• Search form

23.08.2010 | 09:35

Ploveći hrvatski paviljon

Hrvatska učestvuje na 12. Bijenalu arhitekture u Veneciji projektom plovećeg paviljona, koji je trenutno usidren u Rijeci, a obuhvata i izložbu dokumentacije u izložbenom prostoru u Arsenalu, kao i publikaciju koja objedinjuje čitav projekat.

Ploveći hrvatski paviljon

Hrvatska učestvuje na 12. Bijenalu arhitekture u Veneciji projektom plovećeg paviljona, koji je trenutno usidren u Rijeci, a obuhvata i izložbu dokumentacije u izložbenom prostoru u Arsenalu, kao i publikaciju koja objedinjuje čitav projekat.

Ploveći paviljon izgrađen je na postojećoj teglenici - šlepu, dimenzija 10 x 20 x 3 metra, a strukturisan je od 32 tone zavarenih žičanih mreža u 40 slojeva, unutar kojih je prostor formiran različitim konturama. Gotovo nevidljiva iz određene udaljenosti, struktura čelične mreže različite gustoće, variranjem prozirnosti, oblikuje vizuelne efekte i stvara jedinstveni doživljaj prostora.

U hrvatskom izložbenom prostoru u Arsenalu biće predstavljen i razvojni tok tog projekta u vidu postavke praznih kartonskih kutija na kojima će biti otisnuta dokumentacija procesa projektovanja i izgradnje paviljona u 280 godina starom brodogradilištu u Kraljevici, te prikaz putovanja paviljona preko Jadrana. Zvučna kulisa dočaraće nastanak paviljona u okruženju brodogradilišta. Uz postavku praznog tereta teglenice, posetioci mogu da vide i palete sa plakatima projekta.

Nastanak projekta i plovidba paviljona biće predstavljeni i publikacijom projekta u obliku šest velikih štampanih plakata, sadržavajući vizuelnu bazu podataka i razgovore sa svim autorima o njihovim iskustvima rada na projektu. Presavijanjem listova, može se formirati knjiga/katalog na 96 stranica, koju će svaki posetilac moći sam da uveže.

Autorski tim projekta sastavljen je od 15 arhitekata, koji spadaju među najznačajnije u Hrvatskoj, a priznati su i na globalnoj sceni.

Arhitekte Saša Begović, Marko Dabrović, Igor Franić, Tanja Grozdanić, Petar Mišković, Silvije Novak, Veljko Oluić, Helena Paver Njirić, Lea Pelivan, Toma Plejić, Goran Rako, Saša Randić, Turato IDIS, Pero Vuković i Tonči Žarnić, održali su više od 20 radnih sastanaka i proveli nebrojene radne sate pripremajući nastup u Veneciji i prateći izgradnju teglenice u Kraljevici.

Poverenik nastupa, arhitekta Leo Modrčin, predložio je projekat plivajućeg paviljona kao jednostavno rešenje pitanja izložbenog prostora hrvatske umetnosti i arhitekture na venecijanskom Bijenalu. Projekat je u početku zamišljen kao simpozijum višestrukih predloga, ali su ga same arhitekte preobrazile u redak primer zajedničkog rada.

Prema navodima Modrčina, projekat je doslovan odgovor na temu koju je predložila umetnička direktorka 12. Bijenala arhitekture, budući da je reč o susretu velikih arhitektonskih umova, potpuno afirmisanih, koji su prihvatili sve nesigurnosti koje proizlaze iz tako neobičnog projekta i sada otvoreno vlastitoj javnosti nude duboko lično iskustvo rada u nestabilnim grupnim uslovima.

Organizator hrvatskog nastupa na 12. Bijenalu arhitekture je riječki Muzej moderne i suvremene umjetnosti (MMSU), a pokrovitelj je Ministarstvo kulture Hrvatske.

Prema navodima organizatora, Ministarstvo kulture velikodušno je prihvatio sve nesigurnosti koje su pratile oblikovanje i izgradnju paviljona, a projekat je dobio i podršku od Grada Rijeke, ujedno najveće hrvatske luke u kojoj deluje većina partnera tog projekta, vezanih uz delatnosti pomorstva i brodogradnje.

Sajt projekta je www.pavilion.hr, a biće predstavljen u Veneciji od 28. avgusta.

Prema koncepciji umetničke direktorke 12. Bijenala arhitekture Kazujo Seđime (Kazuyo Sejima) iz Japana, dobitnice prestižne nagrade Pricker za 2010. godinu, ovogodišnja tema je “Ljudi se susreću u arhitekturi”, a posetioci će moći da vide na centralnoj izložbi na Đardinima i Arsenalu projekte oko 50 učesnika - firmi, arhitekata, inženjera i umetnika iz celog sveta, uz 53 nacionalne izložbe.

Među zemljama koje prvi put učestvuju su Albanija, Bahrein, Iran, Malezija, Maroko i Ruanda.

Dobitnik Zlatnog lava za životno delo 12. Bijenala arhitekture je holandski arhitekta Rem Kolhas (Koolhaas), dobitnik Prickera za 2000. godinu i suosnivač studija OMA (Office for Metropolitan Architecture) u Roterdamu, zaslužnog za zgradu modne kuće “Prada” u Njujorku, zatim Holandskog plesnog teatra u Hagu, Kusnthala u Roterdamu, Gran Palea u Lilu, Javne biblioteke u Sijetlu, sedišta kineske Centralne televizije u Pekingu...

Odbor Bijenala u Veneciji odlučio je i da posthumno dodeli specijalnog, komemorativnog Zlatnog lava japanskom arhitekti Kazuo Šinohari (Shinohara, 1925-2006), koji je imao veliki uticaj na japansku arhitektonsku scenu i bio inspiracija za radove autora kao što su Tojo Ito (Toyo), Kazunari Sakamoto i Icuko Hasegava (Itsuko Hasegawa).

Bijenale arhitekture biće otvoreno od 29. avgusta do 21. novembra, a vernisaž je od 26. avgusta.

Sajt Bijenala u Veneciji je www.labiennale.org

(SEEcult.org)

digitalizacija, nbs
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r