• Search form

04.10.2019 | 16:23

Počelo snimanje filma o Svetozaru Miletiću

Počelo snimanje filma o Svetozaru Miletiću

Snimanje dugometražnog igranog filma o nekadašnjem političaru, gradonačelniku Novog Sada i advokatu Svetozaru Miletiću (1826-1901) i njegovoj borbi za prisajedinjenje Vojvodine Kraljevini Srbiji počelo je 4. oktobra u Beogradu, u režiji Darka Bajića, u prisustvu ministra kulture i informisanja Srbije Vladana Vukosavljevića i predsednika vojvođanske vlade Igora Mirovića.

Povodom početka snimanja tog filma radnog naslova “Svetozar Miletić”, prema scenariju Milovana Vitezovića, Vukosavljević je istakao da su Svetozar Miletić, zet Jaša Tomić i ćerka Milica Tomić “trijada ljudi koji su svojim simboličkim i faktičkim postipanjem dali najsnažnije obeležje prve polovine 20. veka”.

“Bilo da je reč o ulozi žene u srpskoj istoriji i politici, bilo da se radi o zajedničkoj povezanosti, radi se o jednom pansrpskoj ideji koja je aktuelna i danas, ako ne u političkom onda bar u kulturno-istorijskom smislu”, rekao je Vukosavljević novinarima u Muzeju nauke i tehnike, povodom prve klape filma čiji su producenti “Zillion film” i “Košutnjak film”, a budžet je 1,2 mliona evra.

Vukosavljević je ocenio da je film o Svetozaru Miletiću, koga će igrati Ljubomir Bandović, trebalo da bude snimljen odavno, a zasluge za taj projekat pripisao je Miroviću.

“Gospodin Mirović je bio spiritus movens ovog prjekta. Lako je bilo složiti se i naći sredstva kada su ideje dobre, kada postoji kritična masa dobre volje i energije. Ovo je priča o jednoj od najznačajnijih ličnosti u istoriji Srbije”, rekao je Vukosavljević, navodeći Miletićeve vizije o značaju ujedinjenja srpstva i njegov pregalački nacionalni rad, kao i Miličinu borbu za prava žena i ukupni angažman Jaše Tomića.

Prema rečima Vukosavljevića, taj “značajan kulturno-istorijski projekat poveren je majstorima posla, za koje Ministarstvo kulture i informisanja smatra da će ga uraditi na hvale vredan način. Oni su u simboličkom smislu dobili kulturno-istorijsko blago da ga otkriju, očiste, ukrase i predstave ovom naraštaju”.

Predsednik Vlade Vojvodine Igor Mirović istakao je da je projekat pripreman dve godine i izrazio zadovoljstvo što se konačno snima film “o životu znamenitih Srba takozvane stare Vojvodine koji su svojim radom, svojom žrtvom napravili temelje moderne srpske Vojvodine i bili lučonoše u kulturi, obrazovanju i drugim oblastima važnim i za naš današnji život”.

“Imaćemo priliku da prvi put na velikom platnu vidimo jednu priču iz pomalo zaboravljene istorije Vojvodine, samim tim i istorije Srbije, što me čini uzbuđenim, ali i odgovornim kao jednog od inicijatora projekta”, rekao je Mirović.

Milovan Vitezović rekao je da političke okolnosti u njegovom scenariju čini buna iz 1848. godine.

“U tom pokretu se prvi put pojavio Svetozar Miletić kao politički činilac. Osnovao je pokret 'Omladina srpska', koji je Srbe učinio svesnim svoga porekla, nasleđa i svoje budućnosti. U toj generaciji je i pesnik Jovan Jovanović Zmaj, njegov kum i podrška. Tu je i period hercegovačkog ustanka (Nevesinjska puška) i srpsko-turski rat, koji Svetozar provodi na najstrašniji način - u tamnici, utamničen od Austrougarske kako ne bi podigao ustanak u Vojvodini”, ispričao je Vitezović. Kako je dodao, ta epoha mu kao autoru nije strana, radio je televizijske serije “Vuk Karadžić” i “Šešir profesora Vujića”, a napisao je i roman “Svetozar” koji treba da izađe iz štampe.

“Ako u nekom vremenu bude para, može da se snima i serija jer je već ispisana”, rekao je Vitezović.

Darko Bajić je izjavio da je kao reditelj dobio sjajan tekst koji su zatim Kosta Peševski i on dramatizovali.

“Tema je inspirativna, a priča podseća na savremena dešavanja. Ništa se nije promenilo. Balkan stoji tamo gde stoji i interesi velikih sila su isti. Mislim da će ovaj film podstaći mladu generaciju da počne da razmišlja o vremenu i istoriji i da, nadam se, pokuša da razreši ovaj čvor na Balkanu”, rekao je Bajić.

Ipak, kako je naglasio, ovo je “prvenstveno film, spektakl, istorijska drama, ali i melodrama i ljubavna priča, sa puno emocija”.

“To je drama o nepokolebljivoj čovekovoj veri u svoje ideale. Priča o borcu koji traži pravdu za svoj narod, ali i o uticaju moćnih da prekrajaju istoriju. Film je ispričan kroz vizuru Svetozareve ćerke Milice, koja ne samo što je očuvala ideale svog oca, već je bila jedna od pionirki u borbi za emancipaciju žena. Njena perspektiva donosi slojevitije i dublje razumevanje epohe i društvenih odnosa 19. veka koji predstavljaju temelje moderne srpske države”, rekao je Bajić.

Opisujući Milicu kao istinsku heroinu, istakao je da je ona svojom snagom uspela da prevaziđe ne samo svoje intimne sukobe već i lokalne političke igre koje su nastojale da ponište ono za šta se zalagao Svetozar Miletić.

Uz Ljubomira Bandovića u naslovnoj ulozi, u filmu igraju i Anja Pavićević (mlada Milica) i Katarina Žutić (Milica u kasnijem periodu). Jašu Tomića igraće Andrija Kuzmanović i Nikola Ristanovski, dok će Žarko Laušević biti Jovan Jovanović Zmaj. U ekipi je oko stotinu glumaca - Ana Franić, Milan Karadžić, Radovan Vujović, Dragan Petrović Pele, Arpad Mesaroš, Atila Girić, Jovan Ristovski i drugi.

Direktor fotografije je Zoran Jovanović Žofr, scenograf Dejan Aranđelović, kostimograf Boris Čakširan.

Producent je Lazar Ristovski, izvršni producent Zoran Janković, urednik filma Slobodan Terzić.

Snimanje u Beogradu, Novom Sadu, Sremskim Karlovcima, Vršcu, Subotici i Somboru trajaće sedam nedelja, a premijera je planirana za maj 2020. godine u Novom Sadu.

Film su podržali Pokrajinska vlada Vojvodine, Filmski centar Srbije, Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, Grad Novi Sad i više od 30 gradova i opštine u Vojvodini, kao i Odbor za obeležavanje značajnih datuma u Republici Srbiji.

*Foto: MKI

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r