• Search form

27.09.2022 | 14:22

Otvoren Salon Muzeja grada Beograda

Otvoren Salon Muzeja grada Beograda

Muzej grada Beograda, koji godinama već čeka rekonstrukciju bivše vojne zgrade u Resavskoj, svečano je otvorio 26. septembra izlagački prostor posvećen savremenoj umetnosti - izložbom akvizicija “Unplugged – umetnost bez struje” sa delima više od 30 umetnika različitih generacija iz zbirke tog muzeja.

Salon Muzeja grada u Bulevaru kralja Aleksandra, kako je istaknuto, prilika je da ta ustanova kulture prvi put nakon 120 godina počne aktivno da učestvuje u predstavljanju savremenih stvaralaca, čime “realizuje svoju maksimu − podržavanjem sadašnjeg, kreiramo buduće istorijsko nasleđe”.

Među umetnicima čiji su radovi predstavljeni na izložbi su: Dragoljub Raša Todosijević, Neša Paripović, Milovan Destil Marković, Marija Dragojlović, Uroš Đurić, Predrag Nešković, Bora Iljovski, Biljana Đurđević, diSTRUKTURA (Milica Milićević i Milan Bosnić), Čedomir Vasić, Ivan Šuletić, Dragan Srdić Srka, Vladimir Perić, Milan Blanuša, Dragana Ilić

To je, kako je rečeno na otvaranju, samo segment onoga ssto je MGB u teškim okolnostima otkupio u poslednjih dvadesetak godina.

Izlagački prostor na više od 400 kvadratnih metara biće, prema rečima direktorke Jelene Medaković, mesto susreta autora, teoretičara i publike u oblasti savremenog likovnog i primenjenog stvaralaštva, kao i novih medija.

V.d. sekretarka za kulturu Nataša Mihailović Vacić, podsetivši da je tri dana ranije zapravo gradonačelnik Aleksandar Šapić otvorio prostor Salona, te da je dan ranije počeo 56. Bitef, ocenila je da ta dva događaja povezuje autentičnost, a ona je važna radi promovisanja pravih vrednosti i razumevanja kulture i aumetnosti.

Pomoćnik ministarke kulture i informisanja Srbije Radovan Jokić, otvarajući izložbu, čestitao je timu i svim zaposlenima u MGB, jer “osvojiti ovakav prostor u Bulevaru kralja Aleksandra nije mala stvar”.

“Uz određeni napor uspeli smo da konačno završimo i prostor Grafičkog kolektiva”, naveo je Jokić i izrazio nadu da će biti uspešno obavljena i rekonstrukcija Umetničkog paviljona “Cvijeta Zuzorić” na Kalemegdanu i “još nekoliko koje ne samo Beograd, već i cela Srbija zaslužuju”.

Jokić je izrazio nadu i da će doći do “nove komunikacije Ministarstva kulture i Grada”, a u tom smislu, kako je dodao, ohrabruju prve izjave gradonačelnika.

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by SEEcult (@seecult)

Aleksandar Šapić je prilikom obilaska Salona MGB izrazio uverenje 23. septembra da će taj prostor “služiti da se građanima približe kulturna dobra koje Grad ima”, a kao “daleko važnije” naveo je rekonstrukciju bivše vojne zgrade dodeljene Muzeju grada Beograda u Resavskoj, preneo je Beoinfo. Tender za taj poduhvat padao je već nekoliko puta, jer su, kako je naveo, cene porasle iz objektivnih okolnosti.

“Nadam se da će taj tender do kraja godine da prođe, a reč je o velikoj rekonstrukciji koja bi u najboljim okolnostima trebalo da traje tri godine. Očekuje se da će cena rekonstrukcije biti više od 30 miliona evra, ali to će biti velika stvar za kulturu čitave naše zemlje, a naročito Beograda”, rekao je Šapić.

Šapić je istakao i da se, bez obzira na teška vremena, ne sme zapostaviti kultura.

“Bez obzira na teška vremena, ne smemo da zaboravimo na kulturu jer narod koji ne vodi računa o svojoj kulturi i kulturnom uzdizanju nacije ne vodi računa ni o svojoj budućnosti niti može da računa na prosperitet. Ne smemo da dozvolimo da kultura, i dodaću sport, budu deo tržišne ekonomije. Kao prvi među jednakima u gradu, svestan sam koliko je ona važna i zaista ću dati sve od sebe. Pokušaćemo da povećamo budžet za kulturu, kao i za sport”, istakao je Šapić, bivša vaterpolo zvezda, sada visoki funkcioner Srpske napredne stranke.

Gradonačelnik je istakao i da kulturne institucije i umetnici imaju daleko veću važnost za narod od finansijskog i ekonomskog momenta.

I v.d. gradska sekretarka za kulturu rekla je tom prilikom da je otvaranje Salona MGB “još jedan korak ka otvaranju njene centralne zgrade u Resavskoj ulici”.

“U naredne tri godine uradićemo sve da obezbedimo neophodna sredstva u realizaciji ovog velikog poduhvata, a na zadovoljstvo građana Beograda i poštovalaca kulture na ovim prostorima”, dodala je Nataša Mihajlović Vacić.

Objekat Salona MGB prostire se na 1.300 kvadratnih metara, od čega je oko 400 preuređeno u izlagački prostor.

Nalazi se u zgradi na uglu Bulevara kralja Aleksandra  i Resavske ulice, koja je svojevremeno bila poznata kao “Palata Tehnopromet”. Projektovana je 1953. godine u ateljeu Arhitekt, a kao arhitekte su potpisani Mihailo Marinković, Ljubiša Dragić i Đorđe Grujičić. Objekat je građen u periodu 1954−1958.

Salon MGB otvoren je svakog dana od 12 do 20 časova, osim ponedeljkom.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r