• Search form

26.12.2012 | 23:30

Pet decenija banjalučkog Jesenjeg salona

Pet decenija banjalučkog Jesenjeg salona

Muzej savremene umetnosti Republike Srpske (MSURS) završava ovogodišnju sezonu izložbom “Pet decenija banjalučkog Jesenjeg salona” koju čini izbor nagrađenih i otkupljenih dela sa te manifestacije koja se čuvaju u fundusu MSURS.

Reč je o slikama, grafikama, crtežima, skulpturama i objektima jugoslovenskih i stranih umetnika (Pierre Alechinsky, Zao Wou Ki, Shoichi Hasegawa, Stanley William Hayter, Jean Messagier, Luc Peire, Ivan Tabaković, Boško Karanović, Vladimir Veličković, Petar Omčikus, Kosa Bokšan, Kosta Angeli Radovani, Ljubo Ivančić, Oton Gliha, Riko Debenjak, Velizar Krstić, Emir Dragulj, Radovan Kragulj, Ismar Mujezinović, Gustav Gnamuš, Adrijana Maraž, Slavko Tihec, Dragan Mojović, Mladen Stilinović, IRWIN, Mrđan Bajić...), delima koja su uticala na umetničke tokove druge polovine 20. veka.

Banjalučki Jesenji salon bio je jugoslovenska bijenalna manifestacija likovnih umetnosti.

Banjaluka je od 1962. do 1992. godine bila nosilac te značajne likovne manifestacije, koja je tokom 30 godina postojanja prerasla od regionalne smotre likovnog stvaralaštva do značajne manifestacije jugoslovenskog, a u jednom trenutku i međunarodnog karaktera, istakla je kustoskinja izložbe Sarita Vujković.

“Ako se Jesenji salon uporedi sa drugim opštejugoslovenskim i internacionalnim izložbama, organizovanim i održavanim širom jugoslovenskog umetničkog prostora, može se primetiti da je ova banjalučka manifestacija pripadala malobrojnom tipu izložbi kritičkog karaktera, koja je sa selektivno izabranim izlagačima uspevala da registruje neke suštinske probleme jugoslovenske umetnosti”, navela je Sarita Vujković.

U pripremi je i monografska studija koja će, pored stručnog i studioznog teksta o istorijatu i značaju te manifestacije u kontekstu jugoslovenske umetnosti, uključiti i tekstove o nagrađenim i otkupljenim delima koja se čuvaju u fundusu MSURS.

Monografija će biti promovisana 10. februara 2013. godine, na Dan MSURS, a izložba će biti otvorena do 15. februara.

MSURS je 2012. godinu i započeo obeležavanjem jubileja - izložbom "Dve decenije grafičkog dizajna RS", čija je kustoskinja Lana Pilipović. Uz taj projekat postavljena je bila i izložba “50 godina grafičkog dizajna i vizuelnih komunikacija Srbije”, koju je MSURS realizovao u saradnji sa Muzejem primenjene umetnosti u Beogradu.

Za mesec dana izložbu je videlo 2.000 posetilaca, a isti projekat videla je potom i publika u Modriči, Derventi i Srbcu, kroz muzejski projekat “Putujućih izložbi 2012”.

Usledile su izložbe Borjane Mrđa (mart), mlade autorke, vizuelne umetnice i pesnikinje, potom “Microstories - Konteksti savremene umetničke prakse nakon dvehiljadite” (april) - Sandra Dukić (Banjaluka), Margareta Kern (London), Irma Markulin (Berlin) i Borjana Mrđa (Banjaluka) kustoskinje Sarite Vujković. Održano je i sedmo izdanje manifestacije “Evropska noć muzeja”, a sve te izložbe privukle su više od 12.000 posetilaca.

Rekordna posećenost u MSURS zabeležena je tokom trajanja izložbe slika najznačajnijeg srpskog slikara prve polovine 20. veka, Save Šumanovića (1896-1942). U saradnji sa Galerijom slika “Sava Šumanović” iz Šida, povodom 70 godina od smrti tog velikog umetnika, u Banjaluci su predstavljena dva autorska projekta - “Poslednja decenija” (kustos Vesna Burojević) i “Sava Šumanović, lično, porodično i nacionalno” (kustos Radovan Sremac). Izložbu je za mesec dana posetilo više od 8.000 posetilaca.

Veliku pažnju javnosti izazvala je i vest da je MSURS 17 godina čuvao Zbirku crteža Božidara Jakca iz Muzeja Drugog zasedanja AVNOJ-a u Jajcu i da je crteže simbolično “vratio” velikom izložbom koja je zabeležila posetu 2.000 građana (septembar).

Šta se dogodilo sa zbirkom Draginje i Voje Terzić?” pitao je MSURS Banjalučane na bilbordima, na televiziji i radiju, a odgovorio je izložbom koju je os redine oktobra do kraja novembra obišlo 2.500 posetilaca.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r