u okviru drugog poziva bile su Francuska (6,6 %), Nemačka (6,6 %), Češka (5,8 %), Slovenija (5,1 %) i Španija (5,1 %), a zemlje koje nisu navođene kao cilj putovanja su Albanija, Jermenija, Bosna i Hercegovina, Island, Luksemburg, Moldavija, Crna Gora i Slovačka.
Statistički podaci drugog poziva govore i da je 53,4 % podržanih aplikanata tražilo sredstava za mobilnost u periodu od 15 do 29 dana, 26,1 % za period od 30 do 59 dana, a petina je bila za period od 60 do 85 dana.
Objavljivanje trećeg poziva najavljeno je za 14. avgust, a rok za prijavljivanje će biti 5. septembar. Rezultati su najavljeni za 26. septembar, a period u kojem je neophodno realizovati projekte je od 11. oktobra do 31. decembra.
Umetnici u Srbiji imaće priliku 26. avgusta da čuju iz prve ruke detalje o konkursu i-Portunus od Eve Blaute, predstavnice Gete instituta iz Brisela koji je na čelu konzorcijuma koji rukovodi tim projektom, uz Francuski institut, Izolaciju i Nida art koloniju Akademije umetnosti u Vilniusu. Na poziv Deska Kreativna Evropa Srbija, Eva Blaute predstaviće i-Portunus 26. avgusta u EU info centru, a zbog ograničenog broja mesta, zainteresovani za učešće treba da se prijave do 25. avgusta u podne popunjavanjem onlajn formulara.
(SEEcult.org)