• Search form

08.06.2019 | 23:52

Pobednici 29. Animafesta

Pobednici 29. Animafesta

Gran pri 29. Svetskog festivala animiranog filma – Animafest u Zagrebu osvojio je u dugometražnoj kategoriji mađarski film “Ruben Brandt, kolekcionar” (Ruben Brandt, Collector) Milorada Krstića, dok je u kratkometražnoj pobedio poljski “Kisela kiša” (Acid Rain) reditelja Tomeka Popakula, saopšteno je 8. juna na ceremoniji dodele nagrada u Kinu Tuškanac, nakon više od 400 filmova i brojnih pratećih događaja održanih u proteklih šest dana.

Prema odluci žirija takmičarskog programa dugometražnog filma, koji su činili Frank Gladstone, Dina Goder i Dalibor Barić, “Ruben Brandt, kolekcionar” poigrava se pojmom likovne umetnosti.

“Ova zabavna i neobična perspektiva je pođednako satirična i puna poštovanja za klasičnu umetnost oko koje se priča okreće”, naveo je žiri koji je dodelio nagradu Krstićevom filmu za “izvrsno osmišljeno detektivsko tkivo, pažljivo promišljeno, odlično napisano te začinjeno maštovitom režijom, eklektičnom muzikom i smislom za dizajn koji je hrabar i koji se ne oslanja na već viđeno”.

Posebno priznanje žirija dodeljeno je francusko-belgijsko-luksemburško-kambodžanskom filmu “FunanDenisa Doa, koji je u pogledu teme i atmosfere potpuno drugačiji od pobedničkog Krstićevog filma. “Smeštena u vreme vladavine terora Crvenih Kmera, ovo je dirljiva priča o ljubavi, gubitku, žrtvovanju, želji za preživljavanjem i ljudskoj sposobnosti za dobro i zlo, dana kroz očište jedne porodice, a posebno majke po imenu Chou. Ujedno nas podstiče da se setimo tih užasnih vremena, da ne zaboravimo i ne ponovimo istu nehumanost”, poručio je žiri.

"Kisela kiša”, u produkciji kuće Animoon, proglašena je najboljim kratkim animiranim filmom uz obrazloženje da je to film koji “vodi na neke ekstremne pustolovine na način koji je katkada neugodan, ali uvek upečatljiv”. “Autor je kreirao složenu i uverljivu središnju protagonistkinju i omogućio nam da se poistovetimo s njenim riskantnim traganjem za intenzitetom i doživljajem”, naveo je u obrazloženju žiri, koji su činili Boris Labbé, Ruth Lingford, Michaela Müller, Tünde Vollenbroek i Chen Xi.

Članovi žirija dodelili su i priznanja - Boris Labbé nagradio je kanadski film “Bez predmeta” (No objects) Moïa Jobin-Paré, jer “koreografiše različite svakodnevne pokrete na vrlo taktilan način”. “Površina filma takođe snima i superponira animatorove vlastite pokrete grebanja i slikanja, što čini jedinstveni audiovizualni doživljaj”, poručio je Labbé.

Ruth Lingford nagradila je ruski “Pet minuta do mora” (Five minutes to sea) Natalije Mirzoyan, jer je reč o “predivno razmotrenom i duboko proživljenom humanističkom filmu”. “Autorka nas podseća na to šta to znači biti dete i na subjektivnu elastičnost vremena”, navela je Rurh Lingford.

Ceremonija dodele nagrada, Animafest 2019, foto: Srećko Niketić

Michaela Müller je posebno priznanje uručila britansko-francuskom filmu “Razmirica” (Roughhouse) Jonathana Hodgsona koji se zauzima za solidarnost među prijateljima, čak i kada testiraju granice strpljenja. “Na temelju onoga što su naučili iz detinje igre koja je krenula po zlu, oni pronalaze snagu da pomognu jedini drugima i suprotstave se nasilniku. Vešta dramaturgija i pripovedanje omogućuju nam da se poistovetimo s likovima i saosećamo s njima”, napisala je Mićaela Müller.

Tünde Vollenbroek odabrala je, pak, tajvanski film “Si So Mi” Xu-Zhana Zhanga, uz obrazloženje da ga ubraja “među jednostavne užitke u životu”, a privukao ju je njegov “zaigrani dizajn”, te neobični likovi i morbidni ritual, koji ga čine iznenađujućim.

Chen Xi je posebno priznanje dao hrvatskom filmu “Udahnut život” (Imbued Life) Ivane Bošnjak i Thomasa Johnsona iz produkcijske kuće Bonobostudio, jer zahvaljujući “slikovnosti i režiji rastapanja i utelovljenja, nestanka i pojavljivanja, snažno prenosi osećaje otuđenja, i bolne i zavodljive, a osecjani je doživljaj poput dokaza života, postojanja”.

Ivana Bošnjak i Thomas Johnson

Žiri za kratkometražnu konkurenciju dodelio je nagradu Zlatni Zagreb za kreativnost i inovativno umetničko postignuće Michaelu Freiu za švajcarski film "Klinci" (Kids), ističući da animacija likova obično iziskuje mnogo planiranja i brojne faze, dok je tvorac ovoga filma pronašao nov i jedinstven način stvaranja pokreta. Upotrebio je kodiranje i interakciju kako bi se poigrao grupnim procesima i načinom kako ljudi utiču jedni na druge.

Nagrada "Zlatko Grgić" za najbolji prvi film napravljen izvan obrazovne institucije otišla je nemačkom "Poplava" (Flood) Maltea Steina za nadrealizam ružnog sveta u kojem jedan mladić pokušava da pobegne od svog podređenog položaja. Mračan smisao za humor u kombinaciji s veoma posebnom upotrebom zvuka i animacije pruža jedinstven doživljaj, često neugodan, ali uvek fascinantan, naveo je žiri u obrazloženju.

Poplava

Objedinjeni žiri takmičarskih programa studentskog i hrvatskog filma, koji su činili Nikita Diakur, Vasco Sá i Bruno Razum, dodelio je nagradu “Dušan Vukotić” za najbolji studentski film češkom “O tom potom” (After) Matouša Valchářa, nastalom na Fakultetu dizajna i umetnosti Ladislav Sutnar na Univerzitetu Zapadne Bohemije. “Sirov i direktan film o delikatnoj temi koja se tiče svakoga od nas”, naveo je žiri.

Prema odluci istog žirija, posebna priznanja pripala su filmovima “Srećan kraj” (Happy Ending) iz Velike Britanije (Royal College of Art) EunJu Ara Choi i “Ljubav na raskršću” (Love at the Crossroads) Hee-seung Choi sa Korejskog nacionalnog univerziteta za umetnost u Južnoj Koreji.

Srećan kraj” intimna je priča o potrazi za osećajima i užitkom na mestu gde ih je teško naći, a “Ljubav na raskršću” čini se naivnim i jednostavnim, ali je ustvari iznenađujući pogled na mladalačku ljubav i kompromise.

Najboljim hrvatskim filmom proglašen je “Prikaz briljantnosti u četiri čina” (A Demonstration of Brilliance in Four Acts) Mortena Tšinakova i Lucije Mrzljak, nastao u estonsko-hrvatskoj koprodukciji (Eesti Joonisfilm), dok je posebno priznanje pripalo Ivani Bošnjak i Thomasu Johnsonu za “Udahnut život” (Imbued Life) u produkciji Bonobostudija.

Nagrada za najbolju hrvatsku manjinsku koprodukciju otišla je u ruke Balásza Turaija za “Pad Rima” (The Fall of Rome) koji je ostvaren u saradnji mađarskog studija Boddah i hrvatskog Adriatic Animation.

Ceremonija dodele nagrada, Animafest 2019, foto: Srećko Niketić

Pobednika novoustanovljenog takmičarskog programa VR-projekata izabrao je žiri u kojem su bili David Doutel, Marc Betrand i Milan Gostimir, a nagrada je dodeljena francuskom radu “Accused #2Walter Sisulu Nicolasa Champeauxa i Gillesa Portea.

Pobednike takmičarskog programa za decu birao je žiri u sastavu: Nina Bukovina, Sven Fritz, Lara Grgec, Vigo Urbanke i Grgur Valkaj, a glavnu nagradu dodelio je filmu “Veliki vuk i mali vukRémija Durina (Francuska-Belgija). Odlukom istog žirija posebno priznanje pripalo je belgijskom filmu “Slatka noć” (Sweet Night) Lije Bertels.

Pobednički kratki animirani film “Kisela kiša” dobio je i nagradu publike, koja je u dugometražnom programu nagradila Denisu Dou za “Funan”.

(SEEcult.org)

ALL YOU NEED IS SOMEONE LIKE ME....
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r