Perijeve tapiserije u MSUV
Izložba britanskog umetnika Grejsona Perija “Taština malih razlika” svečano je otvorena 7. aprila u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu, u prisustvu velikog broja gostiju i predstavnika institucija koje su organizovale i podržale taj projekat, kojim Britanski savet nastavlja saradnju sa MSUV posle prošlogodišnjeg predstavljanja radova Dejmijena Hersta.
Britanski ambasador u Srbiji Denis Kif istakao je na otvaranju da za njega ta izložba znači “mnogo više od predstavljanja jednog umetnika”.
“S obzirom da je ovo druga velika izložba koju zajednički organizujemo u samo nekoliko meseci, ovaj projekat je dokaz da je saradnja između naše dve zemlje u oblasti kulture sve intenzivnija”, rekao je Kif povodom izložbe Perija, dobitnika Tarnerove nagrade (2003), saopštio je Britanski savet.
I direktorka Britanskog saveta za Zapadni Balkan Kler Sirs izrazila je zadovoljstvo nastavkom saradnje sa MSUV.
“Veoma mi je drago i ponosna sam što smo za manje od godinu dana uspeli da, u partnerstvu sa MSUV, publici u Srbiji prikažemo dela dva svetski poznata britanska umetnika. Ovo je za mene jasan znak posvećenosti Velike Britanije održavanju i jačanju saradnje sa Srbijom u oblasti kulture. Verujemo da izložbe ovog značaja utiču na stvaranje nove publike i razvoj novih veština. Nadamo se da na ovaj način pomažemo jačanje kulturnog sektora i započinjemo nova međunarodna partnerstva”, rekla je Kler Sirs.
Izložba “Taština malih razlika” sastoji se od šest monumentalnih tapiserija koje istražuju britansku fascinaciju stilom i klasnim razlikama, a inspirisane su ciklusom slika “Život razvratnika” Vilijama Hogarta, engleskog slikara iz 18. veka.
Peri tim radovima prati život izmišljenog lika Tima Rejkvela – od ranog detinjstva, preko tinejdžerskih godina, pa sve do njegove smrti u automobilskoj nesreći. Bogate sadržajem, detaljima i bojom i prikazuju mnoge ekscentričnosti i jedinstvenosti koje se vezuju za život u Velikoj Britaniji – od dizajna enterijera do britanske kuhinje, političkih protesta i tračeva o životima poznatih ličnosti. Kompozicija svake od tapiserija donekle podseća na dela rane renesanse i podstiče na umetničko, ali i socio-političko istraživanje.
Na rad Perija osvrnuo se v.d. direktor MSUV Radovan Jokić: “Šta god i kako god mislili o Grejsonu Periju, on je pre svega izvanredan grafičar vanredne mašte i umetničke pronicljivosti, na momente toliko inteligentan i nadahnut u svojim socijalnim komentarima i postavkama da ga je ponekad teško razumeti, što znači da je jednostavno genijalan”.
Ivan Đoković, Denis Kif, Kler Sirs, Radovan Jokić i Džejms Tornli
Peri je prepoznatljiv po keramici, skulpturama, crtežima, grafikama i tapiserijama, kao i po nekonvencionalnom rodnom identitetu i ekscentričnom, ženskom alter egu Kler. Dobitnik je prestižne Tarnerove nagrade za 2003. godinu. Koristi iskustva narodne umetnosti i tradicionalnih zanata u realizaciji izrazito dekorativnih radova intimističke sadržine, narušavajući često elitističke podele unutar akademske umetničke scene i čineći je otvorenijom za eksperimente.
Izložba “Taština malih razlika” sastoji se od šest tapiserija velikog formata, osam printova dela Vilijama Hogarta, 20 faksimila i tri dokumentarna filma nastala tokom Perijevog putovanja kroz Britaniju u pripremnoj fazi projekta.
Grejson Peri "Poklonstvo boraca u kavezima" 2012 © sva prava pripadaju umetniku. Arts Council Collection, Southbank Centre, London i British Council
Izložba je u zajedničkom vlasništvu kolekcije Britanskog saveta i kolekcije Arts Councila kojom upravlja londonski Southbank centar. Ona je poklon umetnika i galerije “Viktorija Miro”, a realizovana je uz podršku britanske televizije Channel 4, organizacije Art Fund i fondacije Sfumato i kompanije AlixPartners.
Podršku je pružila i Pokrajinska vlada Vojvodine, a zamenik njenog predsednika Ivan Đoković izjavio je da Perijeva izložba “potvrđuje da je Novi Sad sa razlogom dobio status Evropske prestonice kulture 2021. godine”. “Na svima nama je da ovu titulu budućim projektima opravdamo”, dodao je Đoković.
Novi Sad je – upravo zbog titule EPK 2021. godine, odabrao kao prvi od nekoliko gradova u regionu u kojima će biti predstavljena Perija izložba.
Izložbu su realizovali Britanski savet i MSUV uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije, Pokrajinskog Sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama, te Uprave za kulturu Grada Novog Sada i kompanije KPMG.
Izložba “Taština malih razlika” biće otvorena do 20. maja.
Britanski savet je prosle jeseni predstavio u MSUV izložbu “Nova religija” Dejmijana Hersta, koja je otvorena uz protest grupe umetnika i aktivista protiv domaće institucionalne podrške krupnom kapitalu, a gostovala je u Novom Sadu nakon Banjaluke i Skoplja.
(SEEcult.org)