Podrška civilnog društva zahtevu za smenu REM
Organizacije civilnog društva u Srbiji podržale su zahtev studenata, koji već dve nedelje svakodnevno protestuju, za razrešenje članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) zbog nepoštovanja Zakona o elektronskim medijima koji to telo definiše kao samostalno i nezavisno.
Podsećajući da su članom 13 Zakona o elektronskim medijima, članovi Saveta REM obavezani da ne zastupaju stavove ili interese organa, odnosno organizacija koje su ih predložile, već da svoju dužnost obavljaju samostalno i u skladu sa zakonom, više od 50 organizacija civilnog društva konstatovalo je u zajedničkom saopštenju da su članovi Saveta REM dosadašnji rad su zasnivali na suprotnim principima.
“Od donošenja seta medijskih zakona, čiji je deo i Zakon o elektronskim medijima koji reguliše izbor članova Saveta, organizacije civilnog društva su u nekoliko navrata reagovale i ukazivale na političke uticaje i zloupotrebe procedura prilikom izbora članova Saveta REM. Stanje u medijima, posebno u toku izborne kampanje i nakon izbora, jasno pokazuju da REM nije ispunio svoju zakonsku obavezu unapređivanja kvaliteta i raznovrsnosti usluga elektronskih medija, unapređivanja i zaštite slobode izražavanja niti je stao u zaštitu interesa javnosti i korisnika usluga elektronskih medija, definisanu članom 5 Zakona o elektronskim medijima”, poručile su organizacije civilnog društva.
Civilno društvo ujedno je apelovao na članove Saveta REM da, ukoliko ne mogu da obavljaju svoj posao na zakonit način - daju ostavke i primerom lične odgovornosti pokažu da neće i ne žele da učestvuju u daljem urušavanju institucija društva u kojem žive.
Zahtev studenata koji protestuju svakodnevno već dve nedelje u Beogradu i drugim gradovima širom Srbije podržala je i većina medijskih i novinarskih udruženja.
Podršku studentima pružile su, između ostalih, Građanske inicijative, Beogradski centar za ljudska prava, Beogradski fond za političku izuzetnost (BFPE), Biro za društvena istraživanja – BIRODI, Centar za društvene Inovacije – NIIT Centar iz Niša, Centar za istraživanje u politici Argument iz Prijepolja, Centar za istraživanje javnih politika iz Beograda, Centar za razvoj neprofitnog sektora iz Beograda, Gayten-LGBT iz Beograda, Sandžački odbor za zaštitu ljudskih prava i sloboda iz Novog Pazara, Slavko Ćuruvija fondacija, te Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS).
(SEEcult.org)