• Search form

22.10.2009 | 11:51

Počeli 29. Borini dani

Predstavom Jugoslovenskog dramskog pozorišta "Tako je moralo biti", u režiji Egona Savina, prema tekstu Branislava Nušića, 21. oktobra u Vranju počeli su 29. Borini pozorišni dani, a ministar kulture Srbije Nebojša Bradić, svečano otvarajući taj festival posvećen velikom srpskom dramskom piscu Bori Stankoviću, rekao je da je potrebno stvoriti ambijent u kojem će takvi pojedinci biti ponovo mogući.

Počeli 29. Borini dani

Predstavom Jugoslovenskog dramskog pozorišta "Tako je moralo biti", u režiji Egona Savina, prema tekstu Branislava Nušića, 21. oktobra u Vranju počeli su 29. Borini pozorišni dani, a ministar kulture Srbije Nebojša Bradić, svečano otvarajući taj festival posvećen velikom srpskom dramskom piscu Bori Stankoviću, rekao je da je potrebno stvoriti ambijent u kojem će takvi pojedinci biti ponovo mogući.

Ističući da je Stanković jedan od najvećih sinova Vranja, koji je glas o tom gradu i kraju proneo širom zemlje i čije je delo prevedođeno i izvođeno i u svetu, Bradić je rekao da je 29. festival dobra prilika da se u izmenjenom konceptu sagleda njegovo delo iz jednog drugačijeg ugla.

Ukazao je da, pritom, ne treba zaboraviti da je Stankovićevo delo ugrađeno u individualne i institucionalne napore kulture da bude svoja, da tako čuva nacionalni identitet i da kao takva ostane deo naših nastojanja za budućnost.

“Na nama je da stvaramo ambijent u kome će ovakvi pojedinci kakav je bio Bora Stanković, biti ponovo mogući”, rekao je Bradić pred više od 400 gledalaca u Pozorištu “Bora Stanković”, u kojem će 29. Borini dani
biti održani do 26. oktobra pod sloganom "Ženska stvar?", odnosno na temu emancipacije žena u konzervativnom društvu.

U okviru pratećeg programa, direktor JDP-a Branko Cvejić svečano je otvorio izložbu “Mira Stupica - 60 godina stvaralaštva” autorke Ksenije Šukuljević Marković, koju je za tu priliku ustupio Muzej pozorišne umetnosti Srbije. Tom prilikom ekskluzivno je prikazan insert iz dokumentarnog filma realizovanog u čast 60 godina JDP-a, čiji je nezaobilazni deo i Mira Stupica.

Nakon predstave JDP-a “Tako je moralo biti”, glumac Predrag Ejdus rekao je da “ne određuju teme kvalitet festivala, već selektorski koncept”, izražavajući nadu da će biti i oštriji nego ranijih godina.

“Ukoliko se ovaj festival sa novom koncepcijom, pokaže dobro, a u Vranju ima odlične publike koja zna šta je dobro pozorište, siguran sam da će predstave biti pune. Jer, to je zaista kriterijum kvaliteta”, rekao je Ejdus.

Ovogodišnje izdanje Borinih pozorišnih dana rezultat je koncepcijskog i organizacionog zaokreta u odnosu na prethodna izdanja festival, a izbor predstava za glavni i prateći program sačinio je Umetnički savet u čijem su sastavu radili Ivan Medenica, Ksenija Radulović i Željko Hubač.

Publika će 22. oktobra imati priliku da, u okviru glavnog programa, vidi još jednu predstavu JDP-a - “Švabicu” Laze Lazarevića, u režiji Ane Đorđević.

Dve predstave izvešće i beogradski Atelje 212 - “Pomorandžinu koru” Maje Pelević, u režiji Gorana Markovića i “Mušku stvar” F.K. Kreca, u režiji Miloša Lolića, a u glavnom programu učestvuje i užičko Narodno pozorište predstavom “Došljaci” Milutina Uskokovića, u režiji Aleksandra Saše Lukača, te vranjsko Pozorište “Bora Stanković”, domaćin festivala, koje će izvesti “Prljave ruke” Žan Pol Sartra, u režiji Miloša Jagodića.

Šestodnevni program u znaku je devize “Manje, a više” koja ukazuje na nameru organizatora i selektora da, na uštrb kvantiteta, poboljšaju kvalitet te manifestacije koja prvi put ima i bogat prateći program, a pritom neće koštati poreske obveznike ni dinara, jer je, prema rečima direktora vranjskog pozorišta “Bora Stanković”, celokupan budžet obezbeđen od sponzora i donatora.

Za glavni program odabrano je šest predstava koje su se “umetničkim dometima istakle u ovogodišnjoj domaćoj pozorišnoj produkciji”, prema oceni Umetničkog saveta.

Prema izboru publike, i ove godine će biti dodeljene nagrada za najbolju predstavu i nagrada za najboljeg glumca/glumicu, a sponzori su BAT i Komercijalna banka.

Festival “Borini pozorišni dani” nastao je na inicijativu dugogodišnjeg upravnika i reditelja vranjskog pozorišta “Bora Stanković” Radoslava Radivojevića, uz podršku tada malobrojnih istomišljenika i vranjanske privrede u čast jednog od najznačajnih srpskih pisaca.

Manifestacija je, u međuvremenu, postala značajno kulturno obeležje Vranja i domaće pozorišne umetnosti, a do sada je prikazano 450 pozorišnih predstava, iza kojih je 190 dramskih pisaca i 150 reditelja.

Vranjsko Pozorište “Bora Stanković” jedan je od najstarijih srpskih tuatara, a prva predstava postavljena je u njemu daleke 1896. godine.

Sajt festivala je www.pozoriste-vranje.org.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r