• Search form

09.09.2009 | 10:09

Počinje Istanbulsko bijenale

Istanbul postaje 10. septembra centar savremene umetnosti, otvaranjem 11. Bijenala koje u glavnom programu predstavlja 70 etabliranih ili novootkrivenih umetnika iz 40 zemalja sa više od 120 projekata na temu “What Keeps Mankind Alive?” koja je više nego aktuelna i danas, 80 godina nakon što je Bertolt Breht (Bertolt Brecht) postavio pitanje o odnosu kriminala i buržoazije u “Operi za tri groša”.

Počinje Istanbulsko bijenale

Istanbul postaje 10. septembra centar savremene umetnosti, otvaranjem 11. Bijenala koje u glavnom programu predstavlja 70 etabliranih ili novootkrivenih umetnika iz 40 zemalja sa više od 120 projekata na temu “What Keeps Mankind Alive?” koja je više nego aktuelna i danas, 80 godina nakon što je Bertolt Breht (Bertolt Brecht) postavio pitanje o odnosu kriminala i buržoazije u “Operi za tri groša”.

Tema 11. Istanbulskog bijenala “What Keeps Mankind Alive?”, koji su osmislile četiri kustoškinje iz zagrebačkog kolektiva WHW, engleski je prevod pesme “Denn wovon lebt der Mensch?” iz Brehtove “Opere za tri groša” koju je napisao 1928. godine, tematizujući proces prvobitne akumulacije kapitala i beskompromisno osvetljavajući aspekte kapitalističke ideologije uopšte.

Bijenale bi trebalo da ukaže na istinitost Brehtove tvrdnje da je kriminalac kapitalista, kao što je kapitalista kriminalac, a ta teza izaziva zaprepašćujuću podudarnost njegovog i današnjeg vremena u smislu brzog ravoja liberalne ekonomije i dezintegracije društvenog uređenja.

Koncept 11. Istanbulskog bijenala, koji su osmislile Ivet Ćurlin, Ana Dević, Nataša Ilić i Sabina Sabolović iz WHW-a, ne predlaže povratak Brehtu kao klasiku koga bi trebalo ponovo otkriti i pokazati novim generacijama, već poziva na razmišljanje o prisustvu fenomena prošlosti u sadašnjosti i istraživanje mogućnosti umetničkog preispitivanja starih i otvaranja novih odnosa društvenog angažmana i estetskog gesta.

Prema navodima kustoškog kolektiva WHW (What, How & for Whom - Što, kako i za koga), pitanje “Šta čini čovečanstvo živim?” izgleda danas urgentnije i aktuelnije nego pre 80 godina, pa koncept 11. Bijenala služi kao motiv i okvir izložbe, dozvoljavajući umetnicima da odgovore na pitanje ekonomskih i društvenih zahteva današnjice.

Među 70 odabranih umetnika i kolektiva za glavni program Bijenala našlo se čak šestoro iz Hrvatske - Igor Grubić, Vlatka Horvat, Sanja Iveković, Siniša Labrović, David Maljković i Mladen Stilinović.

Sanja Iveković, koja je učestvovala i na Istanbulskom bijenalu 2010. godine, predstaviće četiri projekta, uključujući “Sunglasses”, koji podrazumeva radionice i razgovor sa ženama u sigurnim kućama u Istanbulu. Njihove životne priče o porodičnom nasilju, umetnica kombinuje sa reklamama za naočare za sunce poznatih brednova, podvlačeći jedan od najvažnijih problema današnice - nasilje nad ženama u porodici.

Iz regiona učestvuju, između ostalih, i Darinka Pop Mitić iz Beograda, kao i Muzej američke umetnosti Beograd, te Marko Peljhan iz Slovenije i Danica Dakić, koja živi i radi u Sarajevu i Diseldorfu, a predstaviće angažovanu video instalaciju “Isola Bella”, kojom će pružiti glas deci i mladima iz azila.

Posetioci Bijenala imaće priliku da vide i rad “Life” pokojnog južnokorejskog umetnika Nam Džun Pajka (June Paik), koji predstavlja njegove manipulacije naslovnim stranama poznatog magazina “Luife”.

Među učesnicima 11. istanbulskog bijenala su i KP Bremer (Brehmer), Hans-Peter feldman (Feldmann), Bureau d’études, decolonizing.ps, projekat Zeine Masri (Maasri) “Znaci konflikta: Politički posteri libanskog građanskog rata”, KwieKulik, Avi Mograbi, Societe realiste, Artur Zmijevski (Zmijewski).

Učestvuje i deset turskih umetnika i kolektiva, a predstaviće se i ruska umetnička grupa Chto delat? iz Sankt Peterburga, koja je, uz Darinku Pop Mitić i Katju Sander iz Danske, dobila jednu od tri ravnopravne nagrade prošlogodišnjeg, 49. Oktobarskog salona u Beogradu, održanog na temu “Umetnik - građanin / Umetnica - građanka” prema koncepciji Bojane Pejić.

Oktobarski salon predastavlja se i u pratećem programu, izložbom kamernog tipa “Beogradsko iskustvo” - svojevrsnim presekom od 2004. godine, kada je postao međunarodna izložba.

Na izložbi “Beogradsko iskustvo: Oktobarski salon” učestvuju Aleksandrija Ajduković i Maja Radanović, koje su izlagale na 45. Salonu, zatim Aleksandar Rafajlović i Marko Crnobrnja (46. OS), Zoran Naskovski i Art Fun Club (47. OS), ŠKART i Ivan Zupanc (48. OS) i Darinka Pop-Mitić, Ana Adamović i Dragoljub Raša Todosijević (49. OS).

Istanbulsko bijenale okupiće mnogobrojna značajna imena savremene umetničke scene, a organizatori očekuju gotovo 2.500 gostiju samo na otvaranju, uključujući kritičare, kustose, direktore muzeja i galerija, kao i novinare.

U organizaciji Istanbulske fondacije za kulturu i umetnost (IKSV), Bijenale se održava pod sponzorstvo Koç Grupe, koja je 2007. počela podršku toj međunarodnoj izložbi i nastaviće je sve do 2016.

Poseban program priređen je za decu, radi razvoja njihovog interesovanja za posete muzejima i galerijama, a organizovan je i edukativni program koji bi trebalo da im pruži osnove o umetnosti.

Vernisaž Istanbulskog bijenala je 10. i 11. septembra, a od 12. će biti otvoreno i za najširu publiku, pri čemu će svi studenti sa indeksom imati besplatan ulaz.

Glavne lokacije su Antrepo No. 3, bivše skladište duvana i grčka škola u Abide-i Hürriyet bulevaru, koja je zatvorena od 2003. godine i sada će prvi put biti prostor za umetnost.

Sajt Bijenala u Istanbulu je www.iksv.org/bienal

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r