Pobednici 9. Animanime
Velika nagrada Zlatni štift devetog međunarodnog festivala animiranog filma Animanima u Čačku dodeljena je filmu “Moje drago telo” francuskog reditelja Kalvina Antoana Blandena o detetu koje, posle tragičnog događaja, nalazi utočište u alternativnoj stvarnosti.
Pobednički film devete Animanime, koja je završena 13. septembra, animirani je rad u 3D tehnici koji, kako je naveo žiri, na vrlo sugestivan način govori o drami deteta koje posle jednog tragičnog događaja nalazi utočište u alternativnoj stvarnosti, u kojoj je njegova majka i dalje prisutna.
Specijalnu nagradu žirija dobila je Aliks Dankan sa Novog Zelanda za film “Čuvar plime”.
Žiri je dodelio i tri posebna priznanja - Petri Zlonogi iz Hrvatske za film “Glad”, Frederiku Bonpapi iz Velike Britanije za “Lajt motiv” i Polu Kabonu iz Francuske za film “Oluja pogađa jaknu”.
Glad
Nagradu publike, na osnovu glasova posetilaca, dobio je francuski autorski tandem Nikolas Pavlovski i Vinšlus Vensan Parono za tragikomičnu skasku rađenu u crno-beloj tehnici “Pametni majmun”.
Na devetoj Animanimi u Domu kulture u Čačku prikazano je od 10. septembra više od 140 filmova u osam programskih celina, a u takmičarskom programu bilo ih je 40 filmova iz 20 država.
Pametni majmun
O nagradama i priznanjima odlučivao je međunarodni žiri koji su činili kineska autorka Hefang Vei, koja već duže vreme živi u Francuskoj i radi u čuvenom studiju animacije Folimaž u Valensu, italijanski dizajner zvuka Stefano Saso, predavač na katedri za nove medije na Akademiji lepih umetnosti u Maćeratiju, te austrijski reditelj Tomas Renoldner, koji vodi studio za animaciju na Akademiji lepih umetnosti u Beču.
Među autorima filmova u konkurenciji za nagrade bila su i poznata imena globalne animacijske scene, kao što su Konstantin Bronzit, Mihaela Pavlatova, Adam Eliot, Andreas Hikade, Pjotr Dumala… Deveti festival Animanima predstavio je i niz autora mlađe generacije, među kojima je i Kineskinja Jukai Du, čijim je filmom “Put napolje” Animanima i otvorena.
Posebni festivalski programi bili su okrenuti ove godine istraživanjima dometa autora iz zemalja Centralne Evrope, bilo da se radi o nezavisnoj sceni, školama ili specijalizovanim platformama za razvoj i unapređenje animacije.
(SEEcult.org)