• Search form

04.08.2021 | 22:12

Podeljene (ne)kompetencije

Podeljene (ne)kompetencije

Umetnički duo diSTRUKTURA učestvuje na izložbi “Podeljene (ne)kompetencije” u Muzeju u Gracu, nastaloj u okviru istoimenog projekta udruženja GISAlab (Girls In Science&Art lab) posvećenog budućnosti grada i njegovog stanovništva, odnosno preispitivanju sveta u kojem živimo.

Grad Grac je 2019. godine raspisao konkurs za umetnice i umetnike, radnice i radnike u kulturi za učešće u projektu “Grac - Godina kulture 2020”. Centralno pitanje konkursa, posvećeno budućnosti grada i njegovog stanovništva, glasilo je: Kako želimo živeti u našem gradu u budućnosti - za 20, 30 godina?

Projekat “Podeljene (ne)kompetencije” udruženja GISAlab ušao je u program festivala odgovorom: “Želimo živeti u gradu gde se više žena bavi tehničkim zanimanjima, gde je više žena zastupljeno u zanimanjima i na pozicijama u kojima još uvek vladaju muškarci, gde umetnice i umetnici aktivno učestvuju u obrazovanju mladih ljudi”.

Interesantno je, kako ukazuje kustoskinja izložbe Mirjana Peitler, da žene koriste produkte novih tehnologija u svakodnevnom životu baš kao i muškarci, ali još uvek ne igraju značajnu ulogu u njihovom razvoju. GISAlab veruje da na tom polju postoji veliki potencijal za devojke i mlade žene, koji je do sada ostao neiskorišćen.

Otvaranje izložbe, foto: Lex Karelly

Projekat pokušava da stvori otvorenu strukturu koja neguje kolektivne kreativne procese i podržava umrežavanje žena, znanja i institucija iz širokih oblasti nauke i tehnologije. Okruženje koje takođe nudi prostor za prenošenje “nekvalifikovanog” znanja i “neznanja” ljudi različitih “nekompetencija” i “kompetencija”, “nestručnjaka i nestručnjakinja”. U tu svrhu angažovane su umetnice i umetnici koji su, u ulozi vođa radionica, stvorili prostor za senzibilizaciju u projekat uključenih grupa, kao što su devojčice od 9 do 16 godina i žene zaposlene u tehničkim oblastima.

Projekat “Podeljene (ne)kompetencije” realizovan je u tri faze. Najpre je imenovano neznanje i pokazane inkompetencije učesnica i učesnika u projektu, a zatim su i znanje i neznanje podeljeni između grupa. Fokus nije bio na akademskim metodama i disciplinama, već na posmatranju, zapažanju, radoznalosti i samorefleksiji, pa čak i na zbunjenosti i neizvesnosti.

U prvoj fazi projekat se bavio pitanjem zagađenja vazduha u gradu. Umetnici Niki Passath i Ulla Rauter vodili su radionice u kojima su sa devojčicama proizveli objekte koji su predstavljeni na izložbi. Tako je nastao bestijarijum elektronskih ptica, koje bi sa većim zagađenjem vazduha postajale sve nervoznije, ili čarobne kutije koje su saobraćajnu buku snimljenu u gradu pretvorile u šum vetra, mora ili pesme kitova.

U drugoj fazi projekta, umetnički duo diSTRUKTURA napravio je intervjue sa ženama koje rade u Gracu kao inženjerke u jednoj internacionalnoj kompaniji visoke tehnologije. Pitanja su bila koncentrisana na poteškoće, mogućnosti i izazove sa kojima se žene u tehničkim zanimanjima susreću, a pritom još u oblasti u kojoj dominiraju muškarci. Na osnovu intervjua, učenice su kreirale pešačke rute u gradu, od kojih je svaka posvećena jednoj od intervjuisanih tehničarki. Učenice su se kretale po tim putanjama, kreirajući pritom sopstveni video materijal, koji je diSTRUKTURA kasnije kombinovala u zajednicki rad prikazan na izložbi.

diSTRUKTURA

Treći deo projekta posvećen je saradnji kompetentnih i nekompetentnih u oblasti umetnosti i nauke. Umetnica Tanja Vujinović bavila se pitanjem kako bi mogao izgledati vrt budućnosti. Njena umetnička produkcija nije rezultat samo umetnika zainteresovanog za najnovija naučna dostignuća, nego su svi zajedno, umetnica, naučnici i tehničari učestvovali u stvaranju umetničkog dela. Zajedno su istraživali, koristeći različite alate i metode, menjajući pravila i tokove eksperimenata, približavajući umetnost i nauku jednu drugoj na putu kreiranja zajedničkog iskustva.

Projekat “Podeljene (ne)kompetencije”, prema rečima kustoskinje Mirjane Peitler, može se shvatiti kao eksperiment, kao pokušaj uspostavljanja unakrsnih veza u procesu preispitivanja sveta u kojem živimo.

GISAlab veruje da je, polazeći od jedne tačke i krećući se u više različitih pravaca, moguće opet sve putanje spojiti, nebitno da li dolaze sa naučne, tehničke ili umetničke strane.

Izložba će biti otvorena do kraja avgusta.

*Naslovna fotografija: diSTRUKTURA - Nerma Hrustić, kadar iz videa

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav