• Search form

15.07.2012 | 22:40

Pobednici 11. DokuFesta

Pobednici 11. DokuFesta

Najboljim balkanskim dokumentarcem na 11. DokuFestu u Prizrenu, koji je završen 15. jula nakon devetodnevnog intenzivnog programa, proglašen je bugarski film “Poslednja ambulatna kola u Sofiji” Iliana Meteva, dok je Dana Budisavljević iz Hrvatske dobila nagradu za najboljeg novog autora sa Balkana, za film “Nije ti život pesma Havaja”.

Pobednici DokuFesta proglašeni su u šest programskih celina, u kojima je prikazano oko 170 filmova iz četrdesetak zemalja, uz brojne radionice, panele, debate, master klas predavanja, izložbe i seriju koncerata.

DokuFest je ugostio više od 300 filmskih autora i drugih profesionalaca, a prema navodima organizatora, privukao je rekordan broj publike - zabeleženo je 25.000 posetilaca na projekcijama i drugim programima.

Pobednički film balkanskog takmičarskog programa govori o bugarskoj prestonici sa desetak ambulatnih vozila koja uz nadljudske napore opslužuju dva miliona ljudi.

Žiri balkanskog programa DokuFesta, u kojem je bio i mladi srpski reditelj Srđan Keča, koji je prošle godine pobedio filmom “Pismo ocu”, naveo je da je Metev u filmu “Poslednja ambulatna kola u Sofiji” odlično iskoristio filmski potencijal da artikuliše suštinu ljudskog bića u odnosu sa svetom u okruženjem.

Isti žiri, u kojem su bili i koordinatorka DocMontevidea Marta Andreu iz Španije i Cinta Peleja iz DocLisboa iz Portugala, nagradio je i film Dane Budisavljević o neobičnoj četvoročlanoj porodici koja se okuplja posle nekoliko godina. Žiri je istakao autorski pristup koji reflektuje način gledanja na stvarnost koji obećava lični izraz koji treba ohrabriti.

Oba filma, inače, prikazana su i na proteklom 18. Sarajevo Film Festivalu, a u konkurenciji na DokuFestu bili su sa još desetak ostvarenja iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Grčke, Albanije i sa Kosova.

Nagradu za najbolji kratki dokumentarni film u međunarodnom programu odneo je Ben Rivers za “Sack Barrow” koji govori o prolasku vremena, dok je počasno priznanje dodeljeno filmu “Plattaforma LunaYurija Ancaronija.

Najboljim međunarodnim dokumentarnim filmom proglašen je “Tea or Electricity” koji potpisuje Jerome Le Maire, a predstavlja meditativan pogled na jedno selo i otpor seljana promenama koji donosi modernizacija.

U takmičarskom programu filmova o ljudskim pravima pobedio je film “Call Me Kuchu” o borbi male LGBT zajednice u Ugandi za svoja prava. Žiri je istakao da je reč o potresnom svedočenju o neustrašivoj i ujedno krhokoj LGBT zajednici koja, suočena sa mržnjom i neprijateljstvom, diže glas protiv homofobije i religijskog ekstremizma.

Najboljim ekološkim dokumentarcem proglašen je “Just Do It - A Tale of Modern day OutlawEmily James koji je žiri opisao kao inspirativan, ohrabrujući i motivišući, ali i primenjiv na situaciju na Kosovu i tamošnje termoelektrane.

Za najbolji amaterski “zeleni” film, na osnovu konkursa, nagrađen je Briljant Pirev.

Najboljim kratkim igranim filmom 11. DokuFesta proglašen je “Could See a PumaEduarda Williamsa iz Argentine za “maštovit i sinematičan put izvan granica konvencionalnog realizma”.

Turski film “SilentRezana Yeşilbaşa, nagrađen ove godine u Kanu, dobio je specijalno priznanje žirija DokuFesta, dok su posebna priznanja dodeljena poljskom kratkom filmu “Frozen StoriesGregorza Jaroszuka i britanskom “Sunny BoyJane Gull.

U nacionalnom takmičarskom programu kratkog filma pobedio je albanski autor Sabir Kanaqi filmom “Matane Lumit”.

Publika DokuFesta nagradila je albanski kratki film “Dita e fundit e loro shestanitSokola Keraja.

I Balkanski dokumentarni centar (BDC), dugogodišnji partner DokuFesta, dodelio je nekoliko nagrada, uključujući za najbolji projekat na prizrenskom pičingu - grčki “They Call Them JazzMarinete Mak Kritikou i Yiote Skouvare.

Žiri BDC-a nagradio je i tri projekta mogućnošću da učestvuju na koprodukcijskom marketu DokLajpciga.

Osim grčkog, tu mogućnost dobio je i rediteljsko-producentski tim Ive Brdar i Jovane Papović iz Srbije, koje stoje iza projekta “Valya, The Translator”, kao i bugarski tim Iline Perianove i Svetislava Draganova.

DokuFest je počeo 7. jula nagrađivanim antiratnim filmom “5 Broken Cameras” palestinskog farmera Emada Burnata i izraelskog filmskog autora Gaja Davidija (Guy).

Centralne teme - pank i protest - naglašene su kroz niz filmova, pa su panku posvećeni, između ostalog, “OstPunk: Too Much Future, loudQUIETloud: The Film About Pixies” i “The Punk Syndrome”, a temi protestaBlokada”, “Not a Carwash”, “Tahrir and Battle of Algiers”...

Među glavnim gostima 11. Dokufesta bio je austrijski reditelj Mihael Glavoger (Michael Glawogger), koji će gostovati i na predstojećem Kratkofilu Plus u Banjaluci.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.