Podrška prof. Ivanu Medenici za ostanak na FDU
Izborno veće Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu nije izabralo na sednici održanoj na ivici kvoruma vanrednog profesora, uglednog teatrologa, pozorišnog kritičara i umetničkog direktora Bitefa dr Ivana Medenicu u zvanje redovnog profesora, što je izazvalo oštru osudu među mnogim njegovim kolegama, studentima i u stručnoj javnosti, uz najavu FDU da će procedura izbora biti ponovljena.
V.d. dekan FDU prof. dr Zoran Popović saopštio je da je odmah posle utvrđivanja rezultata tajnog glasanja članova Izbornog veća, u Dekanatu održan sastanak sa svim prisutnim članovima Katedre za teoriju i istoriju, na kojem je dogovoren “optimalan i jedino zakonit način da prof. Medenica ostane na Fakultetu, a da se ponovni izbor i glasanje dobro pripremi, uz obezbeđivanje punog kvoruma redovnih profesora”.
Od 50 redovnih profesora, koliko ih je u radnom odnosu na FDU, sednici Izbornog veća bilo je prisutno 37 (kvorum je 35). Za izbor u zvanje redovnog potrrebno je da glasa najmanje 26 prisutnih redovnih profesora. Profesor Medenica dobio je 24 glasa, 12 je bilo protiv, a 1 listić bio je nevažeći.
“Ne verujem da je iko očekivao ovakav ishod glasanja, koji je doveo do razočaranja i protivljenja velikog broja nastavnika, saradnika i studenata. Međutim, smatram da situaciju treba maksimalno smiriti i iz ovog slučaja izvući pouke za buduće izbore”, naveo je Popović u saopštenju objavljenom na Fb strani FDU, u kojem je izrazio uverenje da će rezultati ponovljenog procesa izbora biti pozitivni.
“Siguran sam da će taj izbor biti pozitivan i da će, po mom mišljenju, kao i mišljenju većine kolega i studenata, sjajni profesor Medenica biti izabran u zvanje redovnog profesora koje u potpunosti zaslužuje”, naveo je Popović, koji smatra da je osnovni problem bio u minimalnom kvorumu redovnih profesora, koji glasaju za izbor u predloženo zvanje.
Popović je dodao da rezultati glasanja Izbornog veća nisu dobri ni za FDU, kao ni za Katedru za teoriju i istoriju, čiji je član i dosadašnji šef Medenica.
“Profesor Medenica je istaknuti teatrolog i pozorišni kritičar sa međunarodnim renomeom i veoma dobar i uspešan pedagog, o cemu svedoče i veoma pozitivne studentske evaluacije”, istakao je Popović, navodeći da je stoga odmah po utvrđivanju rezultata glasanja članova Izbornog veća u Dekanatu i održan sastanak sa svim prisutnim članovima Katedre za teoriju i istoriju, kojem je prisustvovao i Medenica, i na kojem je analizirano kako je došlo do takve “nadasve neprijatne situacije”.
U međuvremenu su i studenti FDU započeli potpisivanje peticije u znak podrške prof. Medenici, a otvoreno pismo uputila je i Katedra za filmsku i televizijsku režiju, smatrajući da je ishod glasanja Izbornog veća skandalozan i izuzetno štetan za ugled FDU u javnosti i ugled svih koji na njemu predaju.
“Sve predočene reference koje profesor Medenica trenutno ima, prevazilaze kriterijume za aktuelni izbor u zvanje redovnog profesora. Sasvim je jasno da se radi o vanserijskom teoretičaru, vodećem pozorišnom kritičaru u Srbiji, umetničkom direktoru BITEF-a i već sada jednom od evropskih i svetskih autoriteta u svojoj struci. Ali još važnije od svega toga. Ivan Medenica je izvrstan profesor, omiljen među studentima koji su ga više puta u svojim anketama birali za najboljeg profesora. Svi smo bili jako ponosni kada je nedavno od strane studenata izabran među tri najbolja profesora u Srbiji. Svim nastavnicima na našoj Katedri služi na čast što su deo generacije profesora na FDU na kojoj je profesor Ivan Medenica. Neverovatno je da su lične sujete ili privatni animoziteti bili važniji od činjenica prilikom ovog glasanja? Pitamo se kakve su to kolege kojima ništa nije značila nijedna činjenica iz briljantnog referata komisije za izbor u zvanje u redovnog profesora? Kakav je to fakultet koji sebi može da dozvoli ovakav luksuz da ne izabere jednog od svojih najboljih profesora? Kako je moguće iz obesti na listiću zaokružiti PROTIV i upriličiti poniženje ovakvom kolegi? Šta bi mu rekli da su ga gledali u oči i da je glasanje bilo javno? Kakve bi argumente imali?”, navedeno je u otvorenom pismu kojim su redovni profesori FDU pozvani da svojim potpisom izraze podršku izboru Medenice u zvanje redovnog profesora, ali i sve ostale kolege, rukovodstvo Fakulteta i studenti da izraze protest “protiv neshvatljive i štetne odluke i pokažu da se najbolji ne mogu gurnuti u senku”.
“Ako sada svi zajedno budemo ćutali i ovaj skandal gurnuli pod tepih, on će nam se uskoro ponoviti. Samo tada žrtva gluposti neće biti jedan izuzetan profesor, nego svi mi, profesori i studenti FDU”, navedeno je u pismu koje su potpisali red. prof. i šef Katedre za filmsku i TV režiju Janko Baljak, redovni profesori Darko Bajić, Miloš Pavlović, Dragan Veselinović, Predrag Velinović i Andrija Đukić (u penziji), te vanredni profesori Ivan Stefanović, Srdan Golubović, Oleg Novković i Narcisa Darijević Marković, docenti Andrijana Stojković i Stefan Arsenijević, asitenti Nikola Ležaić, Maja Miloš Samolov i Stefan Ivančić i profesor emeritus Goran Marković.
“Osećamo se loše u sredini u kojoj je ovako nešto moguće. Uvek smo sa zadovoljstvom isticali da predajemo na fakultetu koji je odolevao konstantnom urušavanju akademskih kriterijuma koji su postali stvarnost na univerzitetima u Srbiji. Bili smo ponosni što FDU u svim mračnim godinama koje su iza nas nije nikada snizio svoje kriterijume, što je odoleo svim političkim pritiscima, zadržao svoju autonomiju i profesore koje su svoj autoritet gradili umetničkim i pedagoškim dignitetom a ne falsifikovanim diplomama i političkim spletkama. Ishod ovakvog glasanja pokazuje da se osnovne moralne vrednosti počinju urušavati i na FDU i da budućnost može izgledati sasvim drugačije. Posebno smo zabrinuti što ovaj skandalozan događaj i šteta koja je napravljena, dolaze uoči izbora za novo rukovodstvo Fakulteta. Ako i prestojeći izbori za dekana, slično ovom glasanju, prođu u isterivanju ličnih sujeta i ako se nastavnici ne budu vodili samo činjenicama i dobrobitom ove institucije, postaće izuzetno depresivno biti predavač na FDU. Doći če vreme u kome će mediokriteti i neostvarene ličnosti određivati sudbine najboljih među nama”, naveli su potpisnici pisci Katedre za filmsku i TV režiju.
U međuvremenu su i članovi Studentskog parlamenta dobili od v.d. dekana informaciju da će u što kraćem roku doći do ponavljanja procedure izbora Medenice za redovnog profesora, odnosno novog konkursa, a tim povodom su najavili da će svim redovnim profesorima uputiti poziv da ovoga puta prisustvuju sednici Izbornog veća i u što većem broju glasanju.
Takođe, peticija koju su studenti i profesori potpisivali biće priložena svim redovnim profesorima na uvid prilikom novog zasedanja, kao dokaz koliki broj studenata podržava da Medenica postane redovan profesor FDU.
Medenica je ishod glasanja o njegovom izboru okarakterisao kao “likvidaciju”, ali je poručio da se oseća mirno i spokojno i da bi pravni izraz iz novonastale situacije prihvatio samo zbog studenata i kolega sa kojima je sarađivao.
“Ako uspete u borbi za vaša prava, interese i pravdu, a ne za mene, ja neću imati nikakvu drugu mogućnost nego da ostanem sa vama”, naveo je Medenica na svom Fb profilu, izražavajući zahvalnost svima koji su mu izrazili podršku nakon odluke Izbornog veća.
Medenica je podsetio da se na konkurs za izbor u zvanje redovnog profesora za naučnu oblast i predmete koje predaje već godinama javio samo on, da je tročlana komisija mogla da zaključi da nema dovoljno uslova za izbor u više zvanje i da predloži da još pet godina bude vanredni profeor, ali je, naprotiv, napisala izuzetno pohvalan i detaljan referat sa svim njegovim referencama i jednoglasno predložila Izbornom veću da bude izabran za redovnog profesora. Takođe, na samom Izbornom veću moglo je da se diskutuje i polemiše, iznose primedbe na izveštaj Komisije, ali se to nije desilo, već je u tajnom glasanju "likvidiran", odnosno nije izabran za redovnog profesora. To znači i da od 1. novembra više ne bi trebalo da radi na FDU.
“Moj glavni razlog za eventualni ostanak na FDU bili biste, kao što veoma dobro znate - vi, studenti. I, naravno, nemalo divnih kolega s kojim sam sarađivao na zajedničkim naučnim, izdavačkim i drugim projektima FDU”, poručio je Medenica, koji je diplomirao 1995. godine na FDU, gde je 2002. godine i magistrirao, a 2006. i doktorirao na temu Aktuelizacija i dekonstrukcija kao modeli rediteljskog tumačenja dramske klasike. Još tokom studija počeo je da radi na FDU, na Katedri za teoriju i istoriju, na kojoj je bio šef i imao zvanje vanrednog profesora na predmetu Istorija svetske pozorišta i drame.
Pored rada u nastavi, Medenica je aktivan i u naučno-istraživačkom radu u oblasti studija pozorišta - objavljuje tekstove u zborniku naučnih radova FDU, kao i u nacionalnoj i svetskoj periodici.
Bio je predsedavajući XI, XIV i XV Međunarodnog simpozijuma pozorišnih kritičara i teatrologa (2003, 2012 i 2015), koji organizuje Sterijino pozorje i Međunarodna asocijacija pozorišnih kritičara (IATC/AICT), te kopredsedavajući XII (2006) i XIII Simpozijuma (2009).
Između ostalog, osmislio je i predsedavao međunarodnim simpozijumom Dramsko i postdramsko pozorište: deset godina posle, koji je održan, u okviru Bitefa, na FDU 2009. Priredio je i Zbornik radova sa tog simpozijuma (2011).
Paralelno sa pedagoškim i naučnim radom, aktivno se bavi i pozorišnom kritikom - višestruki je dobitnik Sterijine nagradu za najbolju pozorišnu kritiku (1999, 2001, 2004, 2008. i 2011).
Od 2003. do 2007. bio je selektor i umetnički direktor Sterijinog pozorja, na kojem je uneo značajne novine, a u oktobru 2015. godine imenovan je za umetničkog direktora Bitefa, nasledivši a tom mestu Jovana Ćirilova.
Medenica je od 2008. godine i član, u nekoliko uzastopnih mandata, Izvršnog odbora IATC/AICT, a od 2014. je direktor konferencija te asocijacije, čiji je 28. Kongres održan nedavno u Beogradu, u vreme 50. Bitefa. Takođe, predsednik je nacionalne sekcije IATC – Udruženja pozorišnih kritičara i teatrologa Srbije od 2012. godine.
(SEEcult.org)