• Search form

09.02.2012 | 22:02

Počeo 62. Berlinale

Berlinski filmski festival počeo je 9. februara francuskom istorijskom dramom “Zbogom moja kraljice” (Farewell My Queen) - prvim od 18 filmova u trci za Zlatnog medveda, koji će dodeliti žiri na čelu s britanskim rediteljem Majkom Lijem (Mike Leigh).

Počeo 62. Berlinale

Berlinski filmski festival počeo je 9. februara francuskom istorijskom dramom “Zbogom moja kraljice” (Farewell My Queen) - prvim od 18 filmova u trci za Zlatnog medveda, koji će dodeliti žiri na čelu s britanskim rediteljem Majkom Lijem (Mike Leigh).

Svečana ceremonija otvaranja 62. Berlinala prenošena je direktno na televiziji ZDF, a festival su otvorili nemački ministar za kulturu i medije Bernd Nojman (Neumann) i gradonačelnik Berlina Klaus Voverajt (Wowereit), direktor Berlinala Diter Koslik (Dieter Kosslick) koji je rekao da se mnogi filmovi u konkurenciji odnose na radikalne promene u današnjem svetu, menjaju perspektive i predstavljaju istoriju iz ugla samih učesnika.

Uz ekipu filma “Zbogom moja kraljice”, zvezde ceremonije bili su i članovi žirija na čelu sa Lijem (Anton Corbijn, Asghar Farhadi, Charlotte Gainsbourg, Jake Gyllenhaal, Mike Leigh, François Ozon, Boualem Sansal i Barbara Sukowa).

Prvo obraćanje žirija novinarima nagovestilo je nastavak trke evropskog i holivudskog filma i na 62. Berlinalu, koji će u glavnom programu prikazati ukupno 23 filma, uključujući pet van konkurencije.

Li je rekao da su evropski festivali kao što su Berlin, Kan i Venecija, omogućili da se stvori prostor za obračun manjih svetskih produkcija sa Holivudom koji, prema njegovom mišljenju, počinje da posustaje.

“Lično osećam, prvi put u životu, da je moguće sa malo više samopouzdanja reći da se neminovna dominacija Holivuda nad svetskim filmom smanjuje”, rekao je Li uoči novinarima u Berlinu.

Holivud je, ipak, i ove godine prilično prisutan, pa će tako počasnog Zlatnog medveda za životno delo dobiti Meril Strip (Meryl Streep), uz retrospektivu njenih najvažnijih filmova, zaključno sa “Čeličnom lejdi”, biografskim ostvarenjem o bivšoj britanskoj premijerki Margaret Tačer.

Tokom vikenda će na Berlinalu specijalnu projekciju imati rediteljski prvenac holivudske zvezde Anđeline Džoli (Angelina Jolie) “U zemlji krvi i meda”, drama o zabranjenoj srpsko-muslimanskoj ljubavi za vreme rata u Bosni, koja je izazvala kontroverzne reakcije u regionu. Film Džolijeve uskoro će početi da se prikazuje i u bioskopima u Bosni i Hrvatskoj, dok projekcije u Srbiji još nisu izvesne, a u Republici Srpskoj ih, kako stvari stoje, neće ni biti.

Jedini film iz regiona u programu “Panorama” je bioskopski hit “Parada” Srđana Dragojevića, koji je bio srpski kandidat za Oskara, a koprodukcija je Srbije, Makedonije, Hrvatske i Slovenije.

U dokumentarnoj sekciji "Panorame" biće prikazan i film "Marina Abramovic The Artist is Present" (Matthew Akers) o maratonskom performansu i retrospektivnoj izložbi Marine Abramović u Muzeju moderne umetnosti u Njujorku 2010. godine, koji je imao svetsku premijeru na nedavnom Sandensu.

Prvi film u takmičarskom programu, kostimirana istorijska drama Benoa Žakoa (Benoit Jacquot), sa nemačkom glumicom Dijanom Kruger (Diana) kao Marijom Antoanetom, naišla je na mlaku reakciju na novinarskoj projekciji.

Koslik je rekao da je izabrao film “Zbogom moja kraljice” za otvaranje 62. Berlinala delom zbog toga što povlači paralelu sa danas popularnim ustancima, uključujući “Arapsko proleće” i pokret “Occupy”.

“Prošla je godina od kako je (egipatski predsednik) Hosni Mubarak smenjen i sumnjam da su se njegovih i 48 poslednjih sati drugih despota razlikovali mnogo od vremena Marije Antoanete”, rekao je Koslik.

Radnja Žakoovog filma događa se tokom prvih revolucionarnih dana u julu 1789. godine, a prati događaje u kraljičinom okruženju - sve dok nije shvatila da je došao kraj.

U trci za Zlatnog medveda su i “Jayne Mansfield's Car” Bilija Boba Torntona (Billy Thornton), “Caesar Must Die” Paola i Vitorija Tavijanija (Paolo, Vittorio Taviani), “Home For The Weekend” Hans-Kristijana Šmita (Hans-Christian Schmidt), “Barbara” Kristijana Pecolda (Christian Petzold), “Captive” filipinskog reditelja Briljantea Mendoze (Brillante), nemačko-norveški “Gnade” Matijasa Glasnera (Matthias), švajcarsko-francuska koprodukcija “Sister” Ursule Mejer, nemačko-grčka “Meteora” Spirosa Stathoulopoulosa, kao i “Tabu”, koprodukcija Portugala, Nemačke, Brazila i Francuske, u režiji Migela Gomesa (Miguel).

Takmičarski program obuhvata i filmove “Just The Wind” (Bence Fliegauf), koprodukciju Mađarske, Nemačke i Francuske, francusko-senegalski “Aujourd´hui” (Alain Gomis), francuski “Coming Home” (Frédéric Videau), kanadski “Rebelle” (Kim Nguyen) i “A Royal Affair” (Nikolaj Arcel), koprodukciju Danske, Češke, Nemačke i Švedske, španski “Childish Games” (Antonio Chavarrías), te “Postcards From The Zoo” (Edwin), koprodukciju Indonezije, Nemačke i Kine. Biće prikazan i kineski “White Deer Plain” (Wang Quan'an).

Ukupno će 18 filmova u trci za Zlatnog medveda imati svetsku premijeru u Berlinu.

Među filmovima u glavnom programu, ali van konkurencije, su "Jako glasno i neverovatno blizu" Stivena Daldrija (Stephen Daldry) o 11. septembru, te kineski ratni ep “Cveće rata” Žanga Jimoua. Van konkurencije biće prikazani i britanski debitantski “Bel Ami” (Declan Donnellan, Nick Ormerod), kineski 3D “Flying Swords Of Dragon Gate” (Hark Tsui), kao i britansko-irski “Shadow Dancer” (James Marsh).

Specijalnu projekciju imaće i akcioni triler Stivena Soderberga (Steven Soderbergh) “Haywire”.

Sajt Berlinala je www.berlinale.de

*Foto: Berlinale

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r