• Search form

08.05.2018 | 16:57

Plivanje protiv struje svesti

Plivanje protiv struje svesti

Izložba Žarka AleksićaPlivanje protiv struje svesti” biće otvorena 10. maja u zagrebačkoj Galeriji Miroslav Kraljević, a predstavlja deo umetničkog istraživanja tog mladog srpskog umetnika o tome ko upravlja našim prostorom mišljenja i delovanja.

Aleksić se u poslednje četiri godine intenzivno bavi područjem kognitivnih neuronauka i njegovim potencijalom u artikulaciji novih umetničkih ideja. Tokom godina je razvio brojne projekte, a među njima “States of Mind” u sklopu kojeg je istraživao kako iskustvo utiče na formiranje identiteta kroz proučavanje neuroplastičnosti, epizodičkog, semantičkog i proceduralnog pamćenja, uz korištenje metodologije video dnevnika Jonasa Mekasa i struje svesti Džejmsa Džojsa (James Joyce).

Napredak u kognitivnim naukama i pratećim tehnologijama poslednjih godina otvara brojna pitanja, od kojih su svest, pitanje privatnosti, dekodiranja misli, kao i odnosa moći u fokusu novog rada Aleksića “Plivanje protiv struje svesti”.  

Ispiranje mozgova, sprovođeno unutar ratnih zatvora i logora, normalizovano je kroz medije koji koriste slične obrasce za manipulisanje svešću. U današnje vreme manipulacija mozgom postala je neposrednija, a tehnologija sve dostupnija. Udruživanje ljudi i mašina postaje neizbežno, ali ostaje otvoreno pitanje autoriteta u tom savezu.

Putem projekta “Plivanje protiv struje svesti”, Aleksić ispituje interfejs mozak – mašina kroz neinvazivnu simulaciju mozga uz pomoć TMS-a (Transcranial Magnetic Stimulation) i tDCS-a (Transcranial Direct-Current Stimulation). Povesna referenca na dadaizam i dadaiste fascinirane mehanizacijom i tadašnjim novim mehaničkim uređajima jasno se iščitava iz mehanicističkog shvatanja mozga kao biološkog stroja. Takvo shvatanje jasno iziskuje pitanje koje je i u fokusu Aleksićevog umetničkog istraživanja  – ko upravlja našim prostorom mišljenja i delovanja?

Uz performans na otvaranju, program izložbe uključuje i predavanje i predstavljanje Aleksićevog višegodišnjeg multidisciplinarnog istraživačkog projekta “Brain Pictures”, najavila je GMK.

Rođen 1985. godine u Knjaževcu, Aleksić je studirao filozofiju na Univerzitetu u Beogradu, a kasnije upisuje Akademiju likovnih umetnosti u Beču, gde radi kao student asistent. Bavi se pitanjima iz područja kognitivnih neuronauka, kao što su odnos percepcije i imaginacije, problem odnosa tela i duha, mentalna reprezentacije, konstrukcija stvarnosti, tok svesti, te pitanja empatije i neuroplastičnosti. Aktivno se bavi izlagačkom praksom, a među samostalnim izložbama izdvajaju se: Brain Pictures, States of Mind, Obrazovanje i Obrazovanje i Snovi o realnosti.

Osnivač je neformalne grupe UMETNIK* koja se bavi teorijskim i praktičnim ispitivanjem pojma umetnost, kako u ontološkom, tako i u socio-ekonomskom smislu.

Izložba u GMK biće otvorena do 2. juna, a finansirana je sredstvima Ministarstva kulture Hrvatske. Rad GMK podržava i Zaklada Kultura Nova.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r