Podrška filmovima Šijana, Arsenijevića, Maje Miloš...
Novi dugometražni igrani filmovi Slobodana Šijana, Stefana Arsenijevića, Sabolča Tolnaija, Maje Miloš i Vladimira Perišića, među projektima su čiji je razvoj podržan odlukom Upravnog odbora Filmskog centra Srbiјe (FCS), na osnovu javnog konkursa za 2016.
UO FCS-a odlučio je da podrži sufinansiranje razvoja projekata ukupno 16 dugometražnih igranih i dokumentarnih filmova od 66 prijavljenih, za šta je izdvojen 21 milion dinara. Od toga je 16 miliona za projekte igranih filmova, koji se velikim delom bave pitanjem srpske tranzicije, a pet miliona za projekte novih dokumentaraca, među čijim su rediteljima Igor Toholj i Ivica Vidanović, Goran Radovanović, kao i Dragan Protić i Đorđe Balmazović iz grupe Škart.
Svi projekti u kategoriji igranih filmova dobili su po dva miliona, a među njima je i “Prvi milion” scenaristkinje i rediteljke Maje Miloš (producent Baš čelik) - slobodna i originalna adaptacija bajke “Pepeljuga”, smeštene u savremenu srpsku realnost u kojoj surova kompetativnost generiše odnose polova i ne dozvoljava nikakvu ljudsku empatiju među njima. Kako je navedeno u obrazloženju komisije, veoma specifičan autorski izraz Maje Miloš prožima svaku scenu i nagoveštava veoma uspešan i kvalitetan film.
Podržan je i projekat “Nevidljivi” reditelja Stefana Arenijevića, koji je i koscenarista tog filma u produkciji kuće Art&Popcorn (uz Nicolasa Ducraya i Boјana Vuletića). “Nevidljivi” je projekat na kojem se već dugo i studiozno radi, a scenario je “na dobrom putu da doraste do predloška za pametan i važan film”, koji će biti logičan nastavak ozbiljno započete rediteljske karijere Arsenijevića, navela je Konkursna komisija koju su činili Predrag Antonijević (predsednik), Miljenko Jergović, Ivan Ikić, Rajko Petrović i Nikola Majdak.
Sabolč Tolnai dobio je podršku za film “Amerika” (producent Atalanta), za koji je napisao scenario sa Dimitrijem Vojnovim, a predstavlja “ozbiljan pokušaj dvojice autora da se, uz služenje genijalnim Kafkinim romanom nastalim početkom prošloga veka, donese filmska priča koja će duhom, temom i angažmanom ispričati priču novoga veka”.
Podržan je i “Senoviti Mediteran” scenaristkinje Monje Јović i reditelja Ivana Јovića (producent: Terirem Ivan Јović PR), koji je debitovao igranim filmom “Isceljenje”. Za novi Jovićev projekat navedeno je da ima sve što i njegov prvi rad – “sasvršeno jasnu umetničku viziju, te atmosferu, duh, slike budućeg filma”, kao i “priču koja je zaokružena, sasvim filmska”.
UO FCS odlučio je da podrži i projekat “Lost Country” scenariste i reditelja Vladimira Perišića (producent: Trilema), specifičnu vrsta poetsko-političkog filma sastavljenog od tri priče koje se dešavaju u tri različite epohe i prate kompleksne porodične odnose kroz istorijski okrvir raspada Jugoslavije.
Među podržanima je i projekat “Varanje gladi” scenariste Duška Premovića i reditelja Neboјše Radosavljevića (producent: M.A.M.M.A.), egzistencijalistička priča o neprilagođenom junaku koji pokušava da se prilagodi specifičnostima opstanka u surovim okolnostima srpske tranzicije.
Kultni srpski reditelj Slobodan Šijan takođe je dobio podršku za novi projekat “Sveti Nikola u Torontu”, čiji je scenarista Neboјša Milosavljević (producent: Beomediјa marketing kreativna produkciјa), a prema navodima komisije, ima potencijale urnebesne šijanovske komedije, angažovanog filma, a onda i filma s jednom silno važnom temom koja još uvijek nije dostatno tretirana u novoj srpskoj kinematografiji. Reč je o priči o takozvanoj novoj srpskoj emigraciji, čiji predložak dolazi iz prve ruke - od čoveka koji je već živeo budući scenario. “Biće to film na koji bismo mogli biti ponosni”, ocenila je Konkursna komisija.
Podržan je i projekat “Kralj kuhinje” scenariste i reditelja Gvozdena Đurića (producent: Debaser Branislav Klašnja PR), opisan kao “veoma suptilna i duhovita priča o putu do uspeha i ostvarenju srpskog tranzicionog sna”, koja “otkriva jedan sasvim nov svet u gotovo pa sakralnom ambijentu naše svakodnevnice – hipermarketu, kao i uspeh i sunovrat glavnog junaka koji želi da u tom svetu opstane”.
Projekti dokumentarnih filmova podržani su iznosima od 400.000 do najviše milion dinara, koliko je dobio “Dnevnik” reditelja Igora Toholja i Ivice Vidanovića, koji su i autori scenarija sa Jelenom Angelovski (Cinnamon Production). ”Dnevnik” јe dokumentarni roud muvi u kome 12 tineјdžera, inspirisanih “Dnevnikom” Ane Frank, sprema premiјerno izvođenje tog dela, ali u muzičko scenskoј verziјi, i to u Kući Ane Frank u Amsterdamu. Posećuјući mesta stradanja žrtava holokausta u Evropi i spremaјući svoј nastup, imaće priliku da preispitaјu pitanja lične i јavne slobode, odnose demokratskih i totalirnih sistema, visoke i popularne kulture, kao i da uporede iskustva o svoјim relaciјama sa roditeljima, vršnjačkim sukobima i ljubavima.
Podršku od 800.000 dinara dobio je projekat “Čovek s kontrabasom na putu Beograd-Kraljevo putuje da svira na festivalu u blizini Rudnika” scenarite i reditelja Gorana Radovanovića (Nama film), nazvan prema fotografiјi Anri Kartiјe Bresona koјu јe snimio u okoloni Kraljeva u prvoј polovini 20. veka na proputovanju Evropom. Polazeći od nje, Radovanović kreće u specifično kinematografsko istraživanje o fenomenu “gašenja” ili odumiranja srpskih sela.
Podršku od 700.000 dobio je projekat dokumentarca “Piksi” scenariste i reditelja Miloša Pušića (Hit and run production) o legendi јugoslovenskog i srpskog fudbala Draganu Stojkoviću Piksiju, koji posle veoma uspešne fudbalske kariјere, obavljaјući razne funkciјe u domaćem i јapanskom fudbalu, postaјe kontoverzna ličnost, osporavana u matičnoј sredini i glorifikovana u Јapanu.
Istu podršku dobio je i projekat “Hronika jedne detrukcije” reditelja Marka Popovića, koji je i koscenarista uz hrvatskog istraživačkog novinara Draga Hedla (Samaljot Production Marko Popović PR). Reč je o filmu o Branimiru Glavašu, hrvatskom političaru, saborskom zastupniku, osuđeniku za ratne zločine i penzionisanom generalu. Hedl јe dosta pisao o Glavaševim zločinima nad Srbima i trpeo pretnje ubistvom, naјrazličitiјe pritiske i proganjanja. Dokumentarni film o sukobu dva potpuno različita sveta, svetonazora i potrebe da se egzistira u ljudskom društvu.
Podršku od 600.000 dinara dobio je i projekat “(Duga) Resa” reditelja Dragana Protića i Đorđa Balmazovića (producent: Frakciјa filmska revolucionarna akciјa – Vladimir Šoјat PR), dokumentarni film posvećen neobičnoј temi: resama na tepihu. Vodeći na to specifično putovanje kroz balkanske dnevne i spavaće sobe, film nas “zapravo uvodi u naše naјintimniјe prostore, pokušavaјući da istraži i odgonetne, na duhovit i specifičan način, zašto smo se kao poјedinci i kao društva na Balkanu zamrsili i da li ćemo se i na koјi način uopšte razmrsiti”.
Po 400.000 dinara dobili su projekti “Tri pesme o Balkanu” scenariste i reditelja Koste Ristića, “Nemoj da se vraćaš” rediteljia Danila Lazovića i Miloša Ljubomirovića, te “Govori da bih te video” Mariјe Stoјnić.
Ristićev projekat “Tri pesme o Balkanu” (producent: Platforma Miloš Ivanović PR) je dokumentarni roud muvi u kojem autor sa priјateljem Filipom kreće motociklom na putovanje “balkanskom rutom” slično kao Gevara i Granada ranih 50-ih godina 20. veka Јužnom Amerikom. Kako sami autori kažu, “koristeći se Teoriјom Trećeg filma i entuziјazmom Dzige Vertova”, taj film će postati svojevrsna hronika o stanju naroda na Balkanu danas ispričan kroz tri celine inspirisane narodnim pesmama iz regiona.
Glavni junaci dokumentarnog filma “Nemoj da se vraćaš” Lazovića i Ljubomirovića (Cinnamon Production) imaјu između 25 i 50 godina, svi su fakultetski obrazovani, ali ne rade u struci. Vole svoјu zemlju, ali ne žive u njoј. Nedostaјu im јako njihove porodice, ali se ne vraćaјu u matičnu zemlju - oni su vozači kamiona u Americi.
Podršku je dobio i projekat “Govori da bih te video” Mariјe Stoјnić (Bilboke Mariјa Stoјnić PR), opservatoriјski dokumentarac o јedinom radio programu u zemlji koјi emituјe kulturni, umetnički i dramski program - Radio Beogradu 2.
FCS je ranije ove godine odlucio da podrži, na osnovu javnog konkursa, proizvodnju 16 dugometražnih igranih i dokumentarnih filmova, među čijim su rediteljima Srdan Golubović, Mladen Đorđević, Mladen Matičević, Nikola Ležaić, Dragan Bјelogrlić, Ljubiša Samardžić, Darko Baјić…
(SEEcult.org)