Oživeo Trenchtown
Slovenačka grupa Laibach i mlađi beogradski bendovi S.A.R.S. i Petrol, glavne su zvezde 1. maja na Trenchtown festivalu, dok će poslednjeg dana na Glavnoj bini nastupiti hrvatski muzičar Darko Rundek i njegov internacionalni Cargo Orkestra, kao i beogradski sastav Sajsi i subotički Pionir 10.
Slovenačka grupa Laibach i mlađi beogradski bendovi S.A.R.S. i Petrol, glavne su zvezde 1. maja na Trenchtown festivalu, dok će poslednjeg dana na Glavnoj bini nastupiti hrvatski muzičar Darko Rundek i njegov internacionalni Cargo Orkestra, kao i beogradski sastav Sajsi i subotički Pionir 10.
Glavne zvezde 1. maja, grupa Laibach, gostuju na Trenchu u okviru turneje na kojoj promovišu album “Volk” sa obradama himni 14 zemalja, uključujući i njihovu državu NSK (Neue Slowenische Kunst), nazvanu prema umetničkom kolektivu koji su Laibach osnovali 1984. s grupom Irwin i pozorištem Sestre Scipion Našice.
Početak devetog Trenchtowna obeležen je koncertom beogradskog benda Kanda Kodža i Nebojša na Glavnoj bini, na kojoj su nastupili i reper Edo Maajka i mađarski rep sastav Belga.
S KKN, koji je prošle godine objavio album “Deveti život”, nastupio je i Kojot, na zadovoljstvo nekoliko hiljada okupljenih u Etno parku kod Palića.
Program je počeo i na ostale dve bine - Terasi i Rege, a uoči programa na Glavnoj, svake večeri organizovana je projekcija filmova s vinkovačkog Festivala dokumentarnog rok filma (DORF), najvećeg te vrste u regionu.
U okviru pratećeg programa, 2. maja biće otvorena i izložba poznatog pančevačkog strip autora Aleksandra Zografa (Saša Rakezić), a biće predstavljen i književni rad Slobodana Tišme, pesnika, konceptualnog umetnika i muzičara - osnivača kultnih novosadskih novotalasnih bendova Luna i La Strada, sa kojim će razgovarati Vladimir Kopicl.
Organizovane su i umetničke radionice Trenchtowna (Šumski studio, Likovna radionica sa jednačinom, Post - IT!, radionica Udruženja vazduhoplovaca), svakog dana od 12 do 15 sati, a pravo učešća, koje je besplatno (ali je broj mesta ograničen), imaju samo oni koji su već kupili ulaznicu za festival.
Deo publike Trenchtowna odseo je u festivalskom kampu, a mnogi su stigli i iz okoline Palića ili Subotice, gde je moguće naći smeštaj po pristupačnoj ceni.
Do Etno parka, koji se nalazi nedaleko od mađarske granice, moguće je doći lokalnim autobusima i izbeći tako prašinu i pesak koji se dižu prilikom pešačenja, a za sve posetioce - radi boljeg snalaženja, izuzetno su se pokazale korisnim i festivalske novine “Trench Time”.
Trenchtown je nastao u vreme demokratskih promena u Srbiji, a prvi put je održan 1. maja 2002. na Paliću. Prekretnicu je doživeo prebacivanjem u prostor Etno kampa, napuštenog salaša u srcu palićke šume.
Koncepcija je ustaljena na višednevnom muzičkom programu na tri bine, uz bogat dnevni program upotpunjen pozorišnim predstavama, filmskim projekcijama i radionicama različitog sadržaja.
Zapažene nastupe 2006. imali su Vroom, Mistake mistake, Dub Rebelion i niz DJ-eva, a 2007. Cubismo, Darkwood dub, Eyesburn, Orthodox Kelts, Anima Sound System...
Glavne zvezde 2008. bili su Let 3, Korai Öröm iz Mađarske i Disciplin A Kitchme, Wiikluh Sky i Marčelo & Shock orchestra.
Festival i ove godine organizuje FOKUS Fondacija za omladinsku kulturu i stvaralaštvo iz Subotice.
Sajt Trenchtowna je www.trenchtown.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)