• Search form

07.05.2019 | 03:32

Počinje 58. Bijenale u Veneciji

Počinje 58. Bijenale u Veneciji

Bijenale u Veneciji, najstarija međunarodna izložba vizuelne umetnosti, predstavlja u 58. izdanju, koje će zvanično biti otvoreno 11. maja dodelom nagrada, više od 80 umetnika na centralnoj izložbi “Da živite u zanimljivim vremenima”, kojom umetnički direktor Ralf Rugof pruža svojevrsni odgovor na brojna pitanja današnjice, opterećene krizama, previranjima, lažnim vestima i opštom nesigurnošću. Na 58. Bijenalu, koje počinje vernisažom od 8. do 10. maja, učestvuje i 90 nacionalnih paviljona, među kojima su ponovo i sve bivše jugoslovenske republike, kao i Kosovo, koje četvrti put samostalno nastupa.

Među umetnicima na centralnoj izložbi su i neki od veterana, kao što su Kristijan Markli iz SAD, dobitnik Zlatnog lava na 54. Bijenalu “Iluminacije” (2011), Rozmari Trokel, koja je predstavljala Nemačku 1999. godine, te umetnica Hito Stejerl, takođe iz Nemačke. Uz poznate umetnike nešto mlađe generacije (Jon Rafman, Neïl Beloufa, Avery Singer, Ed Atkins…), više od trećine učesnika centralne izložbe rođeno je 80-ih godina 20. veka ili kasnije.

Iako Rugof ističe da su umetnici izabrani iz celog sveta, primetno je skromno prisustvo umetnika iz Jugoistočne i Istočne Evrope. Najviše je američkih, a svega nekoliko je iz Jugoistočne i Istočne Evrope.

Na centralnoj izložbi nema umetnika sa ovih prostora, a zastupljeni su Andreas Lolis (1970) iz Albanije, koji živi i radi u Atini, te rumunska umetnica Andra Ursuta (1979), koja živi i radi u Njujorku. Nema ni umetnika ni iz Rusije, a među retkim autorima iz Istočne Evrope je Maria Loboda (1979) iz Poljske, koja živi i radi u Berlinu, te Žana Kadirova (1981) iz Ukrajine.

Među nacionalnim paviljonima je i ovoga puta nekoliko debitanata - prvi put će se predstaviti Alžir, Gana, Madagaskar i Pakistan, a Dominikanska Republika i Kazahstan prvi put imaju samostalne paviljone.

Ponovo na Bijenalu su i sve zemlje sa prostora bivše Jugoslavije – Bosnu i Hercegovinu predstavlja umetnica Danica Dakić projektom “Zenica – trilogija”, Hrvatsku Igor Grubić projektom “Tragovi nestajanja (u tri čina)”, Crnu Goru Vesko Gagović projektom “Odiseja”, Srbiju Đorđe Ozbolt projektom “Povratak gubitka memorije”, Sloveniju Marko Peljhan projektom “Here we go again…”, a Severnu Makedoniju Nada Prlja projektom “Subverzija u crvenom”. Kosovo će predstavljati prištinski umetnik Alban Muja projektom “Porodični album”.

Slovenački paviljon biće otvoren već 8. maja u 16 časova, hrvatski istog dana u 18 sati, a makedonski u 18.30.

Za 9. maj u isto vreme - u 14 sati, najavljeno je otvaranje paviljona Srbije u Đardinima i Kosova u Arsenalu, a u 18 časova 9. maja biće otvoren i Paviljon BiH.

Crnogorski paviljon biće otvoren 10. maja u 16 časova.

Naslov 58. Bijenala umetnosti “May You Live in Interesting Times" (Da živite u zanimljivim vremenima) je engleska fraza koja je dugo pogrešno citirana kao stara kineska kletva, a odnosi se na periode nesigurnosti, krize i previranja – na “interesantno vreme” kakvo je ovo koje živimo danas, kako je naveo u obrazlozenju koncepta Rugof, direktor londonske Hejvord galerije. “U trenutku kada digitalna diseminacija lažnih vesti i ‘alternativnih činjenica’ korodira politički diskurs i poverenje od kojeg on zavisi, vredno je pauzirati kada god je to moguće i preispitati naše referentne pojmove”, izjavio je Rugof povodom 58. Bijenala.

Prema njegovim rečima, naslov 58. Bijenala ne naglašava tu temu samu po sebi, već opšti pristup umetnosti i pogled na njenu društvenu funkciju, kako u pogledu zadovoljstva koje pruža, tako i u smislu kritičkog mišljenja.

Bijenale će zvanično biti otvoreno 11. maja ceremonijom dodele nagrada o kojima odlučuje žiri kojim predsedava Stephanie Rosenthal, direktorka Gropius Bau u Berlinu i umetnička direktorka Sidnejskog bijenala 2016.

U žiriju su i Defne Ayas iz Turske, trenutno kustoskinja V-A-C fondacije u Moskvi, Cristiana Collu iz Italije, generalna direktorka Nacionalne galerije moderne i savremene umetnosti u Rimu, Sunjung Kim iz Koreje, predsednik Fondacije Gvandžu bijenala, te Hamza Walker iz SAD, dugogodišnji kustos Čikaškog renesansnog društva, a trenutno izvršni direktor neprofitnog umetničkog prostora Laxart u Los Anđelesu.

Uz zvaničan program, 58. Bijenale umetnosti nudi više desetina pratećih izložbi i drugih programa, a biće otvoreno do do 24. novembra.

Na 57. Bijenalu umetnosti najboljim paviljonom proglašen je nemački sa projektom "Faust" umetnice Ane Imhof, a i Zlatnog lava na centralnoj izložbi Viva Arte Viva dobio je nemački umetnik Franc Erhard Valter.

Program vernisaža 58. Bijenala je u prilogu (pdf)

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r