• Search form

09.09.2012 | 11:16

Pobednici konkursa Boka AIR

Pobednici konkursa Boka AIR

Japanski arhitekta Tomohiro Hata iz Kobea pobednik je međunarodnog nagradnog arhitektonskog konkursa za idejno rešenje umetničkog naselja Boka Artist Residence u Boki Kotorskoj, koji je organizovao arhitektonski studio Sinestezia iz Beograda.

U konkurenciji 30 radova iz 17 zemalja, pristiglih na konkurs, drugo mesto osvojio je arhitektonski tim iz Ljubljane (Ziga Misjak, Vesna Lenart, Jana Petković), dok je treće mesto osvojio arhitektonski tim sa Tajvana (Kuan-yi Ho, Kuan-chi Feng, Pei-chi Chen, Chun-ren Shih), saopštio je biro Sinestezia.

    Pobedničko rešenje - Stone Terrace

Boka Artist Residence zamišljen je kao podsticajno mesto za sve oblike aktivnosti koje uključuju teoriju vizuelne umetnosti, arhitekturu, dizajn, književnost, muziku, nove medije, kulturnu produkciju, kao i nauku. U skladu s tim, projektni zadatak je pred takmičare postavio zahtev da se na lokaciji koja predstavlja inspirativan mediteranski ambijent sa izuzetnim prirodnim okruženjem i pogledom na Bokokotorski zaliv (6 kilometara od Herceg Novog, iznad Zelenike), urbanistički i arhitektonski osmisli nekoliko celina.

Glavni objekat naselja planiran je za zajedničke aktivnosti ishranu i sastajanje, forum, baštu i pešačku stazu, čija je funkcija da ostvaruje misiju projekta i kreira uslove za dinamičnu atmosferu i otvorenost, društvenu interakciju i saradnju unutar novog konteksta. Druga celina sastavljena je od osnovnih jedinica, malih kuća za smeštaj, i predviđena je za ličnu autonomiju i nesmetani rad posetilaca.

Pobednik Tomohiro Hata živi i radi u Kobeu, gde je osnovao arhitektonski biro koji je realizovao više nagrađenih projekata, od kojih i Complex House za koji je dobio prestižnu nagradu WAN House of the Year Awards 2011.

Pobednički rad “Stone Terrace” je arhitektonsko urbanistička celina koja predstavlja jedinstven, ali u isto vreme i nenametljiv prizor.

Oslanjajući se na upotrebu kamena, objekti uprkos svom savremenom dizajnu ostavljaju utisak kao da su se oduvek nalazili u tom prirodnom okruženju. Taj krajnji rezultat postignut je ne samo upotrebom kamena, već i strategijom korišćenja izohipsi terena. Prateći njihov tok, autor je kreirao urbanističko rešenje koje odstupa od ortogonalnog, kreirajući organsku i uzbudljivu celinu, koja se oslanja na ono što je već prisutno i sasvim prirodno.

Izohipse i prirodan nagib terena, poslužile su i za formiranje osnove svih objekata, kao i pešačke staze, čime je ostvarena raznovrsnost objekata, dok je pešačka staza dobila karakter šumskog puta, uvek nepredvidljivog i zanimljivog za šetnju.

Osnovna celina, namenjena zajedničkim aktivnostima, predstavlja složenu slojevitu kompozicija. Svaki njen deo poseduje terasu sa koje se pruža poseban pogled na more, a taj prizor je omogućen i iz bazena okruženog vegetacijom, koji takođe prati nagib lokacije.

Glavni objekat, forum i bazen postavljeni u centru lokacije, formirani su na osnovu karakteristika terena. Kućice za individualni smeštaj organski raspoređene, stvarajući utisak kao da su prirodan deo okruženja. S pogledom na zaliv, pešačka staza prirodnim tokom povezuje ceo prostor, ali i prevazilazi tu funkciju komunikacije, predstavljajući dodatan elemenat koji doprinosi interakciji, druženju i susretu posetilaca.

Svi elementi programa iz konkursnog zadatka predviđeni za glavni objekat su ostvareni, pri čemu je praćenjem slojevite strukture terena izbegnuta visina objekta koja bi remetila gotovo savršeno uklapanje u okruženje. Bazen i forum gotovo da urastaju u prirodne odlike lokacije, bogate zelenilom. Ceo kompleks, zahvaljujući tome, zahteva minimum građevinskih intervencija.

Zahtevne smernice projektnog zadatka da sve kućice za individuani smeštaj (ukupno 20) budu različitog oblika i forme kako bi se izbegao turistički kompleks bungalovskog tipa, postignut je takođe strategijom praćenja izohipsi terena. Koristeći raznovrsnost tih geografskih odlika za osnovu svake kuće, ostvarena je njihova međusobna različitost, tako da ne postoji nijedna identična samostalna jedinica. Terasa svake kućice sa pogledom na zaliv predstavlja još jedan inspirativan ambijent za umetnost i prijateljstvo.

Pobednici konkursa za Boka Artist Residence će boraviti u berlinskom Glogau AIR, na osnovu sporazuma biroa Sinestezia sa tim rezidencijalnim programom za umetnike iz celog sveta.

Članove međunarodnog žirija činili su Colin Fournier, dobitnik RIBA 2006, Paul Alezraa, direktor Lordculture konsultantske kuće iz Pariza koja razvija programe za kulturne institucije širom sveta, zatim Irene Pascual, direktorka Glogau artist rezidensa iz Berlina, Slobodan Popović, direktor Agencije za razvoj i izgradnju Herceg Novog, Milica Lopičić, arhitekta iz Beograda i član upravnog odbora nevladine organizacije Expeditio iz Crne Gore, te Dubravka Sekulić, arhitekta i teoretičarka iz Beograda i Ana Zatezalo Schenk, osnivačica Sinestezije i asistent na Tehničkom univerzitetu u Berlinu.

Žiri je ocenjivao radove na osnovu sledećih kriterijuma: arhitektonsko-oblikovnog rešenja, ispunjenja projektno-prostornih i funkcionalnih zahteva u odnosu na planirane aktivnosti krajnjih korisnika i uklopljenosti urbanističkog rešenja u postojeće okruženje. Prilikom evaluacije radova uzeta je u obzir i racionalnost i ekonomičnost predloga, upotreba materijala zastupljenih u regionu i poštovanje načela održivog razvoja u celini.

Sinestezia je arhitektonski biro sa sedištem u Parizu i kancelarijom u Beogradu, koji je 2004. osnovala Ana Zatezalo-Schenk. Od osnivanja je realizovao različite vrste projekata, uključujući i učešće na brojnim konkursima za urbanističke projekte u Srbiji: Beogradu (Blok 65, Blok Kalemegdan, Kalenić itd) i  Kraljevu, zatim u Rusiji (Moskva), Grčkoj (Atina, Solun), Crnoj Gori (Herceg Novi), kompleks Kaštel u Banjaluci...

Studio Sinestezia je, između ostalog, realizovao 2008. projekat hotela “Nobel” na Andrićevom vencu u Beogradu, čiji je završetak izgradnje planiran do kraja 2012. godine, a ušao je u lanac “Design Hotels”.

Biro Sinestezia je učestvovao i na brojnim izložbama i manifestacijama, uključujući Bijenale arhitekture u Veneciji, u okviru postavke grada Beograda, zatim izložbu dizajnera Istočne Evrope u Berlinu, prvo Arhitektonsko bijenale u Pekingu, Bijenale u Istanbulu, kao i izložbu Syn-athrosis u Atini.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r