Peterburški kulturni forum
Međunarodni kulturni forum održava se od 7. do 9. decembra u Sankt Peterburgu, uz učešće ministara i zvaničnika iz četrdesetak zemalja, kao i generalne direktorke UNESKO-a Irine Bokove, a protiče u znaku 250-godišnjice muzeja Ermitaž i završnice Godine kulture u Rusiji.
Treći sankt-peterburški kulturni forum svečano je otvoren na sceni Aleksandrinskog teatra uz poruke ruskih zvaničnika o važnosti ulaganja u kulturu i njenom značaju u savremenom svetu, kao i o bitnoj ulozi koju kultura ima za unapređenje saradnje različitih nacija, država i pojedinaca.
Kako će se razvijati kultura u bliskoj budućnosti? Da li će kultura različitih zemalja biti eho sporova i sukoba, koji ugrožavaju svetski mir, i gde se svako vodi sopstvenih interesom, ne slušajući druge? Ili će biti skladna polifonija, u kojoj se mnogi jedinstveni glasovi stapaju sa drugim u jedan, opšti hor? To su neka od glavnih pitanja na koje će pokušati da odgovore učesnici Foruma.
Prema rečima zamenice predsednika ruske vlade Olge Golodec, koja je i predsednica Organizacionog odbora, treći Forum u Sankt Peterburgu okuplja više od 7.000 učesnika, što je trostruko više nego 2013. godine.
Forum obuhvata 16 sesija i obiman kulturni program, koji je počeo otvaranjem obnovljenog dela Ermitaža, povodom dva i po veka postojanja tog državnog muzeja.
Ministar kulture Rusije Vladimir Medinski istakao je uoči svečane ceremonije u Etmitažu značaj državnog ulaganja u obnovu tog muzeja.
“Pažnja države prema razvoju Ermitaža je bez presedana. Ovakva investicija u muzejsku delatnost nije poznata u savremenoj Evropi”, rekao je ponosno Medinski, saopštili su organizatori Foruma, koji su poveli goste iz inostranstva u obilazak novog enterijera, sala i istočnog krila Ermitaža, kao i obnovljenog dela izložbenog prostora.
Medinski je na otvaranju Foruma, na kojem je učesnike pozdravio i savetnik predsednika Rusije Vladimir Tolstoj, rekao da je kultura “najbolji komunikator”. To pokazuje, kako je rekao, i logotip Foruma sa dve stilizovane zastave koje označavaju jezik mornara koji se od davnina razume u celom svetu. Tako se i kultura javlja kao univerzalni jezik globalne komunikacije, istakao je Medinski.
Učesnike Foruma, koji se održava pod sloganom “Čovek. Kultura. Svet”, pozdravio je i ministar kulture Kine Caj Vu, kao i generalna direktorka UNESKO-a Irina Bokova, koja je istakla da kreativnost i kultura pružaju obnovljivu energiju koja je objedinjujuća tačka u savremenom svetu u kojem se različite zemlje i nacije razvijaju nezavisno jedne od drugih.
Učesnike je pozdravio i generalni direktor Ermitaža Mihail Pjotrovski, ističući da je osnovna funkcija kulture da stvara mostove među ljudima, što je posebno, kako je rekao, važno sada.
Bez obzira na složenu situaciju u svetu, Pjotrovski je rekao da umetnici iz raznih zemalja donose u Ermitaž svoja dela, što je znak poverenja između muzeja i država.
Pjotrovski je istakao i veliko interesovanje građana Sankt Peterburga za Ermitaž, navodeći da je 3D spektakl “Bal istorije”, priređen 6. decembra na muzejskoj fasadi povodom jubileja, privukao toliko ljudi da je policija morala da zaustavi saobraćaj na Nevskom trgu.
Pjotrovski je predsedavajući sesije posvećene muzejima, dok je Vladimir Tolstoj, savetnik ruskog predsednika Vladimira Putina, inače prapraunuk slavnog pisca Tolstoja, na čelu sesije posvećene kulturnoj politici. U okviru te sesije biće održano nekoliko okruglih stolova, uključujući i teme kao što su “Godina kulture u Rusiji” i “Evropska prestonica kulture”, a među učesnicima su najavljeni, između ostalih, i predstavnici institucija iz Skoplja i Maribora.
Među učesnicima Foruma je i ministar kulture Srbije Ivan Tasovac koji će se, kako je saopštilo Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, obratiti učesnicima tog skupa, a sastaće se i sa ruskim kolegom Medinskim kako bi nastavio razvor o konkretnim oblicima buduće saradnje.
Sesijom posvećenom filmu predsedava režiser, glumac i producent Fedor Sergejevič Bondarčuk, a razgovore posvećene pozorištu vodiće Valerij Fokin, umetnički direktor Aleksandrinskog teatra. Sesijom posvećenom muzici predsedava violinista i dirigent Sergej Stadler, sesijom o jeziku i književnosti – osnivač i direktor peterburškog knjižnog lanca “Bukvoed” Denis Kotov, dok sekciju posvećenu bibliotekama vodi direktorka Centralne gradske javne biblioteke “Majakovski” i predsednica Bibliotekačkog društva Peterburga Zoja Čalova. Posebne sesije posvećene su i cirkusu i uličnom teatru, zatim tradicionalnoj kulturi i narodnom stvaralštvu, koreografiji, likovnim umetnostima, nauci i obrazovanju u oblasti kulture, te filozofiji kulture.
Kulturni forum u Sankt Peterburgu održava se pod pokroviteljstvom peterburških vlasti i ministarstava kulture, inostranih poslova i masovnih komunikacija Rusije.
Sajt Foruma sa detaljima programa je www.culturalforumspb.org
(SEEcult.org)