• Search form

21.07.2019 | 00:47

Počeo 26. Palić, Grliću i Kljakoviću nagrada Lifka

Počeo 26. Palić, Grliću i Kljakoviću nagrada Lifka

Festival evropskog filma Palić svečano je otvoren 20. jula uručenjem nagrade “Aleksandar Lifka” hrvatskom reditelju Rajku Grliću i srpskom scenografu Miljenu Kljakoviću Kreki, koji su istakli značaj tog priznanja za izuzetan doprinos evropskoj kinematografiji, ali i samog festivala.

Uručujući nagradu Kljakoviću na krcatoj Letnjoj pozornici na Paliću, direktor FEF Palić Radoslav Zelenović rekao je da je uvek tvrdio da će - ako neko sa ovih prostora ikada dobije Oskara - to biti upravo Kreka.

Kljaković je zahvalio na priznanju i podsetio da je prošlo 26 godina od osnivanja Palićkog festivala, pa je “bilo i vreme da jedan filmski scenograf dobije ovu nagradu”.

“Zahvaljujem svima koji su odlučivali o ovoj nagradi, svima koji su prepoznali veliki trud i veliki rad, kvalitet pre svega i značaj filmske scenografije”, rekao je Kljaković u čiju je čast prikazan 20-minutni dokumentarni film “Magija scenografije” Slobodana Ivetića.

Radoslav Zelenović i Miljen Kljaković Kreka

Publika 26. Palića imala je priliku da vidi i kolaž inserata iz Grlićevih filmova, kao i dokumentarni snimak u kojem autor filmova “Samo jednom se ljubi”, “U raljama života”, “Karaula”, “Ustav republike Hrvatske”… govori o studijama u Pragu i divnom odnosu profesora koji su im dali slobodu u radu.

Predsednik festivalskog Saveta akademik Dušan Kovačević istakao je da je Grlić  “hrvatski, jugoslovenski i evropski reditelj” i “jedan od onih ljudi koji o bivšoj zemlji priča onako kako je bilo”.

“Radio je sa mnogim ljudima iz te Jugoslavije koja se danas ne pominje često. Danas je taj pojam zamenjen rečju region. Gde si rođen? U regionu”, naveo je Kovačević.

Pominjući Grlićevo obećanje sebi iz mladosti da će u životu napraviti samo sedam filmova, a zapravo se sprema za 12. film, Kovačević je rekao da “mlad čovek priča svašta”. Grlić je “sada u najboljim godinama i najbolje radi. Ja mu želim sve najbolje i da se uskoro vidimo ovde sa novim filmom”, poručio je Kovačević uručujući nagradu Grliću.

Grlić je zahvalio publici na dolasku, velikom aplauzu koji je dobio, ali i na tome što gleda filmove.

“Hvala Dušku za ovakav uvod. Od ovakvog čoveka ovakve reči. Hvala ovom festivalu. Od ovakvog festivala čovek dobije priznanje jednom, zahvaljujem i puno mi to znači”, rekao je Grlić, koji je imao i jednu privatnu poruku za Kovačevića, sa kojim je pre tridesetak godina plovio i ronio oko Lastova. “Našeg zadnjeg leta sam mu ostavio peraje i masku. Ja sam očekivao uz ovu nagradu i peraje. Napraviću još jedan film samo da se dokopam te maske”, poručio je Grlić, koji je i proglasio 26. FEF Palić otvorenim.

Festivalski program počeo je filmom “Slava i bol” Pedra Almadovara, za koji je Antonio Banderas dobio ranije ove godine u Kanu nagradu za najbolju mušku ulogu, a priča je o mladom reditelju koji preispituje sve izbore koje je donosio u životu dok mu se svet ruši, a sadašnjost i prošlost prepliću.

Almodovarov film je prikazan u Glavnom programu van konkurencije za nagrade, za koje se takmiči devet naslova u izboru Nenada Dukića.

Palićki festival oprostio se na svečanom otvaranju i od svoje nekadašnje dugogodišnje predsednice Saveta Milene Dravić, slavne glumice koja je 2018. godine bila počasni gost, a to joj je bio i poslednji nastup u javnosti.

Uz snažan aplauz prikazan je snimak plesa Milene Dravić sa britanskim glumcem Brajanom Koksom, dobitnikom nagrade "Lifka". Snimak je napravio Radoslav Zelenović mobilnim telefonom jedne večeri u Maloj gostioni.

Publici se obratila i zamenica subotičkog gradonačelnika Timea Horvat, koja je istakla značaj FEF Palić kao “kulturne manifestacije prvog ranga”, zahvaljujući kojoj su u Subotici u proteklih četvrt veka boravili najveći evropski sineasti.

“Festival svake godine okupi između 20 i 25.000 ljudi, dolazi preko 200 filmskih profesionalaca, više od stotinu novinara…”, navela je Timea Horvat, ističući da FEF Palić, pored bogatog programa, ima i edukativni karakter, u okviru kojeg se edukuju mladi ljudi, budući filmski stvaraoci.

Ističući i da je Subotica i ove godine podržala FEF Palić i da mu to, uz podršku Republike i Pokrajine daje finansijsku stabilnost, Timea Horvat je napomenula da je u nekoliko poslednjih godina značajno poboljšana i  filmska infrastruktura, a obećala je da će Subotica i “ubuduće sa zadovoljstvom biti podrška festivalu koji je nesumnjivo zaštitni znak” tog grada.

Timea Horvat

I pomoćnica ministra kulture i informisanja Ivana Dedić istakla je dugogodišnju podršku Ministarstva kulture Palićkom festivalu koji je, kako je podsetila, nastao u teškim vremenima, kada su sa mape kulturnih dešavanja nestali veliki festivali bivše države, kada su nastupale ekonomske sankcije koje su posebno pogodile međunarodnu kulturnu razmenu i kada je u ratnim vremenima kinematografija bila u teškom položaju.

“Palićki festival bio je mesto okupljanja filmskih stvaralaca i smotra filmskog stvaralaštva naredne dve i po decenije. Ovde su nastupali najznačajniji umetnici srpskog i evropskog filma, a publika je imala priliku da se upozna sa najnovijim značajnim filmskim ostvarenjima. To jeste uspeh. To dokazuje i posebno priznanje koje je dobio pre dve godine kada je uvršten među pet najboljih manifestacija ove vrste u Evropi”, istakla je Ivana Dedić, čestitajući publici na vernosti Palićkom festivalu i zahvalivši organizatorima na trajnom pregalaštvu.

Ivana Dedić

Program 26. Palića predstavili su selektor Nenad Dukić i programski direktor Miroslav Mogorović, a tokom poduže ceremonije predstavljeni su i žiriji Glavnog programa i takmičarske selekcije Paralele i sudari, kao i međunarodni žiri kritike FIPRESCI.

Palićki festival nudi u 26. izdanju ukupno više od 130 filmova, podeljenih u 12 programskih celina, uključujući predfestivalske programe.

Drugog festivalskog dana, 21. jula, u okviru Glavnog programa biće prikazani francuski film “Jadnici” Lađa Lija i slovenački “Neću da budem luzerka” Urše Menart.

U okviru programa Paralele i sudari biće prikazani mađarski film “Ruben Brandt, kolekcionar” Milorada Krstića i poljski “Kler” Vojcega Smarzovskog, te “Zelena laž” (Werner Boote) u selekciji Eco Dox, “Juče” Denija Bojla u programu Velikani evropske kinematografije, te autobiografski dokumentarac proslavljene francuske rediteljke Anjes Varde “Varda od Anjes” u okviru selekcije Novi evropski dokumentarni film.

Prošle godine, 25. Festival evropskog filma Palić završen je pobedničkim filmom Berlinala “Ne dodiruj me” rumunske autorke Adine Pintilije, nakon svečanog uručenja nagrada i još jednog apela za podršku toj manifestaciji koja afirmiše kinematografije zemalja Evrope. Jubilarni Palić zvanično je zatvorila proslavljena glumica i dotadašnja predsednica festivalskog Saveta Mira Banjac, koja je na otvaranju predala dužnost Dušanu Kovačeviću.

Zlatni toranj 25. Palića dodeljen je belgijsko-holandskom filmu “Devojka Lukasa Donta, koji je proglasila najboljim i publika. Za najbolju režiju nagrađen je Rasmus Kloster Bro za danski film “Krtica”, a specijalno priznanje dobio je španski film “Karmen i Lola” rediteljke Aranče Ečevarije.

Deo programa 26. Palićkog festivala, koji organizuje Otvoreni univerzitet Subotica, biće tradicionalno prikazan i u bioskopu Fontana na Novom Beogradu.

Festivalski sajt je palicfilmfestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org

*Foto: Ivica Vojnić

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r