• Search form

03.09.2017 | 21:12

Počinje snimanje Zaspanke za vojnike

Počinje snimanje Zaspanke za vojnike

Reditelj Predrag Gaga Antonijević počinje 5. septembra u Beloj Crkvi snimanje igranog filma "Zaspanka za vojnike", prema scenariju koji je napisao sa Natašom Drakulić na osnovu romana "Srpska trilogija" Stevana Jakovljevića o herojstvu i stradanju srpske vojske u Prvom svetskom ratu.

Antonijević (58) je izjavio da su bili brojni motivi da se uradi film na tu temu i da je njegova generacija rasla na određenim vrednostima koje su bile negovane.

“To je istorija Srbije, žrtvovanja, uspesi i zanosi nekih prošlih generacija. Kao mali sam gledao 'Marš na Drinu' i to je na mene ostavilo dubokog traga. Imao sam potrebu da snimim film o Prvom svetskom ratu jer se u novije vreme pojavila neka naknadna istorijska pamet i sve ono što je srpski narod uspeo, što je uz teške žrtve i muke ostvario, počinje da se dovodi u sumnju. Imali smo potrebu da na direktan i verodostojan način pristupimo temi. Otuda Jakovljevićev roman, jer je verodostojan, to su zapravo njegove lične zabeleške iz rata”, rekao je on na konferenciji za novinare 31. avgusta u Beogradu.

Po estetici “Zaspanka za vojnike” biće bliska “Maršu na Drinu”, najavio je reditelj.  

“Naš film slika generaciju koja se bez pitanja žrtvovala, uznela se u visine, a to neminovno vodi ka epskom pristupu, emociji, a i blagoj patetici. Međutim, to je sve kvalitet ovog filma”, istakao je Antonijević, koji je deo karijere ostvario i u Holivudu (“O pokojniku sve najlepše”, “Mala”, “Hard Cash”, sa Kristijanom Slejterom i Valom Kilmerom, “Spasitelj” sa Denisom Kvejdom i Natašom Ninković), a u Srbiji u aktuelnom periodu režira TV seriju “Ubice moga oca”, takođe po scenariju Nataše Drakulić.

Kako je dodao, njih dvoje su scenario za film napisali ne znajući da li će se snimati, a onda se pojavio konkurs Ministarstva kulture  za film na temu Prvog svetskog rata, na kojem je njihov projekat odabran među 18 prijavljenih i to je bio početak organizacije.

“Nažalost, dobijena sredstva su samo 50 miliona dinara, a naš budžet je oko 225 miliona. Teška je borba da se to sklopi, ali su  potreba i želja da se to uradi ogromne”, rekao je Antonijević i zahvalio prijateljima i saradnicima koji su se pridružili projektu Maksi Ćatoviću, Uglješi Jokiću, Radošu i Nenadu Bajiću. Kao lepu vest naveo je da se Avala film kroz ovaj projekat vraća proizvodnji u domaćoj kinematografiji.

Producenti su Film Danas, Komuna i Dandelion Production Inc, a koproducenti Avala Film i Contrast studios.

Antonijević je najavio da će “snimanje dosta zavisiti od vremena, jer se 95 posto filma radi napolju, tokom marša kolone, koja uz glumce ima 100 do 200 statista, 40 konja, ima forsiranja reke, most koji se ruši, dve bitke”. On se nada da će sredinom novembra kompletirati sliku, a da će nakon postprodukcije na proleće biti spremni za prikazivanje.

“Biće teško, ali smo inspirisani i glumačkom ekipom u kojoj su i mladi momci izabrani na kastingu i iskusni vukovi”, rekao je Antonijević.   

Glavne uloge igraju Marko Vasiljević i Vuk Jovanović, a u ekipi su Ljubomir Bandović, Radoš Bajić, Nenad Okanović, Aleksandar Đurica, Ivan Đorđević, Marko Gvero, Aleksandar Berček i drugi.

Antonijević je napomenuo da “Englezi i nacije koje vode računa o svojoj državnosti svakih deset godina rade neke svoje teme ponovo, sa novom generacijom glumaca da bi te teme približili novoj generaciji koja gleda te glumce, a ne, na primer, Lorensa Olivijea”.

“Mi kao siromašna kinematografija za to para nismo imali. U vreme kada je para bilo radili su se uglavnom partizanski filmovi. Sada već više nije ni toliko poželjno da mašemo tim Prvim ratom i nekim srpskim uzdignućima. Ali zato je i svrha ovog filma da ga neki mladi ljudi sutra vide. I ako nekom od tih novih klinaca oči zasvetle u mraku dok gledaju ovaj fim, onda je on ispunio svoju misiju”, izjavio je Antonijević.

Nataša Drakulić istakla je da je pročitala puno memoara i druge literature na tu temu jer Radio televizija Srbije, na kojoj radi, već četiri godine različitim projektima obeležava godišnjicu Prvog svetskog rata.

“Od te literature najviše volim “Srpsku trilogiju” zato što je autentična. Jakovljević je ili neposredni učesnik ili su mu svedoci pričali o događajima iz prve ruke. U scenariju su istorijske činjenice tačne, a ono na čemu insistiramo jesu čistota odnosa među likovima, čast, moral i druge kategorije koje su se danas izgubule”, rekla je ona.

Što se tiče naslova filma, reč zaspanka je prevod sa latinskog imena cveta koji raste na grobovima i koji ne treba dirati, rekla je Nataša Drakulić, dodajući da naslov ima posebno značenje u kontekstu filma, koje ne treba unapred otkrivati.

Prema scenariju, Stevan Jakovljević, profesor biologije i učesnik Prvog Svetskog rata dolazi na 20. godišnjicu rata na otvaranje spomen kosturnice u selu gde je nekada boravio sa svojom prvom ratnom jedinicom, Petom tobdžijskom baterijom. Stevan je otišao na iznenadno odsustvo, kasnije je prekomandovan i jedan od razloga što dolazi na otvaranje kosturnice je što želi da sazna šta je bilo sa njegovim prvim ratnim saborcima, posebno neposredno nadređenim poručnikom Aleksandrom. Susreće samo komandanta. Kroz njihove flešbekove otvara se sudbina Pete baterije koja je prestala da postoji baš u tom selu, teški, ali i radosni momenti, kao i Stevanov i Aleksandrov odnos, koji od početne netrpeljivosti postaje prijateljski. Ono što Stevan bude saznao od komandanta promeniće sve - Aleksandar se svesno žrtvovao za Stevana rizikujući i vojni sud i život.

“U ovoj priči o hrabrosti i prijateljstvu, lik potporučnika Aleksandra čiju sudbinu saznajemo na kraju, pokazaće i zašto je srpska vojska uprkos svim nedaćama uspevala da iznese tolike vojne poduhvate jer je jedan čovek, poručnik, nadređeni, svesno žrtvovavo svoj život, pre toga ugled i čast da bi spasao bar jednog svog vojnika”, navodi se u sinopsisu.

Mladi glumac Marko Vasiljević (Stevan) izjavio je da mu je uloga kompleksna, ali da je tim veći izazov. “Moram puno da istražujem o liku. Tako veliki zadatak je podstrek. Ne plašim se i jedva čekam da počnemo snimanje”, rekao je on.

Vuk Jovanović (Aleksandar) rekao je da je lično vezan za priču jer je njegov pradeda bio major u bici na Ceru gde je i poginuo. “Za mene je to intiman odnos prema ovom filmu. A uloga je divno napisana, svaki glumac bi je poželeo”, dodao je on.

Ljubomir Bandović (komandant) istakao je da mu je čast da igra u filmu, koji je “kao slavska trpeza, kao pričest što se umetnosti tiče”. “Na nama je da proverimo da li smo dostojni te generacije i te priče o najsvetlijem momentu u istoriji srpskog naroda i srpske vojske”, rekao je on.

Nenad Okanović (redov Tasa) takođe je rekao da je ponosan što učestvuje u ovom filmu, a o svom liku je primetio da on opušta atmosferu, kao iskusan vojnik još iz Balkanskih ratova, koji jeste hrabar ali i zna kako da se preživi, nosi glavu u torbi ali je uvek spreman na neku šalu.

Radoš Bajić (Stevanov otac) izjavio je da je njegova uloga mala, ali značajna jer predstavlja “moralnu vertikalu srpstva”, a film je okarakterisao kao “veliki, nacionalno odgovoran i važan projekat koji zaslužuje podršku celog društva i države”.

“Ovaj film ima snažan patriotski, nacionalni aspekt. U okruženju se izdvajaju milioni evra da se kroz kinematografska dela afirmišu neke fabrikovane vrednosti i sporne ličnosti, da ne spominjem ime jednog generala. Naša država se hvali da ima suficit u budžetu, a dala je za ovaj film samo 50 miliona dinara”, ukazao je Bajić, dodajući da, sa druge strane, lokalne samouprave i pojedinci dobro reaguju i pružaju podršku koliko mogu.

Producentske izazove i planove novinarima su predstavili Maksa Ćatović, Petar Jočić i Uglješa Janković.

Direktor Avala filma Peter Dajko iz Češke izjavio je da se ta kuća uključila na osnovu odličnog scenarija. “Pomoć ovom projektu vidimo kao dobru priliku da se Avala film studio vrati u filmsku industriju i u srpsku kinematografiju”,  rekao je Dajko.

Direktor fotografije je Miloš Kodemo, scenograf Milenko Jeremić, kostimograf Ivanka Krstović, masker Marinela Spasenović.

*Foto: Fb

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r