• Search form

02.07.2010 | 10:02

Otvoren Muzej Zepter

Otvoren Muzej Zepter

Beograd je dobio još jedan muzej - prvi registrovan kao privatni, a otvorila ga je Madlena Cepter (Zepter) u centru grada, predstavljajući deo kolekcije koju je stvarala od 1994. godine, koja obuhvata više od 350 radova 132, uglavnom domaća umetnika, nastalih od druge polovine 20. veka.

Muzej Zepter otvoren je svečano u reprezentativnom zdanju u Knez Mihailovoj 42 - izgrađenom za Hrvatsku banku početkom 20-ih godina prošlog veka, koje je kasnije bilo sedište Zepter banke i Zepter osiguranja, a povodom svečanosti, zablistalo je u plavo-ružičastom svetlu, uz zvuke prigodne muzike i crveni tepih kojim su prošli mnogobrojni umetnici, kustosi, galeristi, kritičari i drugi predstavnici stručne javnosti i kulturnog i javnog života.

Madlena Cepter podsetila je na otvaranju na višecenijski humanitarni rad i mecenarstvo u oblasti kulture i umetnosti, a Muzej Zepter predstavila je kao poslednji projekat koji otvara u Srbiji, zemlji svog porekla.

Navodeći da je posvetila posebnu pažnju Srbiji, jer smatra da joj je mesto na kulturnoj mapi Evrope, ona je izrazila je uverenje da će Muzej Zepter na najbolji način unaprediti dijalog sa svetom i najavila gostovanja kolekcije u nekim od najvećih evropskih centara, najpre u Francuskoj, Italiji i Austriji.

Iako, kako je rekla, ne može da obeća pariski Gran Pale, radovi iz kolekcije Muzeja Zepter sigurno neće biti izlagani u “skučenim prostorima ambasada ili kulturnih centara”.

Osvrćući se i na položaj kulture i umetnosti u današnjem vremenu, Madlena Cepter govorila je i o promeni uloge mecena tokom istorije, budući da više ne podrazumeva samo izdvajanje novca, već mnogo više angažovanja i timski rad, koji u njenom slučaju obuhvata više od sto zaposlenih.

Podsetila je pritom i na ostale aktivnosti fondacije koju je osnovala uz podršku supruga Filipa Ceptera, uključujući osnivanje Opere i teatra Madlenianum, aukcijske kuće Madl’ Art, izdavačku delatnost, pokretanje nagrada za književnost i dizajn...

Muzej Zepter prostire se na više od 1.200 kvadratnih metara, a opremljen je savremenom tehnikom neophodnom za muzejsku galerijsku delatnost.

Stalna postavka, koju je osmislila upravnica Muzeja Zepter, profesorka Ivana Simeonović Ćelić, nastala je izborom iz kolekcije nekadašnje galerije Zepter, koju je ona i vodila od osnivanja 1994. godine.

Ivana Simeonović Ćelić izrazila je nadu na otvaranju Muzeja Zepter da će ta institucija doprineti da Beograd ponovo postane Parnas na Ušću - kako ga je nazvao svojevremeno književnik Rastko Petrović.

Slikar Dušan Otašević, koji je zvanično proglasio otvorenim Muzej Zepter, rekao je da izložena dela svedoče o “vremenu i dometima civilizacije u kojoj su nastala”, te da je Beograd otvaranjem tog muzeja dobio novi centar kulture, a umetnici “vrednu i dostojnu kuću”.

Zbirka Muzeja Zepter obuhvata uglavnom dela srpske umetnosti (slikarstvo, crtež, pastel, skulptura, instalacije), a postavka je koncepcijski osmišljena na tri nivoa tako da gornji sprat odražava međuratno slikarstvo, uz Petra Lubardu kao začetnika umetnosti novog doba, te Zadarsku grupu, vidove narativne, ekspresivne i poetske figuracije, kao i pojedine primere umetnosti 80-ih i 90-ih godina 20. veka.

U prizemlju je predstavljena Decembarska grupa, uz enformel i Medialu, a u suterenu su izložene nove pojave i istraživanja u enformelu, figurativnom izrazu, prostornim odnosima i poetikama predmeta.

Vjera Damjanović, Vertikalni merači vremena I (triptih), 2000

Među zastupljenim autorima stalne postavke su umetnici različitih generacija i poetika - Petar Lubarda, Marko Čelebonović, Nedeljko Gvozdenović, Ivan Tabaković, Zora Petrović, Jovan Bjelić, Sreten Stojanović, Milo Milunović, Ilija Bosilj, Stojan Aralica, Stojan Ćelić, Milan Konjović, Mića Popović, Vera Božičković Popović, Caja Radojčić, Lazar Vujaklija, Lazar Vozarević, Miodrag Protić, Aleksandar Tomašević, Dado Đurić, Vojo Stanić, Milija Nešić, Vladimir Veličković, Bata Mihajlović, Olga Jančić, Petar Omčikus, Marija Dragojlović, Bora Iljovski, Mrđan Bajić, Uroš Đurić, Radomir Damnjanović Damnjan, Kosta Bogdanović, Peđa Nešković, Radomir Reljić, Radovan Hiršl, Branka Kuzmanović, Dušan Otašević, Radovan Kragulj...

Postavka uglavnom obuhvata slike, dok su skulpture ređe, pa je, između ostalog, i Mrđan Bajić, najpoznatiji kao vajar, zastupljen crtežom.

Caja Radojčić, Koža jednog kentaura, 1994

Primetno je i odsustvo pojedinih uticajnih umetnika iz 70-ih - poput začetnika konceptualizma na ovim prostorima - autora neformalne grupe šestoro (Marina Abramović, Raša Todosijević, Zoran Popović, Neša Paripović, Era Milivojević i Gergelj Urkom), te značajnih umetnika iz 80-ih, poput grupe Žestoki (Milovan DeStil Marković i Vlasta Mikić).

Najavljeno je da će se kolekcija dopunjavati, pa će se i stalna postavka menjati vremenom.

Želja osnivača je da Muzej funkcioniše kao kulturni centar u kojem će se smenjivati manifestacije najviših dometa i vrhunskih standarda.


Aleksandar Aca Tomašević, Delo 63/48, 1966

U Muzeju Zepter su predviđeni raznovrsni događaji - izložbe, gostovanja drugih muzejskih i galerijskih institucija iz zemlje i sveta, kamerni koncerti i video projekcije, tribine i promocije, predavanja i diskusije, tematski susreti i stručni razgovori.

Planirano je i osnivanje dokumentacionog centra s bibliotekom, videotekom i muzejskom prodavnicom sa suvenirima.

Povodom otvaranja Muzeja Zepter objavljena je i reprezentativna monografija na oko 350 strana na srpskom i engleskom jeziku, koja predstavlja sve autore i njihove radove, uz biografske tekstove i kraće ocene njihovog rada.

Madlena Cepter najavila je i sopstvenu monografiju na više od hiljadu strana, u kojoj rezimira ativnosti svoje fondacije.   

Ulaz u Muzej Zepter biće besplatan tokom leta, a od septembra će se naplaćivati ulaznice.

*U PRILOGU - spisak zastupljenih umetnika u kolekciji sa izborom njihovih radova

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, 'Classicism' is very special part of the work 'Mental Art 24 Bond Street, New York, New York, July 1974'
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r